Prisijunkite
Prisijunkite
Netoli Asuano, Egipte, aptiktas uoloje išraižytas piešinys gali būti vienas seniausių žinomų aukšto rango asmens vaizdinių iš pirmosios Egipto dinastijos laikų. Šis atradimas atveria naują požiūrį į tai, kaip senovės Egipto valdžia formavosi ir kaip menas buvo pasitelkiamas galios demonstravimui.
Vėlyvojo ketvirtojo tūkstantmečio prieš mūsų erą laikotarpis buvo esminis Egipto istorijoje. Tuomet pradėjo formuotis regioniniai politiniai vienetai, kurie ilgainiui susivienijo į vieningą valstybę, valdomą pirmojo faraono Narmero apie 3100 metus prieš mūsų erą. Tačiau, nepaisant šio reikšmingo virsmo, pats valstybės susikūrimo procesas vis dar išlieka miglotas ir sunkiai suvokiamas.
Pasak tyrimą atlikusio archeologo Dorian Vanhulle, Egipto žemutiniosios Nilo slėnio uolų menas gali padėti atskleisti pirmuosius valdžios ženklus ir parodyti, kaip senovės žmonės pasitelkdavo kraštovaizdį valdžiai įtvirtinti. Vis dėlto, tokių pavyzdžių išlikę nedaug.
Laivų simbolika senovės mene
Neseniai atrastas piešinys yra itin reikšmingas dėl savo išskirtinės būklės ir galimo istorinio turinio. Jame pavaizduotas ištaigingas laivas, kurį tempia penki žmonės. Vienas jų stovi gale ir vairuoja irklu, o kitas sėdi ant pakylos, kuri, mokslininkų manymu, gali būti nešimo platforma, simbolizuojanti valdžią.
Laivai dažnai pasitaiko Egipto iki dinastinio meno kūriniuose. Jie ne tik turėjo praktinę reikšmę, bet ir įgavo gilių simbolinių prasmių. Laivo motyvas buvo svarbus ideologinis elementas, susijęs su religija, galia ir socialine tvarka.
Piešinio datavimas ir sąsajos su valstybe
Norėdamas nustatyti apytikslį piešinio laikotarpį, mokslininkas palygino jį su kitais žinomais panašiais vaizdiniais iš ankstyvųjų laikotarpių. Stiliaus bruožai rodo, kad šis raižinys datuotinas laikotarpiu tarp iki dinastinio ir ankstyvosios dinastijos etapų, tai metas, kai formavosi Egipto valstybingumas, dar gerokai prieš pirmųjų piramidžių statybas.
Ypatingą dėmesį patraukia sėdinčio asmens pailginta smakro forma. Tai gali būti nuoroda į dirbtines barzdas, kurios vėliau tapo faraonų simboliu. Toks vaizdinys leidžia manyti, kad čia pavaizduotas asmuo priklausė ankstyvajai valdžios elitui.
Uolų menas, tai galios komunikacijos priemonė
Raižinio kokybė ir detalumas leidžia daryti išvadą, kad jis galėjo būti sukurtas pagal užsakymą, norint perteikti valdžią ar žymėti teritoriją. Tokie meno kūriniai tapo svarbia priemone, kuria tuometiniai vadovai reiškė savo įtaką.
Tai padeda geriau suprasti, kaip buvo naudojami simboliai ir kraštovaizdis politinės galios įtvirtinimui. Uolų menas senovės Egipte nebuvo vien tik dekoratyvus, tai buvo socialinis ir politinis įrankis, pasitelktas žymėti valdžios centrus bei parodyti, kas kontroliuoja teritoriją.
Paveldas, kuriam gresia pavojus
Pasak tyrimo autoriaus, tokie atradimai yra itin svarbūs ir turi būti kuo greičiau dokumentuoti. Šiandien daugelis Nilo slėnio vietovių ir jų pakraščiai negrįžtamai keičiami dėl kasybos bei statybos veiklų. Kiekvienas toks radinys primena apie skubų poreikį išsaugoti šią unikalią kultūrinę atmintį, kol ji dar nebuvo sunaikinta.
Senovės Egipto menas, net išraižytas ant uolos atokioje vietovėje, pasakoja mums apie tai, kaip gimė viena galingiausių civilizacijų istorijoje. Ir šiandien vis dar turime galimybę ją pažinti iš naujo.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti