Prisijunkite
Prisijunkite
Eurovizijos dainų konkursas kasmet tampa kur kas daugiau nei tik muzikiniu renginiu. Tai jau tapo scena, kurioje šalys dalijasi savo istorijomis, skausmais, viltimis. Šiemet intrigų ir vėl netrūksta.
2025 metų Eurovizijos dainų konkursas dar neprasidėjo, tačiau jau dabar jį gaubia aštrūs ginčai. Daugiau nei 70 buvusių konkurso dalyvių iš įvairių šalių pasirašė atvirą laišką, kuriame reikalauja pašalinti Izraelį iš šių metų konkurso dėl karo veiksmų Gazos Ruože.
Šią iniciatyvą inicijavo organizacija „Artists for Palestine UK“, o laiške teigiama, kad Izraelio transliuotojas „KAN“ yra bendrininkas genocido prieš palestiniečius Gazos Ruože ir dešimtmečius trunkančio apartheido režimo.
Pasirašiusieji kritikuoja Europos transliuotojų sąjungą (EBU) už tai, kad leidžia Izraeliui dalyvauti konkurse, taip „normalizuodama ir balindama jo nusikaltimus“.
Tarp pasirašiusiųjų yra žinomi atlikėjai, tokie kaip Salvador Sobral (Portugalija, 2017 m. nugalėtojas), Charlie McGettigan (Airija, 1994 m. nugalėtojas), Gåte (Norvegija, 2024 m. dalyvis), Mae Muller (JK, 2023 m. dalyvė), La Zarra (Prancūzija, 2023 m. dalyvė), Bianca Nicholes (Austrija, 2015 m. dalyvė) ir Fernando Tordo (Portugalija, 1973 m. dalyvis) .
Laiške taip pat pabrėžiama, kad EBU jau yra pašalinusi Rusiją iš konkurso 2022 metais dėl karo Ukrainoje, todėl reikalaujama taikyti vienodus standartus ir Izraeliui. Pasak jų, leidžiant Izraeliui dalyvauti, konkursas tampa politizuotas ir praranda savo pradinę prasmę – vienyti žmones per muziką.
EBU savo ruožtu pareiškė, kad „Eurovizijos“ dainų konkursas yra skirtas viešiesiems transliuotojams, o ne vyriausybėms, ir kad konkurso taisyklės reikalauja išlaikyti apolitiškumą. Todėl Izraelio transliuotojas „KAN“, būdamas pilnateisis EBU narys, turi teisę dalyvauti konkurse.
Nepaisant to, kritika dėl Izraelio dalyvavimo neslūgsta. Be minėto atviro laiško, Suomijoje daugiau nei 10 000 žmonių pasirašė peticiją, reikalaujančią pašalinti Izraelį iš konkurso . Panašios iniciatyvos kilo ir kitose šalyse, įskaitant Švediją, kur daugiau nei 1 000 muzikantų pasirašė atvirą laišką su tokiu pačiu reikalavimu.
Priminsime, jog šių metų Eurovizijos dainų konkursas vyks Bazelyje, Šveicarijoje, o Izraelį atstovaus dainininkė Yuval Raphael su daina „New Day Will Rise“. Raphael yra išgyvenusi 2023 metų spalio 7 dienos „Supernova“ muzikos festivalio ataką, kurios metu žuvo 1 200 žmonių. Jos dalyvavimas konkurse laikomas simboliniu gestu, tačiau kritikai teigia, kad tai gali būti naudojama kaip politinis įrankis .
Kol kas EBU neplanuoja keisti savo sprendimo dėl Izraelio dalyvavimo, tačiau spaudimas iš visuomenės ir menininkų bendruomenės vis didėja. Ar tai turės įtakos konkurso eigai, pamatysime artimiausiu metu.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti