Ukraina nori milijardų iš Europos Sąjungos: pristatė projektus, kurie pakeistų visos Europos gynybą

Ina Jonaitienė , 2025-07-01, 19:54
0
Ukraina nori milijardų iš Europos Sąjungos: pristatė projektus, kurie pakeistų visos Europos gynybą

Ukrainos Vyriausybė pateikė keletą gynybos pramonės projektų, kurie gali būti finansuojami pagal naująją Europos Sąjungos iniciatyvą SAFE. Ši priemonė sukurta tam, kad sustiprintų Bendrijos gynybinius pajėgumus. 

Projektus ES Gynybos parengties darbo grupės susitikime pristatė Ukrainos pirmasis gynybos viceministras Serhijus Bojevas. Šioje grupėje dalyvauja valstybių narių gynybos politikos vadovai.

Ukrainos pateikti projektai apima bepiločių orlaivių, amunicijos ir raketų gamybą. Ministerijos teigimu, šios iniciatyvos ne tik skirtos aprūpinti Ukrainos kariuomenę svarbiausiomis kovinėmis priemonėmis, bet ir sustiprinti visos Europos gynybos sektorių. 

Vienas iš svarbiausių tikslų yra užtikrinti ilgalaikius kontraktus Ukrainos gynybos pramonei iki 2030 metų. Tuo pačiu metu savo iniciatyvas ir poreikius dėl bendrų įsigijimų pristatė ir ES šalys narės bei institucijos. 

Daug jų pareiškė susidomėjimą bendradarbiauti su Ukraina, ypač vystant dronus bei raketų technologijas, pasinaudojant SAFE mechanizmu („Security Action for Europe“).

SAFE iniciatyva, kurią 2025 metų gegužės 27 dieną patvirtino Europos Vadovų Taryba, yra nauja ES finansinė priemonė, skirta iki 150 mlrd. eurų paskoloms kariniams pirkimams finansuoti. Siekiant gauti finansavimą, kiekviena dalyvaujanti valstybė turi pateikti paraišką ir nacionalinį planą, kuriame nurodomi konkrečių pirkimų poreikiai. 

Sprendimus dėl paskolų dydžio ir iki 15 proc. avansinių išmokų priims Taryba, remdamasi neatidėliotinų poreikių kriterijais. Lėšos turi būti išmokėtos iki 2030 metų pabaigos, o paskolos galės būti grąžinamos iki 45 metų laikotarpiu.

SAFE tikslas – kuo greičiau išplėsti Europos karinius pajėgumus, didinti gynybos pramonės gamybos apimtis ir užpildyti esminius karinės technikos trūkumus tarp ES šalių.

Norint dalyvauti programoje, projekte privalo dalyvauti bent dvi šalys - dvi ES valstybės narės, viena ES šalis ir Ukraina, arba ES šalis ir EFTA/EEE valstybė, tokia kaip Norvegija ar Šveicarija. Taip pat galimi kiti partneriai, pavyzdžiui, Albanija, Moldova, Japonija ar Jungtinė Karalystė, kuri šiuo metu derasi dėl dalyvavimo.

Svarbus SAFE aspektas – „Europos pirmenybės“ principas. Tai reiškia, kad rangovai ir subrangovai turi veikti ES, EEE/EFTA šalyse ar Ukrainoje. Jei alternatyvų nėra, gali būti pasitelktos ir trečiųjų šalių gamybos pajėgos, tačiau tik tuo atveju, jei tai neprieštarauja ES saugumo interesams.

Mažiausiai 65 proc. galutinio produkto vertės turi sudaryti ES, EFTA/EEE šalių ar Ukrainos komponentai. Likusią 35 proc. dalį galima padengti dvišaliais ar daugiašaliais susitarimais su patvirtintais partneriais.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas