Prisijunkite
Prisijunkite
Rusija nuosekliai stiprina savo bepiločių orlaivių gamybos pajėgumus. Teigiama, kad jau netolimoje ateityje vienu metu gali būti panaudoti iki 2000 dronų vos vienos atakos metu.
Tokį įspėjimą išsakė Vokietijos generolas Christianas Freudingas, kuris koordinuoja situacijos vertinimą Ukrainos klausimu Vokietijos gynybos ministerijoje. Pasak jo, ši grėsmė yra ne tik reali, bet ir pavojingai artima, o kartu tai perspėjimas ir Lietuvai ir tuo labiau Lenkijai.
Rusija į karą Ukrainoje meta tūkstančius nebrangių bepiločių, ypač kamikadzių tipo. Pasak generolo, šiuo metu šalyje gaminama iki 6 000 „Gerań 2“ tipo dronų per mėnesį. Tai rusiška Irano „Shahed-136“ kopija. Daug komponentų, reikalingų šiai gamybai, eksportuoja Kinija.
Pasak Ch. Freudingo, Rusija kuria infrastruktūrą, kuri leistų iškart paleisti tūkstančius dronų, vien tik tam, kad perkrautų Ukrainos oro gynybos sistemas ir atvertų kelią raketinėms atakoms. Tokia taktika naudojama jau dabar, pirmiausia siunčiami dešimtys ar šimtai bepiločių, o tada smūgiuoja balistinės raketos, tokios kaip „Iskander“.
Pigūs dronai reikalauja pigių atsakomųjų sprendimų
Generolo teigimu, efektyvi kova su tokiais bepiločiais reikalauja sistemų, kurios kainuotų vos 2–4 tūkst. eurų, kad būtų galima neutralizuoti vieną „Shahed“ tipo droną, kuris kainuoja apie 43 tūkst. eurų.
Tai logika, kuria vadovaujasi ir Ukraina, jų mobilios komandos ginkluotos kulkosvaidžiais, dronų radaro sistemomis, o kai kur jau išbandomi ir lazeriniai ginklai.
Lenkijoje situacija gerokai sudėtingesnė. Nepaisant karo už sienos, šalis vis dar neturi efektyvios masinių bepiločių atakų gynybos sistemos. Sistemos „Wisła“ ir „Narew“ labiau pritaikytos raketoms, ne dronams.
Dėl to naudojant brangias priešraketines sistemas prieš pigius dronus būtų tiesiog švaistomos lėšos.
Tam tikrą potencialą turi sistemos „Pilica“, naudojančios artilerinius ginklus ir raketas „Grom“ ar „Piorun“. Taip pat plėtojami nauji projektai, pavyzdžiui, sistema SKYctrl iš Gdynės, kuri naudoja kinetinius ir elektroninius veikimo metodus.
Vis dėlto realus šių sistemų kiekis kariuomenėje yra labai ribotas.
Masinė dronų gamyba Rusijoje ir potencialas panaudoti iki 2 000 bepiločių vienu metu – tai ženklas, kad artėja nauja karo fazė. Tiek Ukrainai, tiek Lenkijai, o taip pat ir kitoms NATO šalims, reikia skubių sprendimų - pigesnių, mobilių, efektyvių gynybos sistemų.
Nes priešingu atveju, net ir moderniausia raketinė gynyba gali tiesiog užspringti.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti