Prisijunkite
Prisijunkite
Pranešimas spaudai , 2025-03-08, 17:54 0
Vasario mėnesį prekybos tinklas „Maxima“ gavo pranešimus dėl noro didinti prekių tiekimo kainas iš 51 tiekėjo, dėl mažinimo – nei vieno. Įmonė ir toliau kiekvieną mėnesį skelbs tiekėjų skaičių bei produktų kategorijas, kuriose tiekėjai siekia didinti ar mažinti tiekimo kainas.
„Šių metų pradžia išsiskiria tiekėjų pranešimų gausa dėl noro didinti prekių tiekimo kainas – pirmą metų mėnesį jų gavome 49, vasario mėnesį – 51. Nusprendėme viešai dalintis šia informacija ir mūsų žiniomis apie esmines tiekimo kainų didėjimo priežastis.
Derybos su tiekėjais yra nuolatinis nenutrūkstamas procesas, o mūsų tikslas yra užtikrinti pačias geriausias įmanomas kainas pirkėjams. Tai įrodo ir pricer.LT paskelbti duomenys – pigiausių maisto prekių vidutinio krepšelio kainų reitinge „Maxima“ išliko pirmoje vietoje, – kalba Marius Tilmantas, prekybos tinklo „Maxima“ Pirkimų departamento vadovas.
Praėjusį mėnesį tiekėjų inicijuotos derybos rodo, jog stabilizuojasi situacija pieno produktų kategorijoje, o iššūkių šiuo metu daugiau patiria paukštienos ir žuvies gaminių tiekėjai. Saldumynų gamintojai bei kavos tiekėjai vis dar patiria įtampą dėl rekordinėse aukštumose užsibuvusių žaliavų kainų. Ryškėja ir nauja tendencija – tiekimo kainas siekia koreguoti buitinės chemijos tiekėjai.
Pirmąjį metų mėnesį daugiausiai tiekėjų pranešimų „Maxima“ sulaukė apie branginamus pieno produktus – vasarį ši prekių kategorija stabilesnė.
Pasak M. Tilmanto, keli tiekėjai kreipėsi inicijuodami didesnes importuojamų parmezano sūrių tiekimo kainas, nes jų gamybos apimtys nepaveja 15 proc. išaugusios sezoninės paklausos.
„Per vasario mėnesį jau negavome tiekėjų pranešimų dėl didinamų pirmo būtinumo pieno produktų tiekimo kainų. Be to, kelias savaites matome biržoje apie 30 proc. sumažėjusią žaliavinę sviesto kainą. Tai yra pozityviai nuteikiantis ženklas, bent jau šiuo laikotarpiu leidžiantis tikėtis pieno produktų kainų augimo stabilizacijos“, – teigia „Maxima“ Pirkimų departamento vadovas.
Vasario mėnesį daugiausiai pranešimų apie didinamas prekių tiekimo kainas „Maxima“ gavo iš paukštienos bei jos produktų gamintojų. Praėjusį mėnesį pasirodė pirmieji rimtesni signalai apie paukščių gripo atvejus Lietuvoje bei Lenkijoje – dėl šios ligos paukštininkystės ūkiai, auginantys vištas bei kalakutus, neteko dalies auginamų paukščių, rinkoje sumažėjo pasiūla, sustyguotos tiekimo grandinės patyrė iššūkių.
„Paukštininkystės ūkių nuostoliai atsispindės tiekimo kainose – paukštienos ir jos gaminių tiekėjai signalizuoja nuo 7 proc. iki net 30 proc. tiekiamos produkcijos brangimą. Nuolat palaikome ryšį su tiekėjais ir šiuo metu galime užtikrinti, kad tiekimo grandinės veikia sklandžiai, šviežios vištienos ar jos gaminių bei kiaušinių trūkumo parduotuvėse – nėra. Tiesa, paukščių gripas turėjo įtakos kiaušinių tiekimo kainai dėl didesnių vištų dedeklių nuostolių ūkiuose – dėl to ant kraiko laikomų vištų kiaušinių tiekimo kainos gali didėti iki 25 proc. Netolimoje ateityje kiaušinių brangimas, tikėtina, persiduos konditerijos ir kulinarijos gaminių tiekimo kainoms“, – pasakoja M. Tilmantas.
Antroje vietoje pagal tiekėjų pranešimų gausą vasarį rikiavosi žuvies gaminių kategorija.
Komercinės žvejybos kvotų ribojimai lėmė sumažėjusią žuvies žaliavos ir jūrų gėrybių pasiūlą, o išaugusi konkurencija dėl žaliavos augina silkių, karšių, doradų tiekimo kainas, taip pat brangina gaminius iš skumbrės, menkės, lašišos.
„Praėjusį mėnesį keli tiekėjai inicijavo vidutiniškai 15 proc. prekių brangimą, o vasarį stebime vidutiniškai 12 proc. padidėjusias šviežios žuvies bei jos gaminių tiekimo kainas. Tikėtina, kad šioje prekių kategorijoje sumažėjusios pasiūlos pasekmes stebėsime dar kurį laiką, ypač tokių žuvies gaminių kaip konservai, menkių kepenėlės, sūdyta ir marinuota žuvis“, – sako „Maximos“ Pirkimų departamento vadovas.
Tarp labiausiai brangstančių prekių vis dar išlieka kava ir gaminiai, kurių sudėtyje yra kakavos.
Kavos ir kakavos žaliavos kaina globaliose rinkose vis dar išlieka rekordinėse aukštumose ir net tie tiekėjai, kurie iki šiol sugebėjo amortizuoti brangimą, priversti persiderėti tiekimo kainas.
„Panašiai kaip ir ankstesnį mėnesį kreipęsi tiekėjai, taip ir atėjusieji vasarį, kavos tiekimo kainą siekia kelti iki 23 proc., o štai naujausi šokoladinių saldumynų gamintojų pranešimai indikuoja intensyvesnį saldainių bei šokoladų brangimą – iki 28 proc. Kita vertus, šiuo metu nėra signalų, kad kakavos žaliavų kainų kreivė kops į viršų dar labiau. Savo ruožtu dedame visas pastangas, kad „Maximos“ lentynose pirkėjai rastų platų pasirinkimą už konkurencingas kainas“, – teigia „Maxima“ Pirkimų departamento vadovas, atkreipdamas dėmesį, kad žaliavų įtaka galutinių produktų kainoms pasižymi inertiškumu, todėl brangimas išsitęsia per laiką.
Anot jo, anksčiau padidėjusios pieno produktų žaliavos kainos dabar verčia konditerijos, ledų gamintojus pervertinti sąnaudas ir kilstelėti savo prekių tiekimo kainas.
„Tą matome iš vasario mėnesio tiekėjų pranešimų. Tikėtina, kad pavasarį toliau stebėsime didesnes saldumynų, konditerijos gaminių kainas nes jų sudėtyje yra nemažai ingredientų, kurių žaliavų kainos neseniai šoktelėjo – kaip pienas, kakava, kiaušiniai“, – įžvalgomis dalinasi M. Tilmantas.
Vasario mėnesį „Maxima“ gavo tiekėjų pranešimų ir apie inicijuojamą konservuotų vaisių bei daržovių tiekimo kainų pakėlimą – pusė jų kreipėsi dėl konservuotų alyvuogių.
M. Tilmantas aiškina, kad alyvuogės išskiriamos į dvi pagrindines kategorijas – aliejines ir stalo alyvuoges. Būtent pastarųjų derlius buvo menkesnis nei įprastai.
„Prasto pernykščio valgomųjų alyvuogių derliaus įtaka galutinių produktų tiekimo kainai pasimatė tik dabar nes jų apdorojimas užtrunka keletą mėnesių, kol alyvuogės tampa nebekarčios ir valgomos. Gauname signalus dėl apie 7 proc. konservuotų alyvuogių brangimo. Tuo tarpu aliejinių alyvuogių derlius buvo geras. Iš aliejų gaminančių ir eksportuojančių šalių – Ispanijos, Graikijos – gamintojų girdime pozityvesnes žinias apie atsigaunančią pasiūlą. Po kelis metus trukusio rekordinio alyvuogių aliejaus brangimo greitu metu, manau, matysime mažėjančias tiekimo kainas“, – pasakoja „Maxima“ Pirkimų departamento vadovas M. Tilmantas.
M. Tilmantas atkreipia dėmesį, kad pradeda ryškėti buitinės chemijos ir švaros priemonių tiekimo kainų augimo tendencija – vasario mėnesį inicijuotas tiekimo kainų augimas siekia vidutiniškai 7 proc.
Ši tendencija susijusi su gamintojų investicijomis prisitaikant prie naujų Europos Sąjungos reikalavimų, tarp kurių reikšmingos įtakos kainai turi investicijos į naujas pakuotes.
„ES valstybės įsipareigojo pasiekti, kad nuo 2030 m. visos pakuotės turės būti perdirbamos arba naudojamos pakartotinai, o šiems metams numatyti tarpiniai tikslai, kad 65 proc. pakuočių būtų perdirbamos. Gamintojai aiškina, kad perdirbamos pakuotės kainuoja nuo 30 proc. iki 3 kartų daugiau, todėl jų įvedimas turi reikšmingos įtakos tiekimo kainai. Bendrame energetikos išteklių, logistikos, žaliavų brangimo fone, gamintojai sako neįstengiantys amortizuoti padidėjusių sąnaudų. Aktyviai deramės su tiekėjais, girdime jų argumentus ir ieškome kompromisų, kad pirkėjai kuo mažiau pajustų buityje svarbių prekių brangimą. Plečiame ir tiekėjų ratą, nes tai irgi yra efektyvus būdas išlaikyta kainas pirkėjams kuo žemesniame lygyje“, – kalba M. Tilmantas.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti