Vienas neatsargus judesys ir audra baigsis ligoninėje: padarykite tai dabar, nes po to gali būti per vėlu

Danielius Mažeikis , 2025-07-15, 19:55
0
Vienas neatsargus judesys ir audra baigsis ligoninėje: padarykite tai dabar, nes po to gali būti per vėlu

Perkūnija, tai įspūdingas, bet pavojingas gamtos reiškinys, keliantis grėsmę tiek gyvybei, tiek turtui. Net ir būnant namuose svarbu laikytis tam tikrų saugumo taisyklių. Šiame straipsnyje aptarsime šešis dalykus, kurių nereikėtų daryti audros metu.

Vienas iš svarbiausių dalykų, kuriuos reikėtų padaryti dar prieš prasidedant audrai, yra uždaryti visus langus. Atviri langai kelia grėsmę ne tik dėl vėjo, kuris gali prinešti lietaus į vidų, bet ir dėl itin pavojingo reiškinio, tai yra rutulinio žaibo. 

Tai yra švytintis, dažniausiai oranžinis arba melsvas rutulys, galintis patekti į patalpą pro langą ir sukelti didelę žalą. Be to, įprastas žaibas taip pat gali trenkti labai arti lango ir uždegti net tokį daiktą kaip užuolaida. Uždarę langus, sumažinsite tikimybę, kad žaibas pateks į patalpą.

Neišjunkite įrenginių per audrą, tai pavojinga

Daugelis žmonių, išgirdę griaustinį, puola išjungti elektros prietaisus. Tai iš esmės yra teisingas veiksmas, bet labai svarbu tai padaryti laiku. Jei perkūnija jau įsisiautėjusi, o žaibai tvieskia visai šalia, geriau prie elektros prietaisų nebelįsti. 

Prisilietę prie laido ar rozetės galite netikėtai gauti stiprų elektros smūgį. Todėl visus svarbius prietaisus, kaip kompiuterius, televizorius, skalbimo mašinas reikėtų išjungti iš tinklo dar tuomet, kai tik pradedate girdėti pirmus griaustinio garsus tolumoje.

Palikite prietaisus atjungtus nuo tinklo

Kai audra jau prasidėjo, svarbiausia, kad elektros prietaisai būtų ne tik išjungti, bet ir fiziškai atjungti nuo elektros tinklo. To priežastis labai paprasta, žaibas, trenkęs į elektros liniją, gali sukelti staigų ir labai pavojingą įtampos šuolį. Šis šuolis lengvai sugadina net ir išjungtus įrenginius, jeigu jų laidai lieka įkišti į rozetes. Perkūnijos metu apskritai geriausia visiškai atsisakyti bet kokių elektroninių prietaisų naudojimo.

Venkite liestis prie metalinių daiktų

Metalai pasižymi labai geru elektros laidumu. Dėl šios priežasties jie ypač pavojingi per audrą. Jeigu būnate šalia metalinių daiktų, tokių kaip šildymo radiatoriai, dujų vamzdžiai ar net kai kurie baldai su metalinėmis detalėmis, rizikuojate gauti elektros smūgį. 

Žaibo iškrova gali pasiekti tokius objektus net per sienas, ypač jei namo įžeminimo sistema nėra tinkamai įrengta. Todėl patariama pasitraukti nuo visų metalinių objektų ir vengti bet kokio kontakto su jais.

Neužsiimkite jokiomis veiklomis, susijusiomis su vandeniu

Dar viena pavojinga praktika per audrą yra dušo naudojimas ar indų plovimas. Nors gali atrodyti, kad buvimas patalpoje apsaugo nuo visų pavojų, iš tikrųjų vanduo yra vienas geriausių elektros laidininkų. Jeigu žaibas trenkia į namą ar net į žemę šalia, elektros iškrova gali išsisklaidyti per vandentiekio vamzdžius. 

Tai reiškia, kad bet koks kontaktas su vandeniu, pavyzdžiui, rankų plovimas, maudynės ar net indų plovimas gali baigtis rimtu elektros smūgiu.

Nežaiskite su išmaniuoju telefonu

Nors šiuolaikiniai telefonai atrodo visur ir visada saugūs, per perkūniją jų naudojimas tampa rizikingas. Mobilieji telefonai turi metalinių dalių, kurios gali pritraukti žaibo iškrovą. Ypač pavojinga kalbėtis telefonu būnant lauke. Geriausias sprendimas per audrą išjungti telefoną ir padėti jį kuo toliau nuo savęs. Jei esate patalpoje, nereikėtų laikyti telefono įjungto prie ausies, o būnant lauke jį geriausia visai išjungti.

Perkūnija, tai natūralus, tačiau pavojingas reiškinys, kurio negalima nuvertinti. Laikydamiesi paprastų, bet svarbių taisyklių, galime apsaugoti ne tik savo turtą, bet ir sveikatą bei gyvybę. Uždarę langus, išjungę įrenginius laiku, nesiliesdami prie metalo ar vandens, išvengsime skaudžių pasekmių. Tai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo smulkmena, gali lemti itin rimtas pasekmes. Būkime atsargūs ir atsakingi, taip gamtos stichija nepridarys žalos nei mums, nei mūsų artimiesiems.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Temos: Orai

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas