Baudos krenta kaip iš gausybės rago: KET punktai, kurių nesilaikymas smogia net neužvedus variklio

Viktoras Baliulis , 2025-05-04, 07:54
0
Baudos krenta kaip iš gausybės rago: KET punktai, kurių nesilaikymas smogia net neužvedus variklio

Daugeliui atrodo, kad baudos ir atsakomybė kyla tik judant. Kai važiuoji per greitai, kerti ištisinę liniją ar nesustoji prieš pėsčiųjų perėją. Atrodo, kad jeigu jūsų automobilis stovi arba jūsų jame nėra – tuomet nieko negali nutikti. 

Tačiau Lietuvos kelių eismo taisyklės (KET) galioja ne tik judantiems, bet ir stovintiems. Kartais net neįsijungęs variklio gali pažeisti kelis punktus ir užsidirbti baudą, kurią gauti būtų ypač apmaudu. Tokie atvejai ypač dažni miestuose, kiemuose, prie mokyklų ar prekybos centrų.

Svarbiausia yra suprasti, kad vairuotojo atsakomybė neprasideda nuo starto mygtuko ir nesibaigia išlipus. Taisyklės apima ir stovėjimą, ir net elgesį šalia automobilio. O būtent čia dažniausiai ir pasitaiko netyčinių pažeidimų, kurių pasekmės labai tikros.

Netinkamas sustojimas – daugiau nei tiesiog patogumas

Vienas iš dažniausių atvejų, kai vairuotojas nubaudžiamas nejudėdamas, yra neteisėtas sustojimas ar stovėjimas. Visi žinome, kad draudžiamų ženklų ignoruoti negalima. Tačiau kartais ženklas stovi 20 metrų nuo tavo automobilio, o tu įsitikinęs, kad jis tau negalioja. Policijos nuomonė – visai kita.

Neretai baudžiama ir už stovėjimą neleistinoje vietoje, pavyzdžiui, ant šaligatvio ar per arti sankryžos. Net jeigu niekam netrukdai, tačiau taisyklės yra taisyklės. Pagal KET, prie perėjos sustoti galima tik ne arčiau kaip 5 metrai, prie sankryžos – ne arčiau kaip 5 metrai, ant šaligatvio – tik kur tai aiškiai leidžiama.

Dar viena ypač aktuali situacija – sustojimas dviračių take ar per arti stotelės. Net jei tai trunka minutę – prasižengei. O svarbiausia, kad dažnai net nebūtina, kad pareigūnas būtų šalia. Miestų vaizdo kameros „sugeria“ šiuos pažeidimus, o baudos ateina tiesiai į elektroninę sistemą.

Palikai automobilį? Vis tiek esi atsakingas

Išlipęs iš automobilio vairuotojas nepraranda atsakomybės už transporto priemonę. Tarkime, palikai mašiną su įjungtu varikliu ir nuėjai. Žinoma, tai jau pažeidimas. Variklis turi būti išjungtas, jei vairuotojas ilgam palieka automobilį. To reikalauja ne tik ekologiniai principai, bet ir saugumo sumetimai.

Kita pavojinga situacija – neįjungtas stovėjimo stabdis. Atrodo smulkmena, bet jeigu automobilis pats pradės riedėti ir atsitrenks į kitą, kaltas lieki tu. Net jei tuo metu jau gėrei kavą už kampo.

O jeigu palikai automobilį be avarinių šviesų ten, kur jos privalomos? Pavyzdžiui, sustojai avariniu atveju šalikelėje, bet neįjungei signalizacijos. Net jei ištes automobilis sugedo – pažeidei reikalavimą, todėl atsakomybė vis tiek krenta ant tavo pečių.

Elgesys prie vairo – svarbu ne tik važiuojant

Kartais vairuotojas net nevažiuoja, bet sėdi automobilyje, laukia, kalba telefonu ar rašo žinutes. Tai nėra nusikaltimas. Tačiau jei automobilis stovi vidury eismo juostos, net jei variklis išjungtas, toks elgesys gali būti laikomas trukdymu eismui ar pavojinga situacija.

Kita situacija – sustojimas neleistinai, kad tiesiog „palauktum draugo“. Atrodo, kad tai trunka tik minutę, bet jei sustoji stotelėje, dviračių take, ant pėsčiųjų perėjos – bet kokia trukmė tampa pažeidimu. Baudą gausi ne už laiką, o už faktą.

Dar viena įdomi situacija – sėdėjimas automobilyje su vaikais ar gyvūnais, paliktais be priežiūros. Net jei tu šalia, bet vaikas sėdi ant priekinės sėdynės be saugos diržo – pareigūnas gali tave nubausti. Automobilis stovi, bet atsakomybė veikia.

Būk atsargus – net kai nestovi spūstyje

Vairavimas tai ne tik eismas. Tai ir elgesys stovėjimo metu. Vis daugiau pažeidimų fiksuojama ne spūstyse ar greitkeliuose, o kiemuose, šaligatviuose, stotelėse. Ir dažnai kaltininkai net nejuda, jie tik „užsuko akimirkai“ arba „greitai palaukė“.

Šiandieninėje aplinkoje, kur viskas fiksuojama kameromis, o patruliai dirba mobiliai, svarbu ne tik važiuoti tvarkingai, bet ir stovėti taip, kad niekam nekiltų abejonių. Net jei esi šalia automobilio – tavo atsakomybė neišnyksta.

Todėl verta prisiminti, kad jei nori būti saugus nuo baudų – taisyklių laikykis visada. Net kai atrodo, kad nieko nevyksta. Būtent tada dažniausiai ir padarome klaidas.

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas