Prisijunkite
Prisijunkite
Ne vienam teko pastebėti, kaip įspūdingai atrodo balkonai, kuriais žemyn krinta spalvingos, tarsi gėlių kriokliai nusidriekusios surfinijos. Tai nėra atsitiktinumas.
Kiekvienas toks vaizdas slepia vieną paprastą, bet labai svarbų triuką, kurį verta žinoti visiems, auginantiems šias populiarias vasaros gėles. Reguliarus ir teisingai atliekamas augalų trumpinimas leidžia joms ilgai džiuginti gausiais žiedais nuo pat pavasario iki pirmųjų rudens šalnų. Paprastai žmonės galvoja, kad užtenka surfinijas reguliariai laistyti ir tręšti, tačiau tai dar ne viskas.
Be tinkamo formavimo net ir tinkamai prižiūrimi augalai ima augti netvarkingai, šakos nusvyra, vidinė dalis išplinka, o žiedų lieka tik ant galų. Tinkamai atliktas trumpinimas ne tik išlaiko gražią formą, bet ir priverčia augalą skleisti dar daugiau žiedų.
Kodėl būtina trumpinti surfinijas?
Pirmosiomis savaitėmis po pasodinimo surfinijos stiebiasi labai intensyviai. Jei jų neformuosite, jos pradės leisti ilgus, plonus ūglius, kurie laikui bėgant išpliksta viduryje, o žiedai žydės tik šakų galuose. Tai ne tik neatrodo estetiškai, bet ir riboja augalo potencialą. Trumpinimas skatina augalą šakotis, nes nuo kiekvieno nukirpto ūglio auga keli nauji.
Taip susidaro tankesnė ir sodresnė forma. Kiekvienas naujas ūglis yra potenciali vieta naujiems žiedams, todėl kuo daugiau šoninių šakelių – tuo daugiau žiedų. Be to, trumpinant išvengiama išsitempusių, gležnų šakų, augalas išlaiko kompaktišką ir sveiką formą bei žydi ilgiau, nes energija nukreipiama ne sėkloms, o naujiems žiedams.
Kada geriausia trumpinti surfinijas?
Nėra konkrečios datos, kada reikia imtis žirklių – svarbiausia daryti tai reguliariai, maždaug kas 2-3 savaites. Geriau trumpinti dažniau, bet švelniau, nei laukti, kol augalas taps netvarkingas ir teks šalinti didžiąją dalį šakų.
Pirmą kartą trumpinti rekomenduojama praėjus 3-4 savaitėms po pasodinimo į balkono dėžes ar vazonus. Vėliau, kai matysite, kad šakos per ilgos, o žiedai koncentruojasi tik jų galuose – trumpinkite nedelsdami. Paskutinį formuojamąjį trumpinimą verta atlikti rugpjūčio viduryje, kad augalas spėtų atsigauti iki sezono pabaigos.
Kaip teisingai trumpinti surfinijas?
Norint pasiekti geriausią rezultatą, pakaks aštrių žirklių ar sodo sekatoriaus. Svarbu, kad įrankiai būtų švarūs ir dezinfekuoti, kad neperneštumėte ligų.
Rekomenduojama šakeles trumpinti trečdaliu arba net per pusę jų ilgio, priklausomai nuo augalo būklės. Kirpti reikia ties lapu arba šakojimusi, nepaliekant plikų kotelių. Jei augalas didelis, nebūtina trumpinti visų šakų vienu metu, galima tai daryti dalimis – taip visada liks dalis žiedų.
Idealiausia trumpinimą atlikti ryte arba vakare, kai saulė jau ne tokia kaitri. Po kiekvieno trumpinimo svarbu pašalinti sudžiūvusius lapus bei nužydėjusius žiedus – tai padės išlaikyti augalo sveikatą ir estetinį vaizdą.
Ką daryti po trumpinimo?
Po procedūros surfinijoms reikia šiek tiek pagalbos, kad greitai atsigautų ir vėl imtų gausiai augti bei žydėti. Svarbiausia – laistyti saikingai, bet reguliariai. Žemė turi būti drėgna, tačiau ne permirkusi, nes per didelė drėgmė šaknims kenkia.
Naudinga papildomai patręšti specialiomis trąšomis žydintiems augalams, kuriose gausu fosforo ir kalio. Tokios trąšos skatina naujų pumpurų formavimąsi ir užtikrina ilgalaikį žydėjimą. Tręšti rekomenduojama kartą per savaitę. Ne mažiau svarbu nuolat šalinti peržydėjusius žiedus – taip augalas savo energiją skirs naujiems žiedams, o ne sėklų brandinimui.
Tinkamai ir reguliariai prižiūrimos surfinijos visą vasarą atsidėkos gausiu, ryškių žiedų kaskadu, kuris džiugins ne tik šeimininkus, bet ir praeivius. Jos išliks vešlios, gražios ir nepraras dekoratyvumo net karščiausiu sezono metu.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti