Šį vandenį karštomis dienomis geria daugelis: vandens butelis saulėje gali tapti rimta grėsme sveikatai

Lina Snarskienė , 2025-07-09, 12:59
0
Šį vandenį karštomis dienomis geria daugelis: vandens butelis saulėje gali tapti rimta grėsme sveikatai

Vasaros karščiai daugumą skatina nuolat gurkšnoti vandenį – taip stengiamės išvengti dehidratacijos, silpnumo, nuovargio. Tačiau dažnai nė nesusimąstome, kad tam tikra vandens rūšis, ypač laikoma netinkamomis sąlygomis, gali pakenkti organizmui. Yra viena labai dažna klaida, kurią kasdien daro daugybė žmonių ir ji susijusi ne su pačiu vandeniu, o su tuo, kur ir kaip jis laikomas.

Tiesa tokia, kad daugelis įpročių, kurie atrodo visiškai nekalti, pavyzdžiui, plastikinio vandens buteliuko palikimas automobilyje ar saulėje – gali tapti rimtu pavojumi sveikatai. Sunku patikėti, bet būtent taip dažnai elgiamės karštomis vasaros dienomis, net nežinodami, jog tuo metu geriamasis vanduo gali virsti nesaugiu skysčiu.

Specialistai aiškina, kad ne visos vandens pakuotės yra tinkamos vasaros karščiams. Kai kurios medžiagos, veikiamos aukštos temperatūros, išskiria kenksmingas medžiagas tiesiai į vandenį. Tad iš pirmo žvilgsnio nekenksmingas įprotis gali turėti nemalonių pasekmių.

Karštis ir plastikas – pavojingas derinys

Daugelis žmonių vasarą turi su savimi plastikinį butelį su vandeniu. Atrodo patogu, praktiška, visada po ranka. Tačiau jeigu toks butelis būna paliktas įkaitusiame automobilyje, prie lango ar ant tiesioginių saulės spindulių, pavojus tampa realus.

Esant aukštai temperatūrai, iš plastiko gali išsiskirti bisfenolis A – geriau žinomas kaip BPA. Tai cheminė medžiaga, kuri kenkia hormonų pusiausvyrai organizme. Ilgalaikis poveikis siejamas su skydliaukės veiklos sutrikimais, medžiagų apykaitos problemomis ar net vaisingumo sumažėjimu.

Blogiausia, kad vartotojai dažnai net nepastebi skirtumo – vanduo atrodo skaidrus, skonis mažai pakitęs. Tačiau pavojingos medžiagos į jį gali būti jau patekusios, ypač jei butelis iš plastiko buvo laikomas ilgiau nei kelias valandas aukštoje temperatūroje.

Bakterijos ir šiluma – papildomas pavojus

Kita problema – greitas bakterijų dauginimasis šilumoje. Net jei plastikas pats savaime išlieka stabilus, bet atidarius butelį ir jį padėjus į šiltą vietą, per kelias valandas vandenyje gali pradėti daugintis bakterijos. Tai itin pavojinga vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms ar tiems, kurių imuninė sistema nusilpusi.

Simptomai dažnai pasireiškia po kelių valandų: pykinimas, viduriavimas, pilvo skausmai. Ir nors dažniausiai tai lengvos formos apsinuodijimas, jis vis tiek gali būti labai nemalonus, ypač kelionėje ar per atostogas.

Todėl vasarą labai svarbu suvartoti vandenį per 1-2 valandas po butelio atidarymo. Pastebėjus, kad skysčio skonis ar kvapas pakito – geriau jo nebegerti. Geriausia laikyti gėrimus pavėsyje arba terminiuose buteliuose.

Kaip saugiai gerti vandenį karštomis dienomis?

Pirma ir svarbiausia taisyklė – plastikinį butelį laikyti pavėsyje, toli nuo šilumos šaltinių. Jeigu vis dėlto tenka vežtis jį automobilyje, pasirūpinkite termoizoliuotu krepšiu arba pasitelkite metalinius ar stiklinius butelius. Jie ne tik saugesni, bet ir gali ilgiau išlaikyti vandenį vėsų.

Antra – niekada negerkite likučių iš butelio, kuris buvo atidarytas vakar ar prieš kelias dienas. Vandenį būtina suvartoti greitai. Trečia – labai svarbu plauti daugkartinius butelius kasdien. Net jei jie atrodo švarūs – drėgna aplinka viduje yra ideali terpė bakterijoms daugintis.

Dar viena gudrybė – mažesni buteliukai kelionėms. Jie greičiau išgeriami, dažniau keičiasi, o tai reiškia mažesnę tikimybę, kad vanduo taps netinkamas. Verta įsidėmėti: pigesni plastikai yra jautresni karščiui, todėl geriau investuoti į patikimesnes pakuotes.

Saugus gėrimas – tai ne prabanga, o būtinybė

Vasarą vanduo yra gyvybiškai svarbus, bet būtent tada dažniausiai jį geriame neapgalvotai. Svarbu ne tik kiek ir kaip dažnai geriame, bet ir kokioje taroje laikome vandenį, kur jį paliekame, kaip greitai suvartojame. Net mažiausi pokyčiai gali turėti didelę įtaką sveikatai.

Geriau vieną kartą pasirūpinti kokybišku buteliu, nei kaskart rizikuoti sveikata. Tuo labiau, kad alternatyvų – daug: stiklinius, metalinius ar specialius sportinius butelius galima įsigyti praktiškai visur. Jų naudojimas ilgaamžis, o ir aplinkai tai gerokai palankesnis pasirinkimas.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas