Prisijunkite
Prisijunkite
Dvi Centrinės Europos šalys, Čekija ir Slovėnija, sulaukė tarptautinio dėmesio dėl drąsių ir daug diskusijų keliančių sprendimų. Šie žingsniai vertinami kaip reikšmingas pokytis žmogaus teisių ir asmeninės laisvės srityje.
Ir nors kiekvienos valstybės sprendimas atspindi skirtingas problemas, nuo asmens teisės vartoti psichoaktyvias medžiagas iki teisės oriai išeiti iš gyvenimo, abi naujienos yra ženklas, kad visuomenės vertybės keičiasi, o politika privalo tai atliepti.
Šie pokyčiai neatsitiktiniai, mat, tiek Čekijoje, tiek Slovėnijoje ilgą laiką vyko diskusijos apie tai, kas yra individuali laisvė, kokias ribas turi moraliniai draudimai ir kiek valstybė gali kontroliuoti asmeninius sprendimus.
Vienu metu paskelbti sprendimai ne tik keičia šių šalių teisinę bazę, bet ir skatina plačias viešas diskusijas apie tai, kur link juda Europa, kai kalbama apie žmogaus teisių plėtrą. Abu įstatymai yra reikšmingi ne tik vidaus politikos, bet ir visos Europos Sąjungos kontekste.
Jie rodo, kad asmeniniai pasirinkimai vis dažniau laikomi vertybe, kuriai valstybė turi suteikti teisinę apsaugą – ar tai būtų gyvenimo būdas, ar pasirinkimas dėl gyvenimo pabaigos.
Čekija legalizuoja marihuanos vartojimą
Čekija tapo ketvirtąja Europos Sąjungos šalimi, kuri oficialiai įteisino marihuanos vartojimą asmeniniams poreikiams. Prezidentas Petras Pavelas pasirašė atitinkamą įstatymą, kuris įsigalios 2026 metais.
Naujasis teisės aktas leidžia vyresniems nei 21 metų šalies gyventojams auginti iki trijų kanapių augalų namuose, laikyti iki 100 gramų džiovintos žolės ir turėti iki 25 gramų marihuanos viešose vietose.
Svarbu paminėti, kad kanapių pardavimas ir platinimas išlieka neteisėtas, už tai vis dar gresia baudžiamoji atsakomybė. Naujoji tvarka yra dalis didesnės Čekijos baudžiamojo kodekso reformos, kurios tikslas yra modernizuoti teismų sistemą, mažinti kalinimo atvejus už nesunkius pažeidimus ir optimizuoti viešuosius išteklius.
Šis sprendimas laikomas reikšmingu žingsniu žmogaus teisių srityje, nes narkotikų vartojimo politika ilgą laiką buvo grįsta baudimu, o ne prevencija ar socialine pagalba. Čekija taip prisijungė prie tokių šalių kaip Malta, Liuksemburgas ir Vokietija, kurios jau yra žengusios panašų kelią.
Slovėnija įteisina eutanaziją
Beveik tuo pačiu metu Slovėnijos parlamentas priėmė kitą, ne mažiau kontraversišką įstatymą ir buvo įteisinta eutanazija. Už šį sprendimą balsavo 50 parlamentarų, prieš – 34.
Pagal naująją tvarką, asmenys, sergantys nepagydomomis ligomis ir patiriantys stiprų skausmą, galės kreiptis dėl pagalbos nutraukiant savo gyvybę. Svarbi sąlyga ta, kad turi būti išbandyti visi galimi gydymo būdai.
Šis sprendimas daro Slovėniją penktąja šalimi Europoje, kurioje įteisinta eutanazija, ir pirmąja iš buvusios Jugoslavijos valstybių. Iki šiol tokį įstatymą buvo priėmusios Ispanija, Belgija, Liuksemburgas ir Nyderlandai. Už Europos ribų eutanazija yra legalizuota Kanadoje ir Kolumbijoje.
Eutanazija Slovėnijoje nebus leidžiama psichinių ligų pagrindu, o tai buvo aiškiai nurodyta įstatymo formuluotėse. Įstatymas buvo priimtas remiantis 2024 metų referendumo rezultatais, kuriame 55 proc. piliečių palaikė šį žingsnį. Visgi įstatymo priešininkai jau pradėjo parašų rinkimą, siekdami jį panaikinti.
Europa krypsta link didesnės asmeninės atsakomybės
Abu sprendimai kelia klausimų ir diskusijų ne tik šiose šalyse, bet ir visoje Europos Sąjungoje. Tai, ką anksčiau būtų buvę sunku įsivaizduoti kaip realią politiką, šiandien tampa norma.
Akivaizdu, kad visuomenės požiūris į individualią laisvę, teisę pasirinkti savo gyvenimo būdą ar net gyvenimo pabaigą keičiasi.
Marihuanos legalizavimas Čekijoje – tai ne tik apie žolę, bet ir apie tai, kaip valstybė vertina suaugusių žmonių teisę į asmeninį pasirinkimą. Slovėnijos sprendimas įteisinti eutanaziją, tai signalas, kad orumo tema tampa vis svarbesnė net pačiose jautriausiose situacijose.
Abu įstatymai neabejotinai bus stebimi tiek kitų valstybių vyriausybių, tiek tarptautinių organizacijų. Vienos šalys gali pasekti šiuo pavyzdžiu, kitos – pasitelkti jį kaip atgrasymo priemonę.
Bet kuriuo atveju aišku viena, kad Europos vertybių laukas plečiasi, o žmogaus teisės įgyja vis daugiau konkrečių formų kasdienybėje.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti