Numuštas „Rafale“ virto žvalgybos lobiu: Indija analizuoja Kinijos raketas, Pekinas panikoje

Danielius Mažeikis , 2025-07-09, 07:54
0
Numuštas „Rafale“ virto žvalgybos lobiu: Indija analizuoja Kinijos raketas, Pekinas panikoje

Pastaruoju metu tarptautinėje saugumo bendruomenėje kylantis nerimas susijęs su vienu iš labiausiai aptariamų incidentų, tai galimu Kinijos raketinės technologijos nutekėjimu. Viskas prasidėjo nuo ginkluoto konflikto tarp Indijos ir Pakistano, per kurį buvo panaudoti pažangiausi abiejų šalių ginklai, įskaitant ir kiniškas raketas PL-15E. Dabar šių ginklų fragmentai atsidūrė Indijos rankose, o tai gali atverti kelią svarbios technologinės informacijos nutekėjimui į Vakarus.

Gegužės pradžioje vykęs konfliktas ore tarp Indijos ir Pakistano išsiskyrė savo mastu ir technologiniu lygiu. Abi šalys į kovą pasiuntė moderniausius naikintuvus bei raketas, skirtas mūšiui už regėjimo ribų. Indija panaudojo prancūziškus „Rafale“ naikintuvus su itin pažangiomis „Meteor“ raketomis. Tai itin toli skrendantys ginklai, galintys atakuoti taikinius net iki 200 kilometrų atstumu.

Tuo tarpu Pakistanas į kovą pasiuntė kiniškus „J-10CE“ naikintuvus, ginkluotus PL-15E raketomis. Nors ši versija yra eksportinė, vis tiek ji laikoma viena pažangiausių, prieinamų ne Kinijos kariuomenei. Būtent šios raketos, kaip manoma, galėjo prisidėti prie indų „Rafale“ numušimo.

Raketų fragmentai pateko į Indijos rankas

Po susirėmimo indų pajėgoms pavyko perimti net kelis raketų likučius. Tarp jų buvo ir vos apgadintų egzempliorių, kuriuose išliko svarbios dalys, pavyzdžiui, duomenų perdavimo sistemos komponentai. Tokia informacija ypač vertinga kariniams inžinieriams, norintiems suprasti, kaip raketa valdo trajektoriją, kaip saugoma nuo trukdžių bei kokie sprendimai panaudoti jos variklyje.

Svarbu pažymėti, kad net ir eksportinės ginkluotės versijos gali atskleisti nemažai paslapčių apie tikrąją, originalią technologiją. Net jei komponentai kiek supaprastinti, jų inžineriniai sprendimai dažnai išlieka tokie patys ar bent jau labai artimi.

Sąjungininkų bendradarbiavimas

Ypač daug klausimų kyla dėl to, jog Indija tikriausiai nesiruošia pasilikti šių žinių vien sau. Skelbiama, kad dalis raketų komponentų buvo parodyta Japonijos ekspertams. Be to, vėliau pasirodė informacija, kad kai kurios raketos dalys galėjo būti perduotos vienai iš artimų Indijos sąjungininkių. Tikėtina, kad tai galėjo būti JAV, su kuriomis Indiją sieja glaudūs ryšiai.

Šios šalys gali bendradarbiauti ne tik žvalgybos, bet ir ginkluotės modernizavimo srityje, todėl tokia informacija yra neįkainojama tiek gynybos, tiek technologijų analitikams.

Kinijos nerimas gali būti pagrįstas

Nors nutekėję komponentai, tai tik eksportinė raketos PL-15 versija, pačioje Kinijoje nerimas vis tiek yra stiprus. Net ir ribotas duomenų praradimas gali padėti priešininkams perprasti technologiją ar rasti jos silpnąsias vietas. Toks informacijos nutekėjimas ne tik kenkia strateginiam pranašumui, bet ir mažina potencialių ginkluotės pirkėjų pasitikėjimą.

Kita vertus, Kinijos kariuomenė naudoja pažangesnę versiją, kurios techniniai parametrai gerokai lenkia eksportui skirtą modelį. Vis dėlto, kaip rodo praktika, net ir tokios situacijos, kuriose analizuojami paprastesni ginklų variantai, gali būti pakankamos norint numatyti pagrindinius principus bei veikimo modelius.

Šis atvejis tampa svarbiu pavyzdžiu, kaip realūs konfliktai gali netikėtai tapti technologinės žvalgybos šaltiniu. Ir nors Kinija dar nepatyrė tiesioginių nuostolių, ši situacija gali tapti rimtu išbandymu jos karinei reputacijai ir eksporto ambicijoms.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas