Prisijunkite
Prisijunkite
Popiežiaus Pranciškaus pontifikato metu viena ryškiausių permainų buvo rekordiškai didelis moterų paskyrimų skaičius į svarbias Vatikano pareigas. Net sirgdamas dvigubu plaučių uždegimu, Pranciškus paskyrė seserį Raffaellą Petrini į pareigas, prilygstančias Vatikano miesto gubernatoriui.
Tai buvo istorinis įvykis. Visai neseniai prieš šį įvykį jis taip pat paskyrė seserį Simoną Brambillą vadovauti svarbiam Vatikano departamentui, kuris kuruoja viso pasaulio katalikiškų religinių ordinų veiklą.
Nepaisant to, kad nuo 2013 metų, kai buvo išrinktas popiežiumi, iki pat mirties 88-erių metų amžiaus jis darė drąsius žingsnius, kai kurie reformų šalininkai jautėsi nuvilti – klausimą dėl moterų įšventinimo į dvasininkiją jis atidėliojo.
Pranciškus buvo sukūręs dvi specialias komisijas, kurios svarstė, ar moterys galėtų tapti diakonėmis. Tačiau aiškaus sprendimo taip ir nepateikė. Be to, dažnai kartodavo popiežiaus Jono Pauliaus II 1994 metais išsakytą draudimą moterims tapti kunigėmis.
Kaip sakė Didžiosios Britanijos akademikė Anna Rowlands, kuri kartais patardavo Vatikanui, Pranciškaus požiūris į moterų vaidmenį Bažnyčioje yra sudėtingas. Anot jos, jis padarė daugiau nei bet kuris ankstesnis popiežius, siekdamas moteris įtraukti į vadovaujamas pozicijas, tačiau dažniausiai – tik tiek, kiek leido jau nusistovėjusi sistema.
Italijos bažnyčios reformų šalininkė Paola Lazzarini teigė, kad Pranciškus buvo pirmasis, kuris atvirai pripažino – Bažnyčioje egzistuoja akivaizdi ir labai neteisinga lyčių nelygybė. Vis dėlto, anot jos, jo atsakas į šią neteisybę buvo daugiau individualūs paskyrimai ir komisijų kūrimas, kurios ilgai dirbo, bet nedavė realių rezultatų.
Pirmoji moterų diakonių komisija, veikusi nuo 2016 iki 2019 metų, tyrinėjo ankstyvosios Bažnyčios praktiką, tačiau jų pateikta ataskaita liko nepaskelbta. Pranciškus teigė, kad komisija nesugebėjo pasiekti vieningo sutarimo, nors kai kurie jos nariai su tuo nesutiko. Antra komisija, įsteigta 2020 metais, taip pat iki šiol nebaigė savo darbo.
Moterų paskyrimai Vatikane
Vienas aiškesnių žingsnių buvo moterų paskyrimas į aukštas pareigas Vatikane. 2016 metais Pranciškus paskyrė Barbarą Jattą pirmąja moterimi, vadovaujančia Vatikano muziejams. 2021-aisiais sesuo Nathalie Becquart tapo Vyskupų sinodo pavaduotoja, atsakinga už viso pasaulio katalikų vyskupų susitikimų organizavimą.
2022 metais sesuo Alessandra Smerilli buvo paskirta į antrą pagal svarbą postą Vatikano vystymo tarnyboje, dirbančioje su taikos ir teisingumo klausimais.
Be to, popiežius įtraukė dvi moteris į anksčiau vien iš vyrų sudarytą komisiją, kuri padeda atrinkti pasaulio vyskupus. Kalbėdamas su „Reuters“, jis tuomet sakė: „Taip bent šiek tiek atsiveria langas pokyčiams.“
Rowlands pastebėjo, kad popiežius bandė parodyti: „yra tiek daug galimybių, kurių Bažnyčia dar neišnaudoja", skirdamas moteris į svarbias pozicijas. Dar vienas reikšmingas žingsnis – moterims buvo suteikta balsavimo teisė sinodo susitikimuose, kuriuose sprendžiami pasaulinės Bažnyčios klausimai.
2024 metų spalį beveik 60 moterų kartu su apie 300 kardinolų, vyskupų ir kunigų dalyvavo šiame susitikime kaip pilnavertės narės.
Religijos mokslų profesorė iš Niujorko valstijos universiteto Hofstroje Phyllis Zagano teigė, kad Pranciškus atvėrė visai naują lygmenį diskusijoms apie moterų vaidmenį Bažnyčioje, o Catherine Clifford iš Otavos "Saint Paul" universiteto akcentavo, kad popiežiaus veiksmai išplėtė erdvę moterų balsams būti išgirstiems.
Pranciškaus žodžiai ir veiksmai
Nepaisant pastangų, kartais popiežiaus pasisakymai apie moteris atrodydavo atgyvenę. 2024 metų rugsėjį Belgijoje jis sulaukė kritikos, kai moteris apibūdino kaip pasižyminčias „derlingu priėmimu, rūpesčiu ir gyvybės atsidavimu“.
Universitetas, kuriame jis kalbėjo, net paskelbė pareiškimą, kuriame reiškė nepritarimą tokiems žodžiams. Svarstydamas, kodėl moterys negali būti kunigėmis, Pranciškus sakė bijantis sukurti „vyriškumo su sijonu“ reiškinį.
Kaip teigė Anna Rowlands, popiežius dažnai nerado tinkamos kalbos – kartais juokai, kuriuos jis rinkdavosi, atstumdavo auditoriją.
Visgi jis pelnė moterų pagarbą kalbėdamas apie socialines problemas, ypač tokias, kurios moteris paliečia skaudžiausiai - prekyba žmonėmis, ekonominė išnaudojimo problema. Pasak Rowlands, moterys matė jame žmogų, kuris kalba apie jų skausmą su nuoširdumu ir drąsa pasaulio akivaizdoje.
Religijos studijų profesorė iš Manhatano koledžo Natalia Imperatori-Lee pabrėžė, kad apskritai Pranciškus padėjo moterų reikalui Bažnyčioje, leisdamas moterims užimti sprendimus lemiančias pareigas Vatikane ir atverdama platesnę diskusiją apie moterų vaidmenį, jis atidarė duris, kurios iki tol buvo griežtai užvertos.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti