Mineralas, apie kurį nežinojome: gali tapti Europos žaliąja viltimi ir pakeisti visą situaciją iš esmės

Danielius Mažeikis , 2025-07-24, 10:55
0
Mineralas, apie kurį nežinojome: gali tapti Europos žaliąja viltimi ir pakeisti visą situaciją iš esmės

Mineralas, primenantis visiems pažįstamą superherojų silpnybę iš komiksų pasaulio, iš tiesų egzistuoja. Nors jadaritas neturi antgamtiškų galių ir nežiba žaliai kaip fikcinis kryptonitas, jo savybės realybėje yra ne mažiau įspūdingos. Šis retas mineralas gali atlikti svarbų vaidmenį pereinant prie švaresnių energijos šaltinių ir gali tapti vienu iš svarbiausių elementų pasaulinėje žaliųjų technologijų grandinėje.

Jadaritas pirmą kartą buvo aptiktas 2004 metais Serbijos Jadar slėnyje, kai geologai iš bendrovės Rio Tinto vykdė tyrimus. Mineralas tuomet neatitiko jokio žinomo mokslui junginio. Po nuodugnių tyrimų Londono Gamtos istorijos muziejuje ir Kanados nacionalinėje tyrimų taryboje 2006 metais jis buvo oficialiai pripažintas nauju mineralu.

Moksliškai jadaritas apibūdinamas kaip natrio, ličio, boro, silikato ir hidroksido junginys. Nors jo cheminė sudėtis panaši į tai, kas buvo parodyta filme apie Supermeną, tikrasis mineralas neturi žalių švytėjimo savybių. Jis yra paprastos baltos spalvos, tačiau ultravioletinėje šviesoje gali skleisti rausvai oranžinį švytėjimą.

Vertė slypi ne išvaizdoje, o sudėtyje

Australijos branduolinės mokslų ir technologijų organizacijos mokslininkas Michaelas Page‘as teigia, kad šis mineralas yra ypatingas, net jei ir neturi jokių mistinių galių. Jis pabrėžė, kad jadaritas yra svarbus kaip ličio ir boro šaltinis. Šios dvi medžiagos yra itin vertinamos gaminant baterijas, kurios yra būtinos elektromobiliams ir atsinaujinančios energijos saugojimui.

Jadaro telkinys, kur šis mineralas buvo aptiktas, laikomas vienu didžiausių ličio išteklių pasaulyje. Tai gali turėti didelę įtaką globaliai pereinant prie tvaresnės energetikos.

Australos vaidmuo ir technologinės galimybės

Australija aktyviai įsitraukusi į kritinių mineralų tyrimus per tam skirtą mokslo ir pramonės centrą, kurį sudaro kelios organizacijos, įskaitant ANSTO ir CSIRO. Vienas iš šio centro tikslų yra skatinti bendradarbiavimą tarp mokslo, pramonės ir valstybinių institucijų tam, kad Australijos vertės grandinė būtų sustiprinta tiek šalies viduje, tiek tarptautiniu mastu.

ANSTO dirba su įvairiais mineralais, iš kurių išgaunamas baterijoms tinkamas ličio junginys. Tai apima tokius telkinius kaip spodumeną, lepidolitą bei jadaritą. Pasak Michael Page‘o, ši organizacija glaudžiai bendradarbiauja su pramone, padėdama kurti apdorojimo sprendimus ir technologijas, kurios leidžia efektyviai naudoti net ir mažai pažįstamus išteklius.

Jadaritas šiuo metu laikomas viena įdomiausių medžiagų, kuri galėtų padėti paspartinti pasaulio žingsnius žaliųjų technologijų link. Nors jis ir nesusijęs su superherojais, jo svarba mūsų planetos ateičiai gali būti tikrai didžiulė. Tai dar vienas įrodymas, kad net ir mažai žinomi mineralai gali turėti didelį poveikį, jei tik jie panaudojami teisingai.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas