Amžius – ne riba: 5 ekspertų patarimai, kaip bėgant metams užtikrinti savarankiškumą namuose

Pranešimas spaudai , 2025-04-25, 14:54
0
Amžius – ne riba: 5 ekspertų patarimai, kaip bėgant metams užtikrinti savarankiškumą namuose

Beveik pusė vyresnio amžiaus gyventojų patiria sunkumų, atlikdami bent vieną asmeninės priežiūros ar namų ruošos veiklą, rodo „Eurostat“ duomenys. Šiuo metu kas penktas žmogus Lietuvoje jau yra sulaukęs 65 metų ar daugiau, todėl visuomenei senstant vis labiau auga poreikis pritaikyti namų aplinką vyresnio amžiaus žmonėms. Ekspertai dalijasi svarbiausiais patarimais, kurie gali padėti kuo ilgiau išlaikyti savarankiškumą namuose ir džiaugtis visaverčiu gyvenimu, rašoma IKEA pranešime žiniasklaidai.

Kaip teigia ergoterapeutė Giedrė Pociūnaitė, riboto savarankiškumo žmonėms gyvenimas namuose gali tapti ne tik sudėtingas, bet ir pavojingas. Rizikos gali tykoti įvairiose namų erdvėse, o pasekmės gali būti skaudžios: įvairaus sunkumo traumos, visiškas savarankiškumo praradimas bei kartu ateinantis psichologinis nesaugumo jausmas.

„Laiptai be turėklų, nelygus takas ar slenksčiai – visa tai apsunkina judėjimą ir kelia riziką pargriūti. Kilimai su atsilaisvinusiais kampais ar slidžiu paviršiumi – dažna kliūtis namuose, ypač tiems gyventojams, kurie eina sunkiai keldami kojas. Svarbus veiksnys ir avalynė – pavyzdžiui, šlepetės dar labiau padidina griuvimo riziką. Tačiau tinkamai pritaikyta namų aplinka ne tik padeda išvengti traumų ir vargo, bet ir palaiko žmogaus savarankiškumą, komfortą bei gyvenimo kokybę“, – sako ergoterapeutė.

Kaip sudaryti sąlygas savarankiškam gyvenimui namuose?

„Su amžiumi besikeičiantiems poreikiams pritaikyta namų aplinka turi teigiamą poveikį sveikatai ir gyvenimo trukmei. Tam pasitarnauja įtraukiojo dizaino namų sprendimai, kurie gali būti aktualūs įvairių žmonių grupėms: tiek senjorams, tiek žmonėms, kurių judėjimas ar motorika yra apribota, tiek sveikstantiems po įvairių traumų. Todėl namų aplinka turėtų būti koreguojama pagal aplinkybes ir pasitelkiant apgalvotus sprendimus, kurie didina saugumą, komfortą ir palengvina kasdienybę“, – sako Morta Bučinskienė, IKEA interjero dizaino skyriaus vadovė.

Pasak ekspertų, yra penkios pagrindinės sritys, kurias reikėtų apsvarstyti kuriant saugią ir patogią namų aplinką senjorams ar žmonėms su fiziniais apribojimais.

Įrenkite turėklus

Ergonomika buityje dažnai apima ir pagalbinių priemonių naudojimą: turėklus ar rankenėles vonioje, laiptų turėklus, vaikštynes ar lazdų laikiklius, neslystančius paviršius. Svarbu, kad visi jie būtų įrengti tinkamoje vietoje, pagal kiekvieno žmogaus įpročius ir judėjimo kryptį.

Pašalinkite rizikas paslysti ar užkliūti

„Kritimų prevencija – vienas svarbiausių saugumo aspektų. Su amžiumi rizika kristi didėja, o pasekmės gali būti rimtos: nuo sumušimų, galvos traumų, lūžių iki savarankiškumo praradimo. Riziką galima sumažinti dviem būdais: pirmiausia – rūpinantis savo sveikata, reguliariai tikrinantis ją, sportuojant, stiprinant raumenis ir pusiausvyrą, naudojant pagalbines priemones ir tinkamą avalynę su neslystančiu padu. Antra – pritaikant namų aplinką“, – teigia ergoterapeutė.

Pasak jos, siekiant mažinti kritimo namuose riziką reikėtų reguliariai palaikyti tvarką užtikrinant lengvą judėjimą namuose, pavyzdžiui, pasirūpinti, kad laidai būtų pritvirtinti prie sienų, o kilimai – neaptrinti ir stabiliai prigludę prie grindų. Pastarajai problemai spręsti tinka dvipusė lipnioji juosta, o geriausia rinktis kilimus su neslystančiu pagrindu arba apskritai kilimų atsisakyti. Laiptai ir koridoriai taip pat turėtų būti neapkrauti daiktais, o baldai namuose – stabilūs ir, jei reikia, pritvirtinti prie sienų.

Pagerinkite apšvietimą

Netinkamas ar nepakankamas apšvietimas namuose gali riboti orientavimąsi namų aplinkoje, be to, didėja tikimybė užkliūti ar atsitrenkti į duris ar sienos kampą. Kad taip nenutiktų, naudokite ryškesnius, įvairius šviesos šaltinius: stalinius ar pastatomus šviestuvus šalia lovos, sofos ar fotelio. Taip pat verta įrengti naktinių šviestuvų koridoriuose, laiptinėse ir užtikrinti, kad šviesos jungikliai būtų lengvai pasiekiami arba su judesio jutikliais. Čia gali praversti ir tokie paprasti sprendimai, kaip ilgai tarnaujančios LED lemputės, kurių nereikia dažnai keisti.

Pritaikykite vonios kambarį

Be atraminių turėklų, specialistai siūlo ir daugiau sprendimų, padedančių užtikrinti saugumą vonios kambaryje. Jame rekomenduojama naudoti neslystančius kilimėlius, o šalia dušo ar vonios įrengti lentynėlę, kad higienos priemonės būtų lengvai pasiekiamos. Taip pat verta pasitelkti specialią dušo kėdę ar lentą, kurios užtikrina saugų ir patogų maudymąsi. 

Pavyzdžiui, IKEA įtraukiojo dizaino sprendimų serijoje BÄSINGEN galima rasti dušo kėdę, laiptelį su turėklu ir kitus funkcionalius produktus. Jie pasižymi apgalvotu dizainu – minkštais kraštais, tvirtomis neslystančiomis kojelėmis, vandens nutekėjimo angomis bei minimalistine išvaizda, kuri tinka įvairiems interjerams. Tokie nedideli, bet reikšmingi pokyčiai pagerina kasdienį komfortą ir saugumą be didelio remonto, kuris dažnai būna brangus ar net neįmanomas nuomojamose patalpose.

Pagerinkite prieinamumą ir patogumą

Tam, kad sumažėtų susižalojimo namų aplinkoje rizika, rinkitės baldus su užapvalintais kampais ir išdėstykite juos taip, kad būtų lengva ir patogu judėti. Tvirta sofa ar čiužinys leidžia lengviau atsisėsti ir atsikelti, o papildomos pagalvėlės suteikia reikiamą atramą. Taip pat praverčia kėdės, kurių aukštį, atlošą ir porankius galima reguliuoti – tai padeda užtikrinti ergonomišką sėdėseną. 

Verta apžiūrėti, kur ir kaip laikomi kasdien naudojami daiktai – prireikus juos reikėtų perdėlioti taip, kad visada būtų patogiai pasiekiami, kad nereikėtų lenktis ar lipti norint juos pasiimti. Jei to išvengti vis tik nepavyksta, būtina pasirūpinti stabiliu laipteliu su turėklu. 

Temos: IKEA

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas