„Microsoft“ švenčia 50 metų jubiliejų: Baltijos šalių augimą ir atsparumą įgalins dirbtiniu intelektu

Lukas Snarskis , 2025-04-12, 14:54 0

„Microsoft“ švenčia 50 metų jubiliejų: Baltijos šalių augimą ir atsparumą įgalins dirbtiniu intelektu

„Microsoft“ švenčiant 50 metų jubiliejų, bendrovė apmąsto savo transformuojantį vaidmenį dirbtinio intelekto evoliucijoje. Nuo pirmųjų MS-DOS ir „Windows“ dienų, sukėlusių revoliuciją asmeninių kompiuterių srityje, iki žaidimų inovacijos „Xbox“, debesų kompiuterijos ateities „Azure“, dirbtinio intelekto transformacijos „Copilot“ ir naujausio kvantinės kompiuterijos proveržio – „Majorana 1“ lusto –  „Microsoft“ nuolat buvo technologijų pažangos priešakyje.

Šiandien „Microsoft“ pirmauja išmaniojoje eroje, siūlydama patikimą dirbtinio intelekto platformą, pažangius įrankius ir pasaulinę patirtį, suteikdama galimybę asmenims ir organizacijoms visame pasaulyje pasiekti daugiau bendradarbiaujant ir diegiant naujoves.

Jau keturis dešimtmečius „Microsoft“ nuolat veikia Europoje. Vien per pastaruosius 16 mėnesių bendrovė investavo daugiau kaip 20 mlrd. eurų į dirbtinio intelekto ir debesijos infrastruktūrą Europoje, todėl „Microsoft“ klientai ir partneriai gali užtikrinti regiono ekonominę sėkmę ir skatinti inovacijas bei augimą. 

„Microsoft“ dirbtinio intelekto vizija Baltijos šalyse

Švęsdama šią svarbią sukaktį, bendrovė Baltijos regione daugiausia dėmesio skiria tam, kas bus toliau.

„Mūsų prioritetas išlieka parama klientams ir partneriams visose Baltijos šalyse, kad jie, pasitelkdami pažangiausias technologijas, skatintų dirbtinio intelekto transformaciją“, – sakė Leonidas Polupanas, „Microsoft“ vadovas Baltijos šalims ir Ukrainai. – Pažangiai mąstančios vyriausybės, įmonės ir suinteresuotosios šalys jau dabar naudoja dirbtinį intelektą produktyvumui ir ekonomikos augimui didinti. Užtikrindami, kad dirbtinis intelektas būtų įtraukus, saugus ir aktualus vietos lygmeniu, padedame kurti inovatyvesnę ir konkurencingesnę Baltijos regiono ateitį.“

Regione, garsėjančiame technologijoms imlia darbo jėga, gyvybinga startuolių kultūra ir nepaliaujamomis inovacijomis, atsakingas dirbtinis intelektas kuria naują vertę viešųjų paslaugų, švietimo, sveikatos priežiūros ir verslumo srityse. Su  daugiau kaip 25 metų vietine patirtimi, tvirtu partnerių tinklu ir pasaulinio lygio kompetencija, „Microsoft“ yra pasirengusi remti šią transformaciją pasitelkdama patikimas technologijas, gebėjimų stiprinimą ir požiūrį, kurio esmė – saugumas.

Vietos stiprybių panaudojimas

Baltijos šalyse dirbtinio intelekto (DI) galimybės jau yra reali praktika. Bendradarbiaudama su viešojo ir privataus sektorių organizacijomis, „Microsoft“ ieško realių sprendimų konkrečioms problemoms spręsti.

Visame Baltijos regione institucijos ir įmonės pripažįsta DI potencialą. Estijoje sveikatos draudimo fondas „Tervisekassa“ bendradarbiaudamas su „Microsoft“ ir „Fujitsu Estonia“ perkėlė savo infrastruktūrą, įskaitant SAP, į „Azure“, todėl buvo padidintas saugumas, trigubai padidintas naujovių diegimo greitis ir sumažintos išlaidos, išlaikant patikimas sveikatos priežiūros paslaugas. 

Be to, „Microsoft“ bendradarbiavo su Estijos vyriausybe kuriant „Bürokratt“ – pirmąjį pasaulyje viešųjų paslaugų dirbtiniu intelektu pagrįstą virtualųjį asistentą, padedantį piliečiams naudotis skaitmenizuotomis vyriausybės paslaugomis. Latvijoje vyriausybė pripažino dirbtinio intelekto potencialą pertvarkant verslą ir bendradarbiauja su „Microsoft“ kurdama Nacionalinį dirbtinio intelekto centrą bei plėtodama pagrindines skaitmenines iniciatyvas.

„Microsoft“ suteikia galimybę Baltijos šalims tapti dirbtinio intelekto inovacijų centru, padedančiu verslui augti, komandoms bendradarbiauti, o žmonėms – ugdyti ateičiai tinkamus įgūdžius. Šių pastangų pagrindas – „Microsoft“ plėtros centras Estijoje (MDCE), kur talentingi specialistai kuria „Microsoft Teams“ ir kitus pažangiausius sprendimus. MDCE yra ne tik technologijų centras, bet ir įkvepia naująją kartą rengdamas hakatonus ir startuolių konkursus, suburdamas talentus iš daugiau kaip 30 valstybių ir siekdamas realaus poveikio regione.

Suteikdama „Microsoft 365 Copilot“ dirbtinio intelekto galimybes vietinėmis kalbomis, įskaitant estų, latvių ir lietuvių, „Microsoft“ užtikrina, kad dirbtinio intelekto įrankiai būtų prieinami, naudingi ir aktualūs viso regiono bendruomenėms. Neseniai „Copilot“ buvo atnaujintas, kad būtų patobulinta atmintis ir suasmeninimas, kad būtų galima imtis veiksmų naudotojo vardu ir efektyviau atlikti kelių etapų tyrimo užduotis naudojant „Deep Research“.

Kibernetinis saugumas kaip verslo imperatyvas Baltijos šalyse

Didėjanti geopolitinė įtampa sukėlė kibernetinių atakų bangą, o jų taikiniu vis dažniau tampa NATO šalys. Naujausioje „Microsoft“ skaitmeninės gynybos ataskaitoje pabrėžiamas kibernetinių operacijų suintensyvėjimas, kuris stiprina supratimą, jog kibernetinio saugumo klausimas yra didžiausias prioritetas verslui ir valstybės institucijoms.

Lietuvos Užimtumo tarnyba nustatė naują kibernetinio saugumo etaloną viešajame sektoriuje, pereidama nuo vietinių sistemų ir diegdama „Microsoft 365 Copilot“, kad užtikrintų saugų ir reikalavimus atitinkantį dirbtinio intelekto naudojimą. Remiantis „Microsoft“ sutartimi su Lietuvos Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūra (VSSA), Lietuvos Vyriausybės darbuotojai gali naudotis „Microsoft 365“ ir jos funkcijomis, atitinkančiomis šiuolaikinės saugios darbo vietos poreikius.

Rygos viešojo transporto paslaugų teikėja „Rigas Satiksme“, bendradarbiaudama su „Microsoft“ ir vietos partneriais, „Azure“ sistemoje įdiegė naują vaizdo stebėjimo sprendimą ir sutaupė apie 40 proc. išlaidų. Perkėlus senesnius serverius į „Azure“, pagerėjo verslo tęstinumas ir saugumas, o „Defender for Cloud“ ir „Sentinel“ užtikrino didesnį kibernetinį saugumą.

„Kibernetinės grėsmės vystosi neregėtu greičiu, todėl dirbtinio intelekto agentai tampa būtini šiuolaikinėse saugumo sistemose. Kitame „Microsoft Security Copilot“ etape dirbtinio intelekto agentai turi atlikti dar svarbesnį vaidmenį ir užtikrinti autonominę apsaugą realiuoju laiku tokiose svarbiausiose srityse kaip „phishing“, duomenų saugumas ir tapatybės valdymas, tapdami būtinybe šiuolaikiniam saugumui“, – komentavo L. Polupanas.

Atsparumo didinimas ir ekonomikos augimo skatinimas

Europai susiduriant su daugybe iššūkių ir augančiais skaitmeniniais poreikiais, dirbtinis intelektas yra labai svarbus atsparumui ir ekonomikos augimui. Didėjant kibernetinio saugumo ir duomenų valdymo poreikiams, „Microsoft“ yra pasiryžusi teikti saugius, DI paremtus sprendimus, kurie padeda regiono skaitmeninei ekonomikai. Įmonė „Azure AI Foundry“, kuri neseniai įgijo naujų galimybių, suteikia kūrėjams prieigą prie daugiau nei 1800 „OpenAI“, „Meta“, „Mistral“, „DeepSeek“ ir kitų modelių. Be to, „Microsoft for Startups Founders Hub“ remia naujai įsteigtas įmones bei smulkųjį ir vidutinio dydžio verslą, kad jis galėtų diegti inovacijas vietoje ir plėstis pasauliniu mastu per „Microsoft for Startups Founders Hub“.

„Microsoft“ remia dirbtinio intelekto įgūdžių ugdymą. Europoje pagal „Microsoft“ programas skaitmeninių gebėjimų jau įgijo daugiau kaip 2,9 mln. žmonių, o iki 2025 m. siekiama, kad jų skaičius pasiektų 8 mln. Be to, regioninės iniciatyvos apima hakatonus, programą „AI Skills 4 Women“, parengtą bendradarbiaujant su „Founderz“, ir iniciatyvą „AI Skills Fest“. Nemokamos DI mokymosi priemonės per „LinkedIn Learning“ ir „Microsoft Learn“ yra prieinamos visiems ir visur.

Žvelgiant į ateitį: DI diegimas, kvalifikacijos kėlimas ir investicijos į talentus

Bendrovė „Microsoft“ ir toliau siekia užtikrinti, kad dirbtinis intelektas, tapęs visuotinės paskirties technologija (VPT), būtų naudingas visiems. Nuolat investuodama į infrastruktūrą, inovacijas ir talentus, bendrovė padeda kurti dirbtinio intelekto ekonomiką, pagrįstą europietiškomis vertybėmis, tokiomis kaip privatumas, skaidrumas ir saugumas.

„Norint išnaudoti transformuojantį dirbtinio intelekto potencialą, dabar Baltijos regiono lyderiams atėjo laikas veikti. Teikdami pirmenybę skaitmeniniams įgūdžiams, skatindami mažas ir vidutinio dydžio įmones įsisavinti dirbtinį intelektą ir investuodami į IRT talentus, galime atverti naujų ekonominių galimybių ir sukurti ateičiai pasirengusią darbo jėgą“, – reziumavo  L. Polupanas.

Kartu su stipria partnerių ekosistema „Microsoft“ ir toliau yra įsipareigojusi skatinti šiuos pokyčius pasitelkdama inovacijas, bendradarbiavimą ir strategines investicijas Baltijos regione.

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas