Nepastebėjus šių ženklų laiku – prarasite visą derlių: viena paprasta priemonė gali viską pakeisti

Danielius Mažeikis , 2025-07-23, 17:15
0
Nepastebėjus šių ženklų laiku – prarasite visą derlių: viena paprasta priemonė gali viską pakeisti

Gelstanti agurkų lapija dažnai signalizuoja, kad augalui trūksta svarbių maistinių medžiagų. Viena iš dažniausių priežasčių yra chloroze vadinamas fiziologinis sutrikimas, kuris pasireiškia dėl sumažėjusio chlorofilo kiekio augalo ląstelėse. 

Chlorozė gali atsirasti dėl įvairių mikroelementų trūkumo, tačiau labiausiai agurkams paprastai trūksta azoto. Taip pat galima pastebėti magnio, fosforo, kalio, geležies ar mangano stoką. Kai augalui trūksta azoto, pirmiausia pradeda gelsti seniausi, apatinėje stiebo dalyje esantys lapai. 

Jie pamažu praranda ryškią žalią spalvą, tampa blyškūs ir gelsvi. Laikui bėgant chlorozė apima visą augalą, silpnina jo augimą, plonina stiebus, mažina vaisių kiekį. Dažnai vaisiai būna deformuoti, siaurėjantys ties žiedkočiu. Tokios būklės agurkai mažiau atsparūs ligoms ir kenkėjams.

Natūralūs būdai papildyti azotą

Norint padėti agurkams, svarbu greitai papildyti dirvoje trūkstamą azotą. Tam galima naudoti natūralias priemones, kurios yra veiksmingos ir saugios aplinkai. Vienas iš paprasčiausių sprendimų kompostas. Jį galima berti aplink agurkų krūmus, 3 - 5 centimetrų sluoksniu. Kompostas pamažu išskiria maistines medžiagas ir stiprina augalų šaknis.

Paprastos ir veiksmingos naminės trąšos

Labai efektyvi yra dilgėlių sruta. Vienam kilogramui šviežių dilgėlių reikia 10 litrų vandens. Mišinį reikia laikyti pavėsyje apie dvi savaites, kasdien pamaišant. Praskiedus santykiu 1:10, tirpalas pilamas po agurkais kas dvi savaites, kol nauji lapai nustos gelsti. Vienam augalui pakanka apie 2 litrų.

Dar viena natūrali trąša yra paukščių mėšlas. Galima naudoti tiek granuliuotą, tiek šviežią, tačiau būtinai perrūgusį. Į 10 litrų vandens dedama 1 ar 2 kilogramai mėšlo, laikoma apie savaitę, o tuomet praskiedžiama santykiu 1:10 ir laistoma kas dvi savaites po litrą vienam augalui.

Svarbu balansuoti trąšas

Azotas labai svarbus augimui, tačiau žydėjimo ir vaisių formavimosi metu agurkams taip pat reikia fosforo, kalio ir mikroelementų. Todėl vien azoto papildymas nepadės pasiekti gausaus ir kokybiško derliaus. 

Po to, kai išnyksta chlorozei būdingi simptomai, būtina pradėti naudoti natūralias trąšas, kurios aprūpina augalus visomis reikalingomis medžiagomis. Tam tinka granuliuotas galvijų mėšlas, gysločio arba taukės srutos, bazaltų miltai, biohumusas ar net naminės trąšos iš mielių.

Gelstantys lapai yra įspėjimas, kad agurkų mityba išsibalansavo. Laiku sureagavus ir naudojant natūralias priemones, galima greitai sustiprinti augalus ir išvengti didesnių nuostolių. Reguliariai stebėkite augalus, papildykite trūkstamus elementus, o visų svarbiausia, tai užtikrinkite subalansuotą maitinimą per visą jų augimo laikotarpį.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Temos: Sodas

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas