Romėnų piniginė, sidabras ir senovės karių paslaptys: netikėtas atradimas Moravijoje suglumino mokslininkus

Danielius Mažeikis , 2025-07-01, 14:54
0
Romėnų piniginė, sidabras ir senovės karių paslaptys: netikėtas atradimas Moravijoje suglumino mokslininkus

Čekijoje archeologai padarė išskirtinį ir istoriškai svarbų atradimą, kuris papildė žinias apie senovės Romos karinį buvimą Centrinėje Europoje. Netoli Moravijos, visai šalia Lenkijos sienos, rasti fragmentai bronzinės piniginės, priklausiusios romėnų kariui. Šiam radiniui maždaug 1800 metų. Tai yra seniausias tokio tipo objektas, rastas dabartinėje Čekijos teritorijoje. 

Tyrimai buvo vykdomi Hradisko vietovėje netoli Mušovo. Būtent čia, atlikdami sistemingus archeologinius kasinėjimus, Čekijos mokslų akademijos Archeologijos instituto Brno padalinio mokslininkai aptiko piniginės liekanas. Jos forma ir medžiaga leidžia manyti, kad tai buvo bronzinė rankinė arba dėklas, naudojamas nešiotis monetas ar kitus vertingus daiktus.

Manoma, jog šis objektas priklausė romėnų kariui, galbūt žemesnio rango karininkui ar asmeniui, atsakingam už dalinio lėšas. Tai suteikia ne tik įdomios informacijos apie karinę struktūrą, bet ir apie kasdienį romėnų karių gyvenimą už imperijos sienų.

Romėnų stovykla Moravijoje: istorinės reikšmės įrodymas

Radinys datuojamas antruoju mūsų eros amžiumi. Šiuo laikotarpiu, konkrečiai maždaug nuo 172 iki 180 metų, šioje vietovėje veikė romėnų karinis įtvirtinimas. Stovyklą naudojo X legionas, kuris šiose žemėse dalyvavo vadinamuosiuose markomanų karuose. Tai buvo ilgas ir sudėtingas konfliktas tarp Romos imperijos ir germanų genčių, užėmusių teritorijas dabartinėje Čekijoje.

Remiantis archeologiniais duomenimis, šis romėnų įtvirtinimas buvo ne tik karinė bazė, bet ir reikšmingas logistinis centras. Be karių gyvenamųjų pastatų, anksčiau čia buvo rasta ir romėniška pirtis. Visa tai rodo, kad vietovė turėjo ilgalaikės stovyklavietės funkciją, o ne tik buvo trumpalaikė karinė pozicija.

Kartu su pinigine rasta ir romėniškų monetų

Nors pačioje piniginėje jokių monetų neaptikta, netoliese archeologai rado didelį kiekį romėniškų sidabrinių monetų. Dauguma jų datuojamos imperatoriaus Marko Aurelijaus laikotarpiu. Šios monetos, kaip ir pati piniginė, suteikia papildomos informacijos apie romėnų buvimo laikotarpį, jų ekonominę veiklą ir finansinius srautus karinėse teritorijose.

Šis atradimas leidžia pažvelgti į asmeninį karių gyvenimą, jų turtą, atsakomybę ir net pareigas. Piniginė, kaip kasdienis daiktas, tarsi atveria langą į praeitį ir padeda geriau suprasti, kokie buvo to meto gyvenimo būdo niuansai.

Atradimas pristatytas visuomenei

Po detalių tyrimų ir rekonstrukcijos piniginė, kartu su netoliese rastų monetų kolekcija, buvo pristatyta visuomenei. Eksponatai šiuo metu rodomi Mušovo turizmo centre, kuris dar vadinamas Vartais į Romos imperiją. Tai specializuotas lankytojų centras, skirtas pristatyti archeologinius atradimus ir šviesti visuomenę apie romėnų buvimą dabartinėje Čekijoje.

Centras pateikia ne tik eksponatus, bet ir plačiau paaiškina istorinį kontekstą, pasakoja apie tvirtovės Hradiske įkūrimą bei svarbą tuo laikotarpiu. Tai tampa ne tik kultūriniu traukos objektu turistams, bet ir reikšmingu edukaciniu šaltiniu istorijos tyrinėtojams.

Kodėl tai svarbu šiandien

Toks radinys turi didelę reikšmę ne tik Čekijai, bet ir visam regionui. Tai dar vienas įrodymas, kad romėnų įtaka siekė toliau nei buvo manyta iki šiol. Atrasta piniginė patvirtina, kad imperijos kariuomenė veikė ir už oficialių sienų ribų, o tai plečia supratimą apie romėnų strateginius planus ir teritorinę kontrolę.

Šis atradimas svarbus ir tuo, kad tai nėra tik faktinis įrodymas apie karių buvimą. Tai daiktas, turėjęs konkrečią paskirtį, priklausęs konkrečiam žmogui. Tai tarsi mažytis, bet labai vertingas tiltas tarp mūsų ir praeities, leidžiantis ne tik pažvelgti į didžiąją istoriją, bet ir prisiliesti prie asmeninių gyvenimų prieš beveik du tūkstantmečius.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas