Prisijunkite
Prisijunkite
Turkijos gynybos koncernas „Roketsan“ neseniai pristatė naują technologiją, kuri puikiai atspindi vis dažniau taikomą karo veiksmų taktiką – pavojingų ginklų slėpimą viešose erdvėse.
Šįkart kalbame apie raketų paleidimo sistemą, kuri išoriškai niekuo nesiskiria nuo paprasto transportavimo konteinerio. Tačiau vos per kelias akimirkas jis gali pavirsti mirtiną grėsmę keliančiu ginklų kompleksu.
Šis sprendimas iš dalies primena garsųjį Ukrainos pajėgų veiksmą, pramintą „Voratinkliu“, kai bepilotės skraidyklės buvo paslėptos mediniuose sandėliukuose, nugabentos į Rusijos teritoriją ir paleistos tiesiai po priešo nosimi.
Tai parodė, jog modernus karas vis labiau remiasi ne jėga, o netikėtumu ir sumania maskuote.
Turkiškas „konteineris“, kuris iš tikrųjų yra raketų sistema
Naujasis „Roketsan“ ginklas buvo pristatytas šių metų „IDEF 2025“ parodoje Stambule. Tai – konteineris, kuris gali būti lengvai pervežamas kaip bet kuri kita jūrinė siunta, tačiau iš tikrųjų slepia galingą raketų paleidimo įrenginį.
Viduje – net šešios tolimojo nuotolio raketos „ATMACA-UM“, kurių veikimo atstumas viršija 400 kilometrų.
Šis sprendimas leidžia raketines sistemas dislokuoti vietose, kurios iš pirmo žvilgsnio niekuo neišsiskiria, o tai gali būti uostai, sandėlių kiemai ar net pramoniniai rajonai. Tokia ginkluotė kelia rimtų iššūkių žvalgybai, nes ją aptikti tampa kur kas sunkiau.
Tokia taktika naudojama vis plačiau
Reikia pripažinti, kad tai nėra unikalus Turkijos išradimas. Panašias sistemas jau testuoja Jungtinės Valstijos. 2025 metų birželį pasirodė nuotraukos iš Fort Brago bazės, kur matyti į konteinerį panašus įrenginys, galintis leisti balistines artilerines raketas.
Tokie eksperimentai rodo, kad karinė infrastruktūra vis labiau maskuojama kaip civilinis transportas. Toks slaptumas yra ne naujiena – Rusija jau anksčiau maskavo šarvuotų transporterių degalų papildymą naudodama vilkikus su fiktyviais grūdų logotipais, o Šiaurės Korėja šiais metais Maskvai perdavė sunkvežimius su paslėptomis raketų sistemomis.
Visa tai rodo, kad žaidimo taisyklės keičiasi.
Ginklai, kurių nematyti
Ekspertai iš „Defense Express“ pažymi, kad tokia taktika, slepiant karinius objektus po civilinės išvaizdos priedanga, anksčiau buvo būdinga nedemokratinėms valstybėms ar net teroristinėms grupuotėms. Tačiau dabar tai vis dažniau tampa priimtina taktika net reguliariosioms kariuomenėms.
Nors Turkijos kariuomenė dar nepatvirtino, ar „ATMACA-UM“ sistema jau įtraukta į aktyvų arsenalą, „Roketsan“ teigia, kad ji visiškai paruošta dislokavimui. Tai ne tik techninis pasiekimas, bet ir ženklas, kad karo koncepcijos transformuojasi.
Šiuolaikiniai konfliktai vis mažiau primena atvirą mūšio lauką ir vis labiau tampa greičio, apgaulės ir netikėtumo žaidimu.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti