Energetinis stebuklas Lietuvoje: gamyba pasiekė lygį, nematytą nuo Ignalinos laikų

Ina Jonaitienė , 2025-05-05, 12:59
0
Energetinis stebuklas Lietuvoje: gamyba pasiekė lygį, nematytą nuo Ignalinos laikų

Balandžio mėnuo Lietuvai buvo itin reikšmingas energetikos srityje – net 99 proc. šalies elektros energijos poreikio buvo padengta iš vietinių šaltinių. Tai geriausias nacionalinės generacijos rezultatas nuo 2009 metų, kai buvo uždaryta Ignalinos atominė elektrinė. 

Šis pasiekimas žymi ne tik technologinį progresą, bet ir nuoseklų žingsnį link visiškos energetinės nepriklausomybės. Didžiausią įtaką šiam rekordui turėjo atsinaujinantys energijos šaltiniai, ypač vėjo ir saulės elektrinės. Jos jau ne pirmus metus demonstruoja augimą tiek pagal generuojamą galią, tiek pagal užimamą rinkos dalį. 

Kartu su šiluminėmis elektrinėmis jos balandį padėjo pasiekti tokį elektros gamybos kiekį, kuris beveik visiškai patenkino šalies gyventojų ir verslų poreikius. Energetikos sektoriaus ekspertai pabrėžia, kad šis rezultatas yra ne vienkartinis laimėjimas, o nuoseklaus darbo, technologinių investicijų ir palankių gamtinių sąlygų derinys. 

Lietuva sparčiai artėja prie tikslo – būti visiškai nepriklausoma nuo importuojamos elektros energijos. Pagrindinį vietinės elektros gamybos krūvį balandį nešė vėjo jėgainės. Jos pagamino net 36,3 proc. visos suvartotos elektros – iš viso 323,8 GWh. 

Lyginant su kovu, gamybos apimtys šiek tiek sumažėjo (tuomet siekė 376,4 GWh), tačiau bendras indėlis išliko didžiulis. Vien per pirmus keturis 2025 metų mėnesius vėjo elektrinių sugeneruotas kiekis – 1340,8 GWh, kuris beveik prilygsta visam 2024 metų Klaipėdos apskrities suvartojimui.

Palyginus su 2020–2023 metų pirmojo pusmečio duomenimis, šių metų rezultatai ženkliai lenkia ankstesnius metus, kai tokio laikotarpio vėjo jėgainių produkcija svyravo nuo 625 iki 1049 GWh. Tai tik patvirtina, kad vėjo energijos infrastruktūra šalyje sparčiai bręsta.

Saulės elektrinių augimas taip pat pastebimas

Nemažiau svarbų vaidmenį atliko ir saulės elektrinės. Per balandį jos pagamino 206,8 GWh elektros ir padengė 23,2 proc. viso šalies poreikio. Kovo mėnesį šis rodiklis buvo dvigubai mažesnis – 112,5 GWh. Pirmąjį metų ketvirtį bendra saulės elektrinių produkcija siekė 379,4 GWh – tiek, kiek per visus praėjusius metus suvartojo Alytaus apskritis.

Saulės energijos indėlis didėja ne tik dėl intensyvesnės saulės spinduliuotės pavasarį, bet ir dėl augančio instaliuotų saulės jėgainių skaičiaus. Generacijos šuolis rodo, kad vis daugiau gyventojų ir verslų renkasi saulės energiją kaip patikimą alternatyvą.

Sparčiai daugėja gaminančių vartotojų

Didėjantis gaminančių vartotojų skaičius – dar vienas svarbus šio proveržio indikatorius. Per balandį jų padaugėjo net 5 340, o tiek gyventojų turi visas Šakių miestas. Vidutinis mėnesinis augimas siekia apie 3 650 naujų gamintojų – tai prilygsta Lazdijų miesto gyventojų skaičiui.

Bendra gaminančių vartotojų įrenginių generacijos galia šių metų balandį siekė 1586,5 MW – 11,1 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Didžioji dalis, kuri siekia apie 75 proc., šios galios priklauso individualiems gaminantiems vartotojams, o likusi dalis – nutolusiems vartotojams, kurių įrenginiai dažnai būna įrengti saulės parkuose.

AEI plėtra – kelias į nepriklausomybę

Augantis vietinės elektros gamybos potencialas ne tik padeda mažinti priklausomybę nuo importo, bet ir stiprina nacionalinį energetinį saugumą. Atsinaujinančios energijos šaltiniai tampa strateginiu šalies prioritetu, o investicijos į šią sritį – ilgalaike garantija stabiliai ir saugiai energetikos ateičiai.

Kartu su technologine pažanga ir vis aktyvesniu gyventojų įsitraukimu į elektros gamybą, Lietuva žengia į naują energetinės nepriklausomybės etapą. Jei tokie tempai išsilaikys ir toliau, šalies priklausomybė nuo elektros importo jau netrukus gali tapti tik praeities klausimu.

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas