Kino istoriją pakeitęs filmas: po 50 metų atskleista, kas išties slypėjo už istorinio filmo kadro

Pranešimas spaudai , 2025-07-07, 12:59
0
Kino istoriją pakeitęs filmas: po 50 metų atskleista, kas išties slypėjo už istorinio filmo kadro

Po penkių dešimtmečių kultinis Steveno Spielbergo filmas „Nasrai“ grįžta – šįkart per dokumentinį pasakojimą „Nasrai“ po 50 metų: sukūrimo istorija“ (angl. „Jaws@50: The Defenitive Inside Story“). 

Tai ne tik duoklė legendai, bet ir įžvalgus žvilgsnis į kino istoriją, kuri prasidėjo nuo mechaninio ryklio ir virto Holivudo revoliucija. Dokumentika leidžia pasinerti į kūrybinį chaosą, kuris lydėjo filmavimą, o nuoširdūs interviu su Spielbergu, garsiais režisieriais ir mokslininkais atveria naujus šio filmo kontekstus.

Nors apie šį 1975-ųjų kino fenomeną jau prirašyta nemažai, režisieriaus Laurent Bouzereau naujausias darbas žvelgia giliau – į emocinę, kūrybinę ir net ekologinę šio filmo pusę. Kritikai vieningai sutaria – tai ne tik nostalgiška kelionė, bet ir intriguojantis žvilgsnis į tai, kaip gimsta legenda.

Nors šiandien „Nasrai“ atrodo tarsi tobulas siaubo klasikos pavyzdys, filmavimo aikštelėje vyko visai kitokia drama. Viena iš didžiausių problemų – garsusis animatroninis ryklys, kurio techniniai nesklandumai nuolat stabdė filmavimo procesą. Dėl nuolatinių gedimų filmavimas buvo nutraukiamas kelioms dienoms ar net savaitėms. Tačiau būtent šie trikdžiai, anot dokumentikos kūrėjų, privertė režisierių Steveną Spielbergą ieškoti kūrybiškų sprendimų, kurie vėliau tapo kultinėmis scenomis.

„Nasrai“ buvo pirmasis filmas, sulaukęs milžiniško pasisekimo vasaros kino sezone – taip gimė terminas vasaros blokbasteris. Tačiau šis sėkmės receptas gimė iš netikėtų kūrybinių sprendimų: mažiau rodyti ryklių, daugiau – įtampos, muzikos ir vaizduotę žadinančių kadrų. Filmo kompozitoriaus Johno Williamso muzika tapo dar vienu veikėju, o iš pirmo žvilgsnio techninis fiasko virto meno šedevru.

Ne tik filmas, bet ir socialinis reiškinys

Filmas „Nasrai“ ne tik įėjo į kino istoriją kaip vienas pirmųjų vasaros blokbasterių, bet ir turėjo ilgalaikį poveikį visuomenės požiūriui į ryklius bei gamtosaugą. Nors iš pradžių ryklys filme buvo pateiktas kaip bauginanti grėsmė iš gelmių, vėliau būtent ši siaubo estetika paskatino diskusijas apie tikrąją ryklių prigimtį ir jų svarbą ekosistemai. Žinoma aplinkosaugos aktyvistė Vendi Benchley, garsiojo romano „Nasrai“ autoriaus Peter Benchley žmona, dokumentiniame filme dalijasi, kaip ši patirtis pakeitė jų gyvenimą. Suvokę, kokį poveikį jų kūrinys turėjo visuomenės baimėms, jie abu nusprendė skirti savo laiką švietimui ir ryklių apsaugai.

Vendi prisimena, kad jau po pirmųjų viešų peržiūrų sulaukė mokslininkų ir gamtosaugininkų dėmesio – filmas tapo postūmiu platesnei diskusijai apie vandenynų apsaugą. Pasak jos, vienas iš akivaizdžiausių ženklų buvo Majamio universiteto jūrų mokslų programos staigus išpopuliarėjimas – per labai trumpą laiką paraiškų skaičius padidėjo net 30 procentų. Tai įrodymas, kad kinas gali ne tik linksminti ar gąsdinti, bet ir įkvėpti naują kartą tyrinėtojų, mokslininkų ir gamtos mylėtojų.

Neišgirstos istorijos ir unikalus kampas

Ši pasikeitusi perspektyva tapo svarbia dokumentinio filmo „Nasrai“ po 50 metų: sukūrimo istorija“ dalimi. Kūrinys ne tik žvelgia į filmo užkulisius, bet ir kelia klausimus apie atsakomybę, kurią prisiima menas formuodamas visuomenės nuostatas. Tai pasakojimas ne tik apie ryklius, bet ir apie žmones, kurie išmoko matyti juos kitaip.

Dokumentinis filmas „Nasrai“ po 50 metų: sukūrimo istorija“, kuris liepos 11 d. rodomas „Disney+“ kanalu, išsiskiria tuo, kad didžiausias dėmesys jame skiriamas ne tiek techninėms detalėms, kiek emociniam filmo kūrimo kontekstui. Pasak filmo režisieriaus Laurent Bouzereau, Stevenas Spielbergas čia parodomas ne kaip technikos meistras, o kaip kūrėjas, menininkas, žmogus, kurio balsas yra filmo širdis ir siela.

Archyviniai interviu su Richardu Dreyfussu, pokalbiai su Emily Blunt, Stevenu Soderberghu, JJ Abramsu, George'u Lucasu ir kitais garsiais kino kūrėjais kuria ryšį tarp kelių kartų. Visų jų gyvenimai ir kūryba vienaip ar kitaip buvo paveikta garsiojo siaubo filmo „Nasrai“.

Kokybiškai sukurtas, emocionalus ir įtraukiantis pasakojimas atskleidžia, kaip viena idėja, suvienijusi Holivudą, Steveną Spielbergą ir mechaninį ryklį, sugebėjo pakeisti visą industriją ir sukurti kino istoriją. Dokumentinį filmą, kurį žiūrėkite liepos 11 dieną „Disney+“ platformoje, pristato kasmetinė „National Geographic“ programa „Sharkfest“ – puikus įvadas į šios vasaros dokumentikos sezono perlą. Filmo trukmė – 87 minutės, o kiekviena jų skirta ne tik nostalgiškai kelionei, bet ir naujam supratimui apie tai, kaip gimsta kino legendos.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas