Privalu tučtuojau pasirūpinti grynaisiais pinigais: netrukus tai gali tapti vieninteliu jūsų išsigelbėjimu

Danielius Mažeikis , 2025-07-23, 17:55
0
Privalu tučtuojau pasirūpinti grynaisiais pinigais: netrukus tai gali tapti vieninteliu jūsų išsigelbėjimu

Nors skaitmeniniai atsiskaitymo būdai vis labiau įsitvirtina kasdieniame gyvenime, grynieji pinigai vis dar išlieka svarbi finansinio saugumo priemonė. Galimybė atsiskaityti kortele ar telefonu šiandien atrodo savaime suprantama, tačiau ne visais atvejais tai yra įmanoma. Todėl vis dažniau keliama klausimas, ar dalį pinigų reikėtų laikyti grynaisiais namuose ir kokia suma būtų tinkama.

Vis daugiau parduotuvių, kavinių ir paslaugų teikėjų siūlo bekontakčius atsiskaitymo sprendimus. Tačiau staigus elektros tiekimo sutrikimas, techniniai gedimai ar interneto ryšio nebuvimas gali reikšti, kad kortelės ar telefonai tampa nenaudingi. Tokiose situacijose grynieji tampa vienintele galimybe įsigyti būtiniausių prekių ar paslaugų.

Be to, kai kuriose vietovėse ar tam tikrose situacijose, pavyzdžiui, turguose, mugėse ar pas privačius paslaugų teikėjus, atsiskaitymas grynaisiais vis dar išlieka patogesnis ar net vienintelis galimas. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl grynųjų laikymas namuose tebėra aktualus net ir šiandien.

Kiek grynųjų laikyti namuose, užsienio ekspertų nuomonė

Nors nėra vieningo atsakymo, kiek pinigų reikėtų turėti grynaisiais, kai kurie užsienio centriniai bankai pateikia aiškias rekomendacijas. Nyderlandų centrinis bankas siūlo kiekvienam suaugusiajam namuose turėti bent 70 eurų sumą, o vaikui apie 30 eurų. Tokia suma, pasak jų, turėtų pakakti trims dienoms esminių poreikių, tokių kaip maisto, vandens, vaistų ar transporto padengimui, jei ištiktų sistemos sutrikimai.

Panašias rekomendacijas pateikia ir Švedijos centrinis bankas. Jie nurodo, kad kiekvienas namų ūkis turėtų turėti apie 2000 Švedijos kronų (apie 200 eurų), kas, jų nuomone, leistų šeimai išgyventi maždaug savaitę neįprastomis sąlygomis.

Lietuvos bankas kol kas nepateikė tikslių rekomendacijų, kiek grynųjų pinigų reikėtų laikyti namuose. Vis dėlto 2022 metais, reaguojant į geopolitinius neramumus, išleistas patarimų leidinys apie pasirengimą krizei pabrėžė, kad kiekvienas gyventojas turėtų turėti „pakankamą kiekį grynųjų pinigų, kurie padėtų išgyventi pirmąsias krizinės situacijos dienas“. Tai rodo, kad ir mūsų institucijos pripažįsta grynųjų svarbą neapibrėžtais laikotarpiais.

Protingas pasiruošimas, tai vidurio kelias

Nereikėtų visų santaupų laikyti namuose, tačiau taip pat nebūtina visko pervesti į skaitmeninius formatus. Protingiausia yra rasti balansą. Nedidelė, lengvai pasiekiama grynųjų suma gali tapti tikru išsigelbėjimu netikėtomis aplinkybėmis. Geriausia, jei tai būtų pinigai, kurių nereikia kasdienėms išlaidoms, tačiau kurie bet kada galėtų būti panaudoti, kai skaitmeniniai sprendimai tampa nepasiekiami.

Taigi grynieji vis dar turi savo vietą mūsų kasdieniame gyvenime. Ne tik dėl patogumo, bet ir dėl saugumo, stabilumo bei ramybės žinant, kad esant poreikiui galėsime apsirūpinti svarbiausiais dalykais net ir sudėtingomis aplinkybėmis.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas