Prisijunkite
Prisijunkite
Kinijos valdžia nerimauja, kad artimiausiu metu konkuruojančios didžiosios valstybės gali gauti slaptos informacijos apie vienus pažangiausių jų orlaivių kovinių raketų modelių „PL-15“ serijos raketas, naudojamas oro-oro kovoms.
Tai tas ginklas, kuriuo Pekinas tikisi užsitikrinti pranašumą Ramiajame vandenyne. Tačiau dalis šių raketų, nors ir pažeistų, neseniai atsidūrė Indijos rankose, o Indija, kaip teigiama, yra pasiruošusi dalintis gauta informacija su kai kuriomis valstybėmis.
Gegužės pradžioje įvyko rimtas Indijos ir Pakistano susirėmimas ore, abi pusės naudojo moderniausius naikintuvus ir ilgų distancijų raketas. Manoma, kad gegužės 6–8 dienomis įvyko bene didžiausias šio šimtmečio oro mūšis, kuriame buvo naudojamos tik raketos, veikiančios už regos lauko ribų.
Tai reiškia, kad kova vyko tik su ilgų nuotolių ginklais – ir kartu tai buvo vakariečių bei rytiečių technologijų susidūrimas. Indijos arsenalas susideda iš ginklų, pagamintų įvairiose šalyse: Jungtinėse Valstijose, Rusijoje, Prancūzijoje ir Izraelyje.
Šiame mūšyje Indijos pajėgos pasitelkė prancūziškus „Rafale“ naikintuvus, šiuos vadina 4,5 kartos lėktuvais, vienais iš moderniausių savo klasėje. Kartu su šiais orlaiviais indai gavo ir tolimo nuotolio „Meteor“ raketas, sukurtas „MBDA“.
„Meteor“ laikomos vienomis efektyviausių – jų nuotolis siekia apie 200 kilometrų. Tačiau bent vienas „Rafale“ buvo numuštas – be jokių „Meteor“ raketų požymių. Netgi nėra tikrumo, ar jos išvis buvo panaudotos.
Pakistano oro pajėgos naudojo kinišką įrangą. Kovoje dalyvavo naikintuvai J-10CE su PL-15E tipo raketomis, o tai eksportui skirta versija iš Kinijos PL-15 serijos, kuri laikoma viena stipriausių šiuo metu.
Nors eksporto versija yra su ribotomis galimybėmis, ji vis tiek turėtų pasiekti apie 140 kilometrų atstumą, palyginimui, amerikiečių AIM-120D AMRAAM siekia iki 160 kilometrų. Spėjama, kad būtent su PL-15E buvo numuštas „Rafale“ lėktuvas.
Kinai nerimauja dėl duomenų nutekėjimo
Panaudojus PL-15E kovos metu, keli šios raketos vienetai atsidūrė Indijos teritorijoje. Pasak „India Defense Research Wing“, Indijos pajėgos rado aštuonių raketų liekanas, dvi iš jų beveik sveikos, su dar veikiančiais datalink komponentais.
Šios dalys jau buvo išanalizuotos – indai aiškinasi, kaip raketa veikia, kokia jos variklio sistema, kaip ji reaguoja į elektroninius trikdžius ir kaip ji nukreipiama į taikinį.
Indai dalinasi PL-15E dalimis su kitomis šalimis
Kinijos susirūpinimą kelia ne tiek pačios raketos praradimas, kiek tai, kad Indija nusprendė nelaikyti informacijos tik sau. Pranešama, kad dar gegužės mėnesį į šalį buvo pakviesti Japonijos inžinieriai, jiems leista tirti raketos dalis.
Vėliau paaiškėjo, kad Indija perdavė dalį raketos fragmentų dar vienai artimai šaliai. Nors šios dalys yra pažeistos, jos vis tiek leidžia išpešti reikšmingų įžvalgų, ypač apie variklį ir nukreipimo mechanizmą.
Manoma, kad tai gali būti technologinės ar žvalgybinės informacijos mainų dalis su sąjungininke, kuriai perduotos raketos liekanos.
Kodėl Kinija turi pagrindo nerimauti?
Nėra aišku, kuri valstybė gavo raketos dalis, bet dažniausiai minima JAV – Vašingtonas palaiko glaudžius santykius su Indija ir supranta, kad PL-15 buvo kurta būtent kaip atsakas į JAV lėktuvų grėsmę.
Taip pat neatmetama, kad tai galėtų būti Japonija ar Pietų Korėja, šios šalys bet kuriuo atveju turėtų galimybę pasidalinti gauta informacija su JAV. Tad logiška manyti, kad anksčiau ar vėliau analizės rezultatai vis tiek pasieks amerikiečius.
Kinija gali guostis tuo, kad kalbama apie „apkarpytą“ eksporto versiją – tik Pakistanas ją naudoja. PL-15E turi mažesnį nuotolį, tuo tarpu vidaus naudojimui skirtas modelis net iki 300 kilometrų. Be to, galimi ir skirtumai elektronikoje, variklyje, ryšio moduliuose.
Visgi net ir tokios „prastesnės“ versijos nutekėjimas yra nemaloni situacija, tiek dėl grėsmių technologijų slaptumui, tiek dėl potencialiai mažėjančio raketų eksporto. Analizės rezultatai gali padėti kitoms šalims suprasti pagrindinę konstrukciją, iš kurios kilo ir galingesnės versijos.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti