Prisijunkite
Prisijunkite
Ukrainos ginkluotosios pajėgos vis dažniau viešai dėkoja už Vakarų šalių perduotus priešlėktuvinės gynybos kompleksus, kurie padeda ne tik apginti miestus nuo smūgių, bet ir tiesiogine prasme gelbsti civilių gyvybes.
Vieni iš labiausiai vertinamų – norvegų ir amerikiečių kurtos NASAMS sistemos, kurios, kaip teigiama, nuo 2022 metų numušė šimtus Rusijos paleistų raketų. Apie vieną įspūdingiausių operacijų pasakojo Ukrainos kariškis, vadovaujantis šių sistemų operatoriams.
Pasak pulkininko leitenanto Kyrylo Peretjatko, NASAMS ekipažai veikia tokiu greičiu, kad „greičiausiai jau esame pagerinę visus užsienio rekordus“. Viename iš interviu Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo „YouTube“ kanale jis atskleidė, kad per vieną intensyvią ataką NASAMS įgula per dvi minutes numušė net 11 priešo raketų.
Vaizdo įraše užfiksuoti skaičiai ant vadovavimo transporto priemonės liudija 136 sėkmingas operacijas – iš jų 63 numušti dronai ir 73 raketos. Nors konkreti vieta ar padalinys neatskleidžiami, viename iš kadrų matomas 302-ojo priešlėktuvinės gynybos raketų pulko ženklelis. Šis padalinys veikia netoli Charkivo, o anksčiau viešai skelbta, kad dalis NASAMS sistemų buvo paskirstyta būtent tame regione.
Kas yra NASAMS ir kuo jos ypatingos?
NASAMS – tai trumpų ir vidutinio nuotolio oro gynybos sistema, kurią sukūrė JAV kompanija „Raytheon“ ir Norvegijos „Kongsberg Defence & Aerospace“. Šios sistemos Ukrainą pasiekė 2022 metų lapkritį, ir nuo tada tapo vienu iš svarbiausių skydų nuo Rusijos atakų.
Be JAV ir Norvegijos, NASAMS kompleksus Ukrainai taip pat perdavė Kanada ir Lietuva. Remiantis Norvegijos kariuomenės pulkininko Per Steinar Trøite duomenimis, iki 2024 metų vasario NASAMS sistemos Ukrainoje numušė daugiau nei 900 taikinių.
Skelbiama, kad jų efektyvumas siekia net 94 proc., o didžioji dalis perimtų objektų – tai sparnuotosios raketos, tokios kaip Kh-101, Kh-555, Kh-59, Kh-69, taip pat „Kalibr“ ir „Iskander-K“.
Kaip NASAMS naudojamos kovos sąlygomis?
Ukrainoje naudojamos naujausios trečiosios kartos NASAMS sistemos. Tipiška baterija susideda iš trijų–keturių paleidimo įrenginių, kuriuose telpa po šešias raketas. Į taikinius jas nukreipia valdymo stotis ir radaras.
Įdomu tai, kad NASAMS gali naudoti net keturių tipų raketas: AIM-9X, IRIS-T, AIM-120 AMRAAM bei ilgojo nuotolio AMRAAM-ER, kurių veikimo atstumas siekia iki 50 kilometrų. Ukrainoje veikiantys kompleksai paprastai naudoja AN/MPQ-64 „Sentinel“ radarus, galinčius vienu metu sekti iki 60 objektų ir aptikti taikinius 120 kilometrų atstumu.
Sistemose integruoti „savas-priešas“ atpažinimo sprendimai leidžia greitai ir tiksliai identifikuoti priešo taikinius bei išvengti vadinamojo „friendly fire“, netyčinio savų pajėgų apšaudymo.
Ukrainiečiai – profesionalūs NASAMS operatoriai
Ukrainos operatoriai NASAMS kompleksus išnaudoja maksimaliai, sistemos naudojamos tiek strategiškai svarbių miestų, tiek kritinės infrastruktūros apsaugai. Tačiau ne mažiau svarbus jų vaidmuo ir prie fronto linijų, kur NASAMS padeda neutralizuoti priešo atakas.
Dėl nuolatinio pavojaus, sistema turi būti ne tik efektyvi, bet ir mobili – tai reiškia, kad NASAMS operatoriai dažnai keičia dislokacijos vietas, kad būtų išvengta Rusijos atakų.
Įspūdinga tai, kad per visą naudojimo laikotarpį Rusijai pavyko sunaikinti vos dvi NASAMS paleidimo platformas, tai mažiausiai brangios sistemos dalys. Toks rezultatas liudija ne tik apie techninį sistemos pranašumą, bet ir apie aukštą ukrainiečių operatorių profesionalumo lygį.
NASAMS – tai ne tik ginklas, bet ir simbolis
Šiandien NASAMS Ukrainoje jau yra ne tik efektyvios ginkluotės pavyzdys, bet ir gyvybių gelbėjimo simbolis. Šimtai sėkmingų perimtų atakų ir šimtai neišsipildžiusių Rusijos planų rodo, kokį svarbų vaidmenį šios sistemos atlieka kovoje už laisvę ir saugumą.
Tikėtina, kad artimiausiu metu Ukraina sieks dar labiau plėsti NASAMS naudojimą, tam svarstoma galimybė dalį komponentų gaminti šalies viduje. Tai būtų svarbus žingsnis į priekį ne tik koviniame, bet ir ekonominiame bei technologiniame fronte.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti