Prisijunkite
Prisijunkite
Kai pasaulį sustabdė pandemija, milijonai žmonių skubėjo skiepytis tikėdamiesi vieno – išvengti viruso komplikacijų, hospitalizacijos ar mirties. Vakcina tapo mūsų skydu, kolektyvinės apsaugos priemone, dėl kurios vėl galėjome apkabinti tėvus, iškeliauti į darbą, grįžti į kino teatrus.
Tačiau naujausi tyrimai Didžiojoje Britanijoje rodo, kad vakcinų poveikis neapsiribojo vien tik COVID-19 suvaldymu. Gydytojai netikėtai aptiko dar vieną stiprų poveikį – sumažėjusį širdies priepuolių ir insultų skaičių tarp paskiepytų žmonių. Skamba kaip keista koreliacija? O gal tai tikras proveržis medicinoje?
Tyrėjai mano, kad už šių rezultatų slypi gilesnės biologinės grandys. Pasirodo, vakcinos ne tik aktyvina imunitetą, bet ir gali stabilizuoti kūno būklę plačiąja prasme – mažindamos uždegimą, jos padeda apsaugoti pažeidžiamas kraujagysles ir širdį.
Skaičiai, kurie verčia sustoti ir susimąstyti
Tyrimas, atliktas remiantis milijonų britų sveikatos duomenimis, atskleidė aiškų ryšį tarp skiepijimo ir sumažėjusio širdies bei kraujagyslių ligų dažnio. Skaičiai kalba patys už save: hospitalizacijų dėl miokardo infarkto ir insulto sumažėjo tarp tų, kurie buvo paskiepyti nuo COVID-19.
Svarbu tai, kad tyrime buvo vertinami ne tik trumpalaikiai pokyčiai, bet ir ilgalaikės tendencijos po vakcinacijos. Šis modelis pasikartojo įvairiuose amžiaus segmentuose, įskaitant rizikos grupes ir tuos, kurie jau turėjo gretutinių ligų.
„Tai nėra vien sutapimas. Mūsų stebėjimų analizė rodo, kad vakcinos, aktyvindamos natūralų imuninį atsaką, gali turėti antrinį poveikį – sumažinti sisteminį uždegimą, kuris kitaip pažeidžia kraujagysles“, – teigia kardiologas Dainius, prisidėjęs prie duomenų vertinimo.
Uždegimas – tylusis žudikas
Širdies ligų pagrindu neretai tampa ne tik paveldimumas ar gyvenimo būdas, bet ir lėtinis uždegimas. Pastarasis sukelia kraujagyslių sienelių pažeidimus, didina krešulių susidarymo riziką, o tai jau tiesus kelias į insultą ar infarktą.
Tyrėjai mano, kad COVID-19 vakcinos, ypač mRNA pagrindu veikiantys preparatai, padėjo sumažinti šią uždegiminę būseną organizme. Įprastai suaktyvėjęs imunitetas po vakcinacijos išsivalo, o tai reiškia, kad organizmas tampa mažiau jautrus ilgalaikiam imuninės sistemos perdegimui.
Šis reiškinys gali būti paaiškinimas, kodėl sumažėjo ne tik COVID-19 atvejų, bet ir kitų su kraujotaka susijusių komplikacijų.
Naujasis sveikatos veidas po pandemijos
Dar prieš kelerius metus gydytojai bijojo, kad pandemija taps katastrofa širdies sveikatai: bus mažiau profilaktinių patikrinimų, daugiau streso, per mažai fizinio aktyvumo. Bet realybė parodė, kad kai kurie netikėti veiksniai, kaip masinė vakcinacija, galėjo sukurti pozityvią priešpriešą.
Tai nereiškia, kad COVID-19 buvo palankus reiškinys. Tačiau tyrimų duomenys atskleidžia, kaip svarbu žiūrėti į mediciną kompleksiškai. Skiepai gali turėti daugialypį poveikį ir ši žinia ypač svarbi tiems, kurie skeptiškai žiūrėjo į vakcinacijos naudą ilguoju laikotarpiu.
Ką tai reiškia kiekvienam iš mūsų?
Paskiepyti žmonės, ypač turintys širdies ligų riziką, dabar turi papildomą priežastį jaustis saugiau. Jei vakcina gali ne tik apsaugoti nuo viruso, bet ir stiprinti bendrą organizmo būklę, tai jau nebe medicininė priemonė, o plataus spektro sveikatos investicija.
Tyrimai vis dar tęsiasi, bet pirmieji signalai yra itin pozityvūs ir drąsinantys. Net jei pandemija jau praeityje, jos pamokos dar gali keisti mūsų požiūrį į prevenciją, sveikatos priežiūrą ir bendrą atsakomybę už visuomenės gerovę.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti