Prisijunkite
Prisijunkite
Lietuvoje jau antrą savaitę nuolat lynoja, o tai – pati geriausia žinia tiems, kurie neįsivaizduoja vasaros ar rudens be krepšio šviežių grybų. Po sausros, kuri laikėsi kone visą birželį, šiemet pagaliau atėjo ilgai laukta permaina. Dėl drėgmės ir šilumos miškuose sparčiai dygsta baravykai, raudonikiai, voveraitės ir net retai sutinkamos ūmėdės.
Krekenavos apylinkių grybautojas Vitoldas patvirtina – tokio grybų derliaus jis nesimatė jau kokius penkerius metus. Pasivaikščiojus po mišką dabar dažnai galima grįžti ne tuščiomis rankomis. Net pradedantieji grybautojai randa krepšius pilnus kvapnių ir šviežių laimikių. Grybų augimui palankios oro sąlygos leidžia džiaugtis tuo ne tik Aukštaitijos gyventojams.
Anot gamtos mylėtojų, svarbiausia yra žinoti tinkamas vietas ir kantriai dairytis. Vitoldas iš Krekenavos tikina, kad ne visi regionai šiemet lepina tokiais laimikiais. Yra vietų, kur grybų rasti sunkiau, tačiau aplink Krekenavą, Kėdainius, Panevėžį ar net Anykščius, šiuo metu galima prisirinkti ne tik krepšį, bet ir maišą puikių grybų.
Po lietaus – tikra grybų puota miškuose
Šių metų orai privertė gamtos mylėtojus ne kartą pakeisti savo planus. Vis dėlto, lietūs ir ne per aukšta temperatūra sukūrė kone tobulas sąlygas miško dovanoms augti. Grybautojai džiaugiasi, kad pagaliau nereikia vaikščioti šimtus kilometrų, jog rastum kelias voveraites ar sukirmijusį raudonikį.
Paskutinėmis savaitėmis į miškus sugužėjo ne tik patyrę, bet ir pradedantieji grybautojai. Žmonės skelbia apie gausius laimikius socialiniuose tinkluose. Baravykai, raudonikiai, voveraitės ir net retai randami kazlėkai ar rudmėsės dygsta ne tik tankiuose pušynuose, bet ir pakelėse, pievose ar net miško aikštelėse.
Nepaisant gausaus derliaus, Vitoldas įspėja būti atsargiems. Kartu su valgomais grybais išdygo ir ne vienas nuodingas. Patyrusiems grybautojams atskirti juos nėra sunku, tačiau pradedantiesiems geriau nerizikuoti ir rinktis tik tuos, kuriuos atpažįsta šimtu procentu.
Kuriuose Lietuvos regionuose šiuo metu geriausia grybauti
Nors žinių apie grybų antplūdį sulaukiama iš įvairių šalies kampelių, tam tikros vietovės išsiskiria ypatingu dosnumu. Pasak Vitoldo, Krekenavos miškai šiemet ypač dosnūs. Baravykų galima rasti kone kas dešimtą žingsnį. Daug voveraičių pasirodė ir Anykščių, Kupiškio bei Panevėžio rajonuose.
Grybautojai pasakoja, kad nemažai laimikio randa ir Žemaitijoje. Telsių, Plungės apylinkės taip pat pasižymi vešliais pušynais, kuriuose gausu tiek raudonikių, tiek rudmėsių. Kuršių Nerijoje tradiciškai karaliauja voveraitės, tačiau baravykų šiemet mažiau. Pajūryje grybų kiekį sumažino stiprūs vėjai ir sausesnis dirvožemis.
Pietų Lietuvoje, Druskininkų bei Varėnos apylinkėse, baravykų derlius ne mažiau džiuginantis. Čia žmonės prisirenka ne tik grybų savo stalui, bet ir tiekia jų supirkėjams. Ūkininkai prognozuoja, kad jei orai išliks panašūs dar porą savaičių, šių metų grybų sezonas bus rekordinis.
Krekenavos grybautojas dalijasi patarimu, kaip nepraleisti geriausių vietų
Vitoldas įsitikinęs, kad svarbiausia yra stebėti gamtą. Jei po lietaus išaugo žolė, tuoj pat dygs ir grybai. Ypač verta dairytis prie samanotų kelmų, senų pušų, eglių ar alksnių. Miškų pakraščiai, pievos prie upių ar ežerų dažnai slepia tikrus grybų lobynus.
Jis rekomenduoja kelionę pradėti anksti ryte, kai dar ne visi spėjo iššniukštinėti mėgstamų vietų. Verta pasikliauti ne tik atmintimi, bet ir akylai stebėti vietas, kurios atrodytų tuščios. Dažnai būna, kad kitą dieną ten pat galima surinkti naują derlių.
Patyręs grybautojas priduria, kad svarbu saugoti mišką. Negalima rausti samanų ar niokoti grybų, kurių nepaimsite. Geriau atsargiai nupjauti ar ištraukti su visu kotu, kad liktų vietos augti naujiems. Jeigu orai išliks tokie kaip dabar, jau netrukus bus galima sakyti, kad šie metai grybautojams buvo išties dosnūs.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti