Europa turi stebinančių planų Marse: palydovai tirs pavojingiausius sluoksnius, svarbus žingsnis į priekį

Danielius Mažeikis , 2025-07-20, 14:55
0
Europa turi stebinančių planų Marse: palydovai tirs pavojingiausius sluoksnius, svarbus žingsnis į priekį

Žmonijos svajonė išlaipinti astronautus Marse po truputį tampa vis labiau pasiekiama. Vienas iš svarbiausių etapų šio tikslo link yra išsamus planetos kosminių orų tyrimas. Mokslininkų siūloma „M-MATISSE“ misija gali tapti pirmuoju tokiu išsamiu projektu, skirtu būtent šiam tikslui.

Šis ambicingas planas pristatytas Nacionaliniame astronomijos susitikime, surengtame Karališkosios astronomijos draugijos iniciatyva Jungtinėje Karalystėje. Misijos koncepcija numato dviejų robotizuotų palydovų paleidimą, siekiant išsamiai ištirti Marso aplinką. 

Šie įrenginiai tyrinės keletą skirtingų atmosferos sluoksnių, įskaitant magnetosferą, kurią veikia planetos magnetinis laukas, jonosferą, kurioje gausu įelektrintų dalelių, ir termosferą, kurioje atmosferos dujos išsisklaido į kosmosą. Be to, palydovai rinks duomenis apie žemesnius atmosferos sluoksnius ir stebės radiacijos kaupimąsi, kas itin svarbu būsimoms žmonių misijoms.

Didelis žingsnis link saugesnių misijų

Pasak tyrėjų, ši misija būtų itin svarbi ne tik moksliniams tikslams, bet ir kaip praktinis pasirengimas būsimoms misijoms į Marsą. Suprasti, kaip Saulės vėjas veikia Marso atmosferą ir paviršių, būtina tam, kad būtų galima tiksliai prognozuoti pavojingas situacijas. Tai padėtų išvengti grėsmių astronautams ir įrangai, kaip dabar tai daroma stebint Žemės kosminius orus.

Dr. Beatriz Sančes-Kano iš Lestero universiteto teigia, kad ši misija padės iš esmės suprasti, kaip Marso sistema sugeria Saulės energiją, kaip radiacija veikia atmosferą ir kokie procesai vyrauja skirtinguose aukščiuose. Jos teigimu, be šių žinių negalima patikimai planuoti nei robotizuotų, nei pilotuojamų misijų.

„M-MATISSE“, kurios pavadinimas reiškia „Marso magnetosferos, atmosferos, jonosferos ir kosminių orų tyrimų misija“, yra viena iš trijų kandidatų, pretenduojančių tapti kita Europos kosmoso agentūros vidutinio dydžio misija. Galutinis sprendimas turėtų būti priimtas iki 2026 metų vidurio. 

Jei projektas bus pasirinktas, du vienodi palydovai, pavadinti „Henri“ ir „Marguerite“, tuo pačiu metu stebės Marsą iš skirtingų vietų orbitoje. Vienas jų bus arčiau planetos, o kitas tolimame Saulės vėjo paveiktame Marso regione, kuris iki šiol mažai tyrinėtas.

JK vadovaujantis vaidmuo

Ši misija pasižymi tuo, kad Jungtinė Karalystė atlieka esminį vaidmenį jos kūrime. Šalis atsakinga už dalelių tyrimo prietaisų rinkinį, kuris fiksuos neutralių dalelių, jonų ir elektronų duomenis su iki šiol neregėtu tikslumu. Taip pat JK vadovaus ir misijos mokslo centrui, kur bus planuojami tyrimai bei analizuojami surinkti duomenys.

Pasak Dr. Sančes-Kano, tokio lygio tarptautinė iniciatyva yra milžiniškas žingsnis ne tik Europos, bet ir visos žmonijos kosminių tyrimų srityje. Misija galėtų išaiškinti svarbiausius klausimus apie Marso tinkamumą gyvybei, jo klimato raidą ir padėti išvengti nežinomų pavojų būsimiems astronautams. Jei viskas vyks pagal planą, „M-MATISSE“ taps kertiniu akmeniu žmogaus kelionėje į Raudonąją planetą.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas