Prisijunkite
Prisijunkite
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas niekada nesutiks su realiomis paliaubomis, nes vos tik tai padarytų, jis būtų pašalintas, įsitikinęs žinomas tiriamosios žurnalistikos atstovas Hristas Grozevas.
Duodamas interviu Latvijos televizijai jis pareiškė, kad Rusijos režimo viduje supratimas aiškus – V. Putinas neturi jokios erdvės kompromisui, o bet koks bandymas parodyti silpnumą jam kainuotų valdžią, galbūt net gyvybę.
H. Grozevas ne kartą analizavo autoritarinius režimus, nagrinėjo Kremliaus vidaus dinamiką bei bendradarbiavo su „Bellingcat“ žurnalistais tiriant įvairius politinius nužudymus, šnipinėjimą ir dezinformaciją.
Todėl jo įžvalgos apie dabartinę Putino padėtį ir taktiką įgauna svorį ne tik kaip žurnalisto, bet ir kaip žmogaus, turinčio kontaktų pačioje Rusijos sistemoje.
Trumpo viltys klaidingos, bet neišvengiamos
Anot Grozevo, JAV prezidento Donaldo Trumpo noras tarpininkauti taikos procese – žmogiškai suprantamas. Donaldas Trumpas, siekdamas parodyti savo politinį svorį ir norėdamas išsiskirti iš Joe Bideno ar Baracko Obamos, matė galimybę įsikišti į Ukrainos konfliktą.
Jo siekis yra tapti taikos žmogumi, užsidirbti pasaulinę šlovę ir, galbūt, net pelnyti Nobelio taikos premiją.
„Trumpas tikėjosi, kad sugebės įtikinti Putiną bent šešiems mėnesiams nutraukti karo veiksmus. Tačiau realybė kitokia, jis neįvertino to, su kuo turi reikalą. Putinas nėra žmogus, kuris nori sprendimo. Jam svarbus kontrolės pojūtis, vaizdinys, kad laimi, o ne tikra taika“, – aiškino H. Grozevas.
Kodėl Putinas negali sutikti su paliaubomis?
Pasak žurnalisto, V. Putinas šiandien neturi jokios galimybės net apsimesti, kad pasirengęs kompromisui. Tai lemia ne tik politinis spaudimas, bet ir jo paties suformuota sistema, kuri įtvirtinta net Rusijos Konstitucijoje.
„Putinas įtraukė dalį Ukrainos teritorijų, Zaporožę, Chersoną, Donecką ir Luhanską, į Rusijos Federacijos sudėtį, įteisindamas šį žingsnį valstybės lygmeniu. Tad bet koks susitarimas dėl paliaubų, kuris nenumatytų šių žemių kontrolės, reikštų, kad jis sulaužė tai, ką pats paskelbė šventa“, – pabrėžė ekspertas.
Tokiu atveju, pasak jo, pats V. Putinas taptų pralaimėtoju ne tik Vakarų akyse, bet ir tarp savų – kariuomenės, FSB, silovikų ir net ultrapatriotinių sluoksnių. Tai reikštų pabaigą, gal ne per vieną dieną, bet užprogramuotą griūtį.
Būtų pasirašytas nuosprendis
H. Grozevas cituoja savo šaltinius Rusijos saugumo tarnybose, kurie aiškiai pasako, jog jei V. Putinas paskelbs paliaubas nepasiekęs konkrečios pergalės, jis bus pašalintas.
„Tai ne spekuliacija. Tai – realus pavojus, kurį mato ir patys režimo viduje esantys žmonės. Tiek kariniai vadovai, tiek saugumo struktūros. Todėl Putinas ir neturi laisvės veikti. Jis įspraustas į kampą – jei nedemonstruoja stiprybės, yra silpnas. O silpni Kremliaus žaidėjai – ilgai neišgyvena.“
Net teorinis šešių mėnesių susitarimas dėl karo pauzės jam nepriimtinas, jei nesugebės parodyti, kad bent dalis Ukrainos yra prijungta prie Rusijos. Kitaip tariant, bet koks taikos žingsnis be teritorinio laimikio jam prilygtų išdavystei, už kurią pats susikūrė mirtiną kainą.
Ką tai reiškia Vakarams?
H. Grozevo žodžiai – ne apie tai, kad taika neįmanoma, o apie tai, kad Vakarams nereikia turėti iliuzijų. Kol V. Putinas laikosi valdžios, jis negali pasiūlyti jokios realios išeities, nes tai prieštarautų pačiam jo išlikimo mechanizmui.
Todėl bet kokios derybos, susitikimai ar vadinamieji signalo siuntimai – tik laiko vilkinimas. Tai reiškia, kad bet kokios vilties dėl greito konflikto sprendimo, ypač „iš viršaus“ – neturi pagrindo.
Jei keisis kažkas, tai ne dėl dabartinio Rusijos prezidento valios, o dėl struktūrinio lūžio pačioje Rusijoje. Ir tai jau visai kitas scenarijus.
Putinas neieško taikos
Kaip pažymi H. Grozevas, Vakarų pasaulis turi liautis tikėjęs, kad su Putinu galima susitarti. Jis ne diplomatas, jis karo vadovas, kuriam taika yra grėsmė. Kol V.Putinas valdžioje – taika negali būti reali.
Ir kol tai nesupras visi, nuo politikų iki piliečių, tol kiekvienas tariamas diplomatinis proveržis bus tik dūmų uždanga. Viltis dėl susitarimo visada gera, bet ji negali būti pagrįsta saviapgaule. O būtent to V. Putinas šiuo metu tikisi labiausiai.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti