Netikėtas posūkis Ukrainos politikoje: paskirta nauja premjerė, moteris rašys šalies istoriją iš naujo

Lina Snarskienė , 2025-07-17, 12:38
0
Netikėtas posūkis Ukrainos politikoje: paskirta nauja premjerė, moteris rašys šalies istoriją iš naujo

Šią savaitę Ukrainos politinėje scenoje įvyko reikšmingas pokytis, kuris jau spėjo sulaukti ne tik vietinių, bet ir tarptautinių apžvalgininkų dėmesio. Aukščiausioji Rada priėmė sprendimą, kuris simbolizuoja naują etapą šalies vadovybėje. Nuo šiol Ukrainos vyriausybei vadovaus Julija Svyrydenko. Tai pirmas kartas per penkiolika metų, kai ši svarbi pozicija patikėta moteriai.

Balsavimo metu už jos kandidatūrą pasisakė net 262 Aukščiausiosios Rados deputatai. Toks rezultatas rodo aiškų politinį palaikymą ir pasitikėjimą Svyrydenko kompetencija bei patirtimi. Tai antra moteris nepriklausomos Ukrainos istorijoje, kuri stojo prie šalies Vyriausybės vairo.

Šis paskyrimas buvo logiška grandinės dalis po Denyso Šmyhalio atsistatydinimo. Jo vadovavimo laikotarpis buvo ilgiausias per visą šalies nepriklausomybės laikotarpį ir truko daugiau nei penkerius metus.

Kaip vyko balsavimas dėl naujosios premjerės

Balsavimas dėl Julijos Svyrydenko kandidatūros nebuvo netikėtas. Politinės frakcijos aiškiai parodė savo poziciją ir palaikymą. Valdančioji „Tautos tarnas“ frakcija balsavo itin vieningai – net 201 deputatas pritarė šiam sprendimui. Kitos frakcijos pasiskirstė skirtingai. Opozicinės jėgos „Europos solidarumas“ bei „Tėvynė“ susilaikė nuo palaikymo, o kai kurios mažesnės frakcijos visgi balsavo už.

Šiame balsavime dalyvavo ir nefrakciniai deputatai. Jų balsai taip pat prisidėjo prie galutinio sprendimo. Tokiu būdu Ukrainoje buvo įrašytas dar vienas istorinis įrašas – šalis turi antrą moterį premjerę nuo nepriklausomybės paskelbimo.

Kas yra Julija Svyrydenko ir kokia jos patirtis

Julija Svyrydenko gimė Černihive, valstybės tarnautojų šeimoje. Jau anksti pradėjo formuoti savo, kaip ateities lyderės, profilį. Baigė Kijevo nacionalinį prekybos ir ekonomikos universitetą su pagyrimu, vėliau tobulinosi Vokietijoje bei Švedijoje. Ji puikiai kalba anglų ir kinų kalbomis.

Savo profesinę veiklą pradėjo privačiame sektoriuje, tačiau greitai buvo pastebėta ir paskirta vadovauti investicijų projektams gimtajame regione. Vėliau dirbo Černihivo srities administracijoje, kur pasiekė laikinai einančios vadovės pareigas.

Jos karjeros kelias vėliau pakrypo į valstybės valdymą platesniu mastu. Ji ėjo ekonomikos viceministrės pareigas, dirbo Prezidento biure, kur buvo atsakinga už ekonomikos klausimus. Vadovaudama įvairiems projektams, tokiems kaip „eDarbas“, sankcijų politika, verslo relokacija bei derybos su tarptautiniais partneriais, Svyrydenko įgijo platų patirties bagažą.

Ji yra pasirašiusi žymią sutartį su JAV dėl gamtos išteklių išgavimo, taip pat dalyvavo Trilateralinėje kontaktinėje grupėje, dirbo ekonomikos poskyryje. Vykdydama savo pareigas, ji aktyviai rūpinosi verslo skatinimu, buvo „Naftogaz“ stebėtojų tarybos narė, vadovavo socialinio draudimo fondui.

Nuo 2021 metų lapkričio ji buvo paskirta pirmąja vicepremjere ir ekonomikos ministre. 2023 metais žurnalas „TIME“ ją įtraukė į šimtą įtakingiausių naujos kartos pasaulio lyderių.

Kas lėmė Šmyhalio pasitraukimą ir kas jo laukia toliau

Šis sprendimas buvo logiškas tęsinys po Denyso Šmyhalio atsistatydinimo. Jis buvo Ukrainos Vyriausybės vadovu nuo 2020 metų kovo. Jo kadencija išsiskyrė kaip ilgiausia šios šalies istorijoje.

Kalbų apie galimą premjero pakeitimą politiniuose sluoksniuose buvo daug ir ne vienerius metus. Tačiau konkrečių konfliktų ar priežasčių viešai nebuvo įvardinta. Tai labiau susikaupusių aplinkybių pasekmė. Apie būtinybę „nuleisti garą“ kalbėjo ir politiniai apžvalgininkai, ypač atsižvelgiant į augantį visuomenės nepasitenkinimą, taip pat kai kuriuos reputacinius skandalus, tarp jų ir susijusius su viceministru Oleksijumi Černyšovu.

Kalbama, jog šis pokytis iš dalies buvo susijęs su vidaus kovomis tarp Prezidento administracijos įtakos grupių. Ne paslaptis, jog Julija Svyrydenko laikoma artima Prezidento kanceliarijos vadovui Andrijui Jermakui.

Kalbant apie Denysą Šmyhalį, viešojoje erdvėje sklando kalbos apie jo galimą paskyrimą Ukrainos ambasadoriumi Jungtinėse Amerikos Valstijose vietoje Oksanos Markarovos. Tokią informaciją yra pateikusi ir „Bloomberg“, remdamasi vidiniais šaltiniais.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas