Prisijunkite
Prisijunkite
Lina Snarskienė , 2025-03-20, 19:54 0
Daugeliui vakaras be televizoriaus atrodo neįsivaizduojamas. Po ilgos dienos gera įsijungti mėgstamą filmą ar serialą ir atsipalaiduoti. Tačiau ar žinojote, kad televizoriaus žiūrėjimas prieš miegą gali neigiamai paveikti jūsų poilsio kokybę?
Valanda ar dvi prieš miegą gali atrodyti idealus laikas atsipalaiduoti ir pažiūrėti televizorių, tačiau prieš įjungdami televizorių naktį turėtumėte pagalvoti apie galimą jo poveikį jūsų miegui. Mūsų kalbinti ekspertai teigia, kad televizorių prieš miegą reikėtų žiūrėti atsargiai, o geriausia jį visai išjungti.
Jei jau nusprendėte žiūrėti televizorių prieš miegą, bent jau venkite baisių filmų ir veiksmo filmų. Šiame tekste pažvelgsime į pagrindines problemas, kurios gali kilti jeigu dažnai žiūrėsite televizorių prieš keliaujant miegoti.
Deja, mokslininkai sutaria, kad visų ekranų poveikis prieš miegą kenkia miegui. Pagrindinė priežastis – ekranų skleidžiama mėlyna šviesa gali slopinti miego hormono melatonino gamybą jūsų organizme ir sutrikdyti cirkadinį ritmą.
Mėlyna šviesa, patekusi į akių tinklainę, siunčia signalą smegenims, kad iš tikrųjų dar ne naktis, todėl ne laikas miegoti. Dėl to melatonino kiekis sumažėja, kai jis turėtų būti didžiausias. Jei naktį žiūrite į ekranus, ji siūlo sumažinti ryškumą ir telefone ar planšetiniame kompiuteryje naudoti naktinį režimą.
„Visuose tyrimuose teigiama, kad žiūrėjimas į televizoriaus ar telefono ekraną trukdo miegui“, – sako medicinos centro gydytoja Aušrinė.
Todėl geriausia bent pusvalandį, o idealu valandą ar daugiau prieš miegą pailsėti nuo ekranų. Tai apima telefoną, planšetę ir televizorių. Tačiau taip pat reikėtų vengti palikti televizorių įjungtą po to, kai užmiegate, nes garso lygis gali pasikeisti dėl reklamos pertraukų ar kitų intarpų. Tai gali jus trikdyti naktį, net jei kitą dieną to nesuvokiate.
Jei negalite atsikratyti šio įpročio, bent jau nustatykite prietaiso miego laikmatį, kad jis negarsėtų ir nemirksėtų visą naktį. Kita vertus, geresnė pusė yra ta, kad televizorių paprastai žiūrime per atstumą, todėl jo poveikis miegui gali būti mažesnis nei, tarkime, telefono. Mažesni ekranai gali turėti didesnį neigiamą poveikį, nes žmonės paprastai juos laiko arčiau veido ir akių.
Turime blogų naujienų tiems, kurie mėgsta vėlai vakare žiūrėti siaubo filmus. Galbūt esate girdėję teiginį, kad miegamasis turi būti skirtas tik miegui ir seksui. Tačiau nepanikuokite, jei kartais mėgaujatės „Netflix“ – televizoriaus žiūrėjimas prieš miegą nebūtinai kenkia jūsų santykiams.
„Kai kurioms poroms mėgstamos laidos žiūrėjimas kartu prieš miegą gali būti tam tikra suartėjimo forma ir malonus būdas atsipalaiduoti ir pailsėti – svarbiausia, kad poros žiūri kartu“, – paaiškina psichologas Domantas.
Daugelis porų žiūri skirtingas laidas savo įrenginiuose, o tai mažina jų gebėjimą bendrauti. Žiūrėjimas kartu taip pat suteikia galimybę palaikyti vienas kitą nustatant ribą, kada išjungti televizorių.
Veiksmo, smurto ar stichinių laidų rodymas gali trikdyti kai kurių žmonių miegą. Bet kuris iš šių filmų gali jus prikelti arba sukelti nerimą, o tai yra priešingai, nei norėtumėte, kai einate miegoti. Svarbu pasirinkti protingai, o jei žiūrite kartu su partneriu, paisykite abiejų žmonių poreikių ir jautrumo.
Valandą prieš miegą pasistenkite rasti atpalaiduojančią veiklą, kuri nebūtų susijusi su ekranais. Viena iš galimybių – skaityti senamadišką spausdintą knygą. Nors elektroninė skaityklė gali neskleisti mėlynosios šviesos, foninis apšvietimas gali trikdyti jūsų cirkadinį ritmą.
Jei po ranka neturite knygos, klausykitės nestimuliuojančios audioknygos, tinklalaidės arba muzikos. Pastarajai siūloma rinktis raminančius kūrinius, o ne melodijas, kurios verčia jus jaustis pakiliai. Taip pat galite pasvarstyti apie vonią arba meditaciją. Jei norite visiškai atsisakyti ekranų, verta išbandyti tarpininkavimo be ekrano prietaisą, pavyzdžiui, „Morphée“.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti