Europa atsidūrė ant prarajos krašto: tokių reiškinių regione nebuvo jau seniai, kai kur situacija yra kritinė

Danielius Mažeikis , 2025-07-02, 10:55 (atnaujinta 2025-07-02, 11:12)
0
Europa atsidūrė ant prarajos krašto: tokių reiškinių regione nebuvo jau seniai, kai kur situacija yra kritinė

Pastarosiomis dienomis Europą apėmė ekstremalus karštis, kurio epicentre, galingas karščio kupolas. Šis meteorologinis reiškinys, kai aukšto slėgio oro masė užsilaiko virš regiono ir įkalina karštį arti žemės paviršiaus, sukelia pavojingas sąlygas visame žemyne. Padariniai juntami nuo Ispanijos ir Portugalijos iki Prancūzijos, Italijos, Graikijos ir net Šveicarijos bei Jungtinės Karalystės.

Pietinėje Ispanijos dalyje oro temperatūra artėja prie 47 laipsnių. Žmonės masiškai ieško pavėsio ar vėsinasi fontanuose. 

Maljorkoje nuo karščio smūgio mirė turistas, o valdžios atstovai ragina gyventojus likti patalpose ir vengti bet kokios fizinės veiklos dienos metu.

Portugalija skelbia pavojų, temperatūra kyla virš 40 laipsnių

Portugalijos meteorologijos tarnyba paskelbė, kad karščio banga prasidės birželio pabaigoje, o kai kuriuose regionuose termometro stulpeliai kils iki 45 laipsnių. Sostinėje Lisabonoje jau dabar galioja oranžinis įspėjimas, kuris galioja dviem trečdaliams šalies teritorijos.

Italijoje lydomi keliai ir skelbiami raudonieji įspėjimai

Italijos miestuose, įskaitant Veneciją ir Florenciją, oro temperatūra perkopė 40 laipsnių. Šalyje paskelbtas aukščiausio lygio pavojus dėl sveikatai kenksmingos kaitros. Sveikatos apsaugos institucijos praneša apie augantį karščio smūgio atvejų skaičių, ypač tarp vyresnio amžiaus žmonių, sergančiųjų ir benamių.

Graikijoje miškų gaisrai ir evakuacijos

Graikijoje karštis tapo lemiamu veiksniu išplitusiems miškų gaisrams. Hijos saloje ir Atėnų apylinkėse liepsnos niokoja gyvenvietes ir alyvmedžių laukus. Ugniagesiai sunkiai suvaldo situaciją, nes vėjas ir sausra skatina gaisrų plitimą.

Kitoje Europos dalyje liūtys ir audros

Nors pietinė Europa kenčia nuo karščio, vakaruose ir šiaurėje siautėja smarkios audros. Paryžiuje stiprios liūtys užtvindė metro stotis, o per perkūniją žuvo du žmonės. Net parlamentas susidūrė su sunkumais, per premjero kalbą vanduo ėmė lašėti pro stogą. Daugiau nei šimtas tūkstančių namų liko be elektros. Vokietijoje fiksuota stipri kruša ir lietūs.

Karščio kupolas, tai ne tik diskomfortas, bet ir grėsmė gyvybei

Meteorologai įspėja, kad karščio kupolas kelia ilgalaikį pavojų dėl savo trukmės ir intensyvumo. Naktimis oras neatvėsta, todėl kūnas nepajėgia atsigauti. Ilgainiui tai gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligų paūmėjimą ar net mirtį.

Klimato pokyčių ženklas

Ekspertai teigia, kad karščio kupolai tampa vis dažnesni ir stipresni dėl klimato kaitos. Tai rodo ne tik temperatūros rekordai, bet ir neįprasti reiškiniai, tokie kaip šlapios vasaros audros ar staigus temperatūros šuolis Šveicarijos Alpėse, kur net kalnų viršūnėse birželio mėnesį nebeliko šalčio.

Reikia ruoštis ateičiai

Šis karščio laikotarpis yra dar vienas priminimas, kad klimato sąlygos Europoje sparčiai keičiasi. Iššūkiai, tokie kaip miškų gaisrai, vandens trūkumas, karščio smūgiai ir infrastruktūros pažeidimai, reikalauja ne tik trumpalaikių veiksmų, bet ir ilgalaikio prisitaikymo.

Gyventojai raginami stebėti sinoptikų pranešimus, likti patalpose per kaitriausias dienos valandas, dėvėti lengvus drabužius, vartoti daug skysčių ir saugoti pažeidžiamus bendruomenės narius. 

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Temos: Orai

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas