Mokslininkai kuria ypatingus ryžius, kurie augs net Mėnulyje: atskleista, kodėl tai pakeis ir mūsų gyvenimą

Danielius Mažeikis , 2025-07-20, 17:15
0
Mokslininkai kuria ypatingus ryžius, kurie augs net Mėnulyje: atskleista, kodėl tai pakeis ir mūsų gyvenimą

Kas nutinka, kai mokslininkai bando iš naujo išrasti ryžius gyvenimui kosmose? Atsiranda vos 10 centimetrų aukščio „superryžiai“, kurie vieną dieną galėtų maitinti astronautus gyvenančius Mėnulyje. 

Italijos mokslininkų vykdomas „Moon-Rice“ projektas siekia sukurti augalus, galinčius augti mikrogravitacijos sąlygomis, aprūpinti žmogų reikalingomis maistinėmis medžiagomis ir net gerinti psichologinę savijautą ilgų misijų metu. Be naudos kosmosui, šie augalai galėtų tapti atspariais pasėliais ir atšiaurioms Žemės sąlygoms, pavyzdžiui dykumoms ar poliarinėms stotims.

Norint išgyventi ilgalaikėse kosminėse misijose, neužtenka vien pažangios technikos. Reikės sugebėti auginti šviežią maistą toli nuo Žemės. Šiuo metu astronautai dažniausiai maitinasi iš anksto paruoštu, konservuotu maistu, kuris nors ir patogus, bet neturi pakankamai vitaminų, skaidulų ar antioksidantų. Subalansuota mityba gali padėti sumažinti neigiamą kosminės kelionės poveikį organizmui.

Ryžių inžinerija Mėnulio misijoms

Projekto tikslas yra sukurti ryžių augalą, kuris būtų pritaikytas augti ne tik kosminių stočių viduje, bet ir būsimose bazėse Mėnulyje ar Marse. Pasak Italijos kosmoso agentūros augalų biologės Martos Del Bianko, kosmose svarbiausia yra tvarumas ir išteklių perdirbimas. 

Tačiau čia susiduriama su problema, kad net nykštukinės ryžių veislės, auginamos Žemėje, yra per didelės. Mokslininkams reikia itin mažų, bet produktyvių augalų. Dėl to tenka spręsti ir hormonų, pavyzdžiui giberelinų, reguliavimo klausimus, nes šie hormonai, mažindami augalo dydį, taip pat gali trukdyti sėklų daigumui.

Projekte dalyvauja trys Italijos universitetai. Milanas dirba su ryžių genetika, Roma su augalų fiziologijos valdymu, o Neapolis turi sukaupęs patirties kosminių augalų auginime. Pasak Del Bianko, projektas truks ketverius metus, tačiau jau dabar pasiekti pirmieji rezultatai leidžia tikėtis sėkmės. Milane pavyko išskirti ryžių mutantus, kurie užauga tik iki 10 centimetrų aukščio. Roma identifikavo genus, galinčius pakeisti augalo struktūrą, kad jis būtų efektyvesnis.

Kosmoso sąlygomis mėsos gamyba yra praktiškai neįmanoma, todėl tyrėjai siekia padidinti baltymų kiekį ryžiuose. Tai daroma didinant baltymingojo embriono dalį ryžių grūduose. Taip pat Del Bianko daug dėmesio skiria tam, kaip augalai reaguos į mikrogravitaciją. 

Žemėje tai simuliuojama sukant augalą ratu, kad gravitacijos jėga veiktų vienodai iš visų pusių. Tai sukuria sąlygas, kuriose augalas nebejaučia krypties ir turi prisitaikyti prie netipinio augimo.

Augalai padeda ne tik fiziškai, bet ir emociškai

Šviežias maistas ne tik maistingesnis nei konservuotas, bet ir gerina psichologinę būklę. Pasak Del Bianko, galimybė stebėti augantį augalą žmogų ramina ir sumažina streso lygį. Kosmoso misijose net menkiausia klaida gali kainuoti labai brangiai, todėl gera emocinė būsena yra būtina.

Kosmosui pritaikyti augalai gali būti naudingi ir mūsų planetoje. Tokie ryžiai galėtų būti auginami Arktyje, dykumose ar net mažuose uždaruose miesto ūkiuose. Jei jie sugebės išgyventi kosmose, jie tikrai tiks ir Žemės ekstremalioms sąlygoms. 

Tai dar vienas žingsnis į ateities žemdirbystę, kuri bus lanksti, atspari ir itin produktyvi net ten, kur auginti maistą dabar beveik neįmanoma.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas