Prisijunkite
Prisijunkite
Hortenzijos yra vienos iš tų gėlių, kurios sode nepraslysta nepastebėtos. Jos didelės, sodrios, o žiedų spalvos – nuo rožinės iki violetinės – džiugina akį visą vasarą. Vis dėlto daugelis slapta svajoja apie vieną atspalvį: švelnią ar sodrią mėlyną. Ir nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad toks vaizdas įmanomas tik nuotraukose ar specialiose parodose, realybėje tai galima pasiekti visai paprastu būdu.
Jums nereikės jokių brangių trąšų ar sudėtingų procedūrų. Paslaptis slypi ne sodo centre, o virtuvėje. Ir tai, ką daugelis tiesiog išmeta, gali tapti raktu į mėlynuojančias hortenzijų galvas. Nors pats augalas išlieka tas pats, tinkamos sąlygos gali visiškai pakeisti jo žiedų atspalvį.
Hortenzijos yra tikros dirvožemio nuotaikų atspindėtojos. Vienas jų pasodintas krūmas gali žydėti visai kitaip nei kaimyno – tik dėl žemės savybių. Jei svajojate apie mėlynus žiedus, metas sužinoti, nuo ko tai priklauso, ir ką padaryti, kad augalas atskleistų savo žydrąjį potencialą.
Nuo ko priklauso hortenzijų spalva?
Pirmasis ir svarbiausias faktorius – tai dirvožemio pH. Kitaip tariant, rūgštingumas. Mėlynos spalvos hortenzijos išsiskiria tik tuomet, kai šaknys pasiekia rūgštų dirvožemį. Tai nereiškia, kad rožinės yra „blogesnės“, bet jei norite mėlynos, būtina rūgšti terpė.
Už spalvos pokyčius atsakingi augaluose esantys pigmentai, vadinami antocianinais. Jie reaguoja su dirvožemyje esančiais aliuminio jonais – būtent šie ryšiai lemia mėlyną atspalvį. Bet šis ryšys vyksta tik esant pakankamai rūgščiai aplinkai. Kai dirvožemis tampa šarminis – pH viršija 6,5 – žiedai įgauna violetinę arba rožinę spalvą.
Taigi, jei jūsų hortenzija žydi rausvai, tai nebūtinai veislės savybė. Labiau tikėtina, kad jūsų sodo žemė yra per mažai rūgšti. Bet tai galima pakeisti – svarbiausia žinoti, kuo ir kaip.
Kava hortenzijoms? Taip, ir tai veikia
Vienas efektyviausių ir prieinamiausių būdų rūgštinti dirvožemį – naudoti kavos tirščius. Šis naminis triukas gali skambėti neįprastai, bet jo poveikis – akivaizdus. Kava natūraliai turtinga organiniais rūgštimis, kurios palaipsniui keičia dirvožemio pH.
Ši priemonė veikia lėčiau nei cheminiai preparatai, tačiau ji saugi, ekologiška ir papildomai pagerina dirvožemio struktūrą. Pakanka vieną kartą per savaitę paberti apie du šaukštus kavos tirščių aplink hortenzijos krūmą. Tirščiai pamažu susigeria, o laikui bėgant pastebėsite pokyčius.
Jei kavą geriama namuose reguliariai, turėsite nuolatinį natūralios rūgštinimo priemonės šaltinį. Kuo dažniau naudosite tirščius, tuo labiau keisis žemės savybės. Per visą sezoną pH gali sumažėti net 0,3-0,5 vienetais ir tai jau pakankamai, kad žiedai įgautų trokštamą atspalvį.
Kaip dar pasirūpinti hortenzijomis?
Spalva – tik viena iš hortenzijos savybių. Kad žiedai ne tik būtų mėlyni, bet ir išliktų vešlūs bei sveiki, reikia nuolatinės priežiūros. Šis augalas mėgsta drėgmę, tad svarbu jį laistyti reguliariai, ypač sausros metu. Nevenkite naudoti lietaus vandens – jis natūraliai rūgštesnis ir draugiškesnis hortenzijoms nei vanduo iš čiaupo.
Taip pat labai svarbu sodinti hortenzijas pusiau pavėsyje. Tiesioginė saulė gali nudeginti lapus, sulėtinti žydėjimą ir išsausinti žemę. Šešėlis arba rytinė šviesa – tai, ko reikia šiam subtiliam augalui.
Dar vienas svarbus žingsnis – mulčiavimas. Dirvožemio padengimas žieve, šiaudais ar kompostu padeda išlaikyti drėgmę ir sumažina temperatūrų svyravimus. Tai itin svarbu vasaros metu, kai žemė linkusi greitai išdžiūti.
Atsargiai su trąšomis – mažiau yra geriau
Norint mėgautis sodriais žiedais, reikia nepamiršti ir tręšimo. Bet čia labai svarbus balansas. Naudojant per daug trąšų, ypač azoto turinčių, hortenzijos gali suvešėti lapais, bet žiedų bus mažiau. Svarbu rinktis trąšas, pritaikytas rūgščią terpę mėgstantiems augalams, arba naudoti natūralius sprendimus – kompostą, pelenus (tik labai atsargiai) arba specializuotas trąšas hortenzijoms.
Perdozavus trąšų, galima ne tik nesulaukti žiedų, bet ir pakenkti šaknims. Todėl geriau mažiau, bet reguliariai. Ir jokiu būdu netręškite, jei dirvožemis sausas – visada iš pradžių paliekite, o tik tada tręškite.
Kantrybė atsiperka
Jei tikitės, kad mėlyni žiedai atsiras jau kitą rytą po kavos tirščių pabėrimo – teks nuleisti lūkesčius. Tai procesas, kuriam reikia laiko, bet jis tikrai veikia. Pamažu, sezonas po sezono, žiedai ims keisti spalvą, o jūs – mėgautis rezultatu, kurį sukūrėte patys.
Hortenzijos atsidėkoja už rūpestį. Ir kartais viena maža detalė, pavyzdžiui, puodelis kavos – gali lemti didelius pokyčius. Ne tik spalvoje, bet ir tame, kaip jaučiatės ryte, žvilgtelėję į savo sodą.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti