Prisijunkite
Prisijunkite
Europos Komisija šiandien, trečiadienį, paskelbė apie didžiules baudas JAV technologijų milžinėms. „Apple“ teks sumokėti 500 mln. eurų, o „Facebook“ ir kitas platformas valdančiai „Meta“ – 200 mln. eurų, praneša „Reuters“.
Tokios baudos yra ilgai trukusio tyrimo rezultatas. EK daugiau nei metus analizavo, ar tokios įmonės kaip „Apple“ ir „Meta“ laikosi Skaitmeninių rinkų akto (DMA) reikalavimų. Šiuo aktu siekiama atverti rinką mažesniems žaidėjams ir išardyti barjerus, kuriuos sukuria didieji rinkos žaidėjai.
Ši žinia iškart sukėlė diskusijas ne tik Europoje, bet ir anapus Atlanto. Kadangi baudžiamųjų priemonių centre atsidūrė JAV įmonės, kai kurie JAV politikai, įskaitant prezidentą Donaldą Trumpą, jau anksčiau grasino atsakomosiomis priemonėmis, pavyzdžiui, tarifais toms valstybėms, kurios baudžia Amerikos bendroves.
„Apple“ pareiškė, kad šios sankcijos yra nepagrįstos ir planuoja jas ginčyti teisme. Bendrovės atstovai teigia, jog tai dar vienas atvejis, kai Europos Komisija neteisingai taiko sankcijas ir neva kenkia vartotojų saugumui, privatumo užtikrinimui ir verčia kompaniją nemokamai dalytis savo technologijomis.
„Šiandieninis sprendimas – dar viena grandis iš šališkų Komisijos sprendimų, kurie ne tik nenaudingi vartotojams, bet ir kelia grėsmę produktų saugumui bei mūsų intelektinei nuosavybei“, – rašoma oficialiame „Apple“ atsakyme žurnalistams.
Tuo tarpu „Meta“ atstovų komentaras buvo dar aštresnis. Jame teigiama, esą Europos Komisija savo sprendimais kenkia būtent sėkmingoms JAV įmonėms, tuo pačiu leidžiant Kinijos ir Europos technologijų įmonėms veikti palankesnėmis sąlygomis.
„Tai nėra tik piniginė bauda – mums primetamas naujas verslo modelis, kuris iš esmės reiškia daugiamilijardinį mokestį ir žymiai prastesnę paslaugą mūsų vartotojams“, – teigiama bendrovės pranešime.
Europos konkurencijos tarnyba paskelbė, kad „Apple“ privalės atsisakyti techninių ir komercinių apribojimų, kurie trukdo programėlių kūrėjams nukreipti vartotojus už „App Store“ ribų. Kitaip tariant, „Apple“ nebegalės taip stipriai kontroliuoti programėlių platinimo būdų.
Kalbant apie „Meta“, bauda susijusi su vadinamuoju „arba mokėk, arba sutik“ modeliu, kurį įmonė įvedė 2023 metų lapkritį. Pagal šį modelį „Facebook“ ir „Instagram“ vartotojai gali arba sutikti būti sekami ir naudotis paslaugomis nemokamai, arba pasirinkti mokamą, be reklamų, versiją.
Komisija pareiškė, kad toks modelis prieštarauja DMA nuostatoms, nes varžo vartotojo pasirinkimo laisvę.
Abi įmonės dabar turi vos du mėnesius tam, kad atliktų reikiamus pakeitimus. Jeigu šių sąlygų neįvykdys, gali būti skiriamos dar griežtesnės baudos. Tiesa, „Apple“ ne visais atvejais sulaukė neigiamo vertinimo.
Pranešama, jog atskirame tyrime, kuris analizavo naršyklių pasirinkimą „iPhone“ išmaniuose telefonuose, buvo nuspręsta, kad pakeitimai, leidžiantys lengviau rinktis kitą naršyklę ar paieškos sistemą, atitinka DMA reikalavimus.
Vis dėlto, „Apple“ vis dar kaltinama tuo, kad trukdo vartotojams atsisiųsti programėles iš kitų šaltinių nei oficiali „App Store“ parduotuvė. Šis procesas, vadinamas šoniniu įdiegimu (angl. sideloading), vis dar ribojamas, o Komisijos teigimu, dirbtinai atgrasomas, įvedant papildomas sąlygas ir naują mokestį, pavadintą „Core Technology Fee“.
Europos Komisija pranešė, jog šie sprendimai nėra išimtiniai ir tai tik pradžia nuoseklaus ir aiškaus teisės taikymo proceso, kuris palies ir kitus didžiuosius skaitmeninius žaidėjus. Pasak Komisijos, jos veiksmai yra griežti, bet proporcingi, ir remiasi taisyklėmis, kurios aiškiai įtvirtintos įstatymuose.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti