Nacionalinės dailės galerijos pokyčiai: parodoje „Tarp aušrų“ bus pademonstruoti muziejaus įsigyti kūriniai

Pranešimas spaudai , 2025-07-14, 17:15
0
Nacionalinės dailės galerijos pokyčiai: parodoje „Tarp aušrų“ bus pademonstruoti muziejaus įsigyti kūriniai

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) liepos 18 d. atidaroma nauja didžioji paroda „Tarp aušrų. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus 2015–2025 m. įsigyti kūriniai“, kviečianti pažvelgti į pastarąjį dešimtmetį muziejaus akimis – kas buvo atrasta, nuspręsta saugoti ateičiai ir galiausiai įsigyta.

2015–2025 m. LNDM kolekciją papildė daugiau nei 22 tūkstančiai vaizduojamojo, liaudies ir taikomojo meno kūrinių, iš jų 1791 buvo įsigytas. Šie skaičiai liudija intensyvų kolekcijos augimą ir svarbius muziejaus veiklos, kurią vis labiau formuoja ne tik istorinė atmintis, bet ir šiandienos aktualijos, pokyčius.

„Pasitikdama vieną svarbiausių šių metų parodų, muziejaus bendruomenė gauna gerą progą prisiminti, jog ne veltui LNDM misija – „saugoti meno paveldą ir atskleisti jo svarbą, kuriant teigiamą pokytį kasdieniame žmonių gyvenime“. 

Čia abu misijos tikslai tarsi realizuojami sykiu: viešai parodoma, kiek per dešimtmetį paaugo muziejaus rinkiniai, ir išradingu formatu pabrėžiama meno svarba. Man labai džiugu, jog, nuolat augant muziejaus lankytojų skaičiui, pastarąjį penkmetį galėjome skirti paties muziejaus išteklių vertingiausių Lietuvos menininkų sukurtų kūrinių įsigijimui“, – apie įsigijimo tendencijas užsimena LNDM generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas.

Parodoje eksponuojami skirtingų kartų menininkų darbai – nuo XIX a. pabaigos iki šiuolaikinio meno kūrėjų. Čia susitinka kelių epochų žvilgsniai: šalia šiuolaikinių Lietuvos autorių, tokių kaip Eglė Budvytytė, „Pakui Hardware“ (Neringa Černiauskaitė, Ugnius Gelguda), Lina Lapelytė ar Gintaras Didžiapetris, pristatomos išskirtinės modernizmo figūros, tokios kaip Kazimiera Zimblytė ar Algimantas Jonas Kuras, ir išeivijos menininkų, pavyzdžiui, Aleksandros Kasubos, Romo Viesulo, NeemijaArbit Blato, darbai. 

Dažnesni LKDM parodų lankytojai pažins ir kelių pastaraisiais metais Vilniuje personalines parodas surengusių užsienio menininkų kūrinius. Dalis įsigytų kūrinių pirmą kartą pateko į parodinę erdvę – tai išskirtinė galimybė pamatyti naujausius muziejaus įsigytus kūrinius iš arti.

„Tarp aušrų“ konstruojama pagal keturis vaizduojamosios dailės rinkinius – tapybos, grafikos, fotografijos ir skulptūros, kurie atspindi ne tik vidinę „didžiojo archyvo“ logiką, bet ir per pastarąjį dešimtmetį kolekciją pildžiusių sričių proporcijas. Parodos kuratoriai Goda Aksamitauskaitė, Giedrius Gulbinas, EglaMikalajūnė ir Aušra Trakšelytė atkreipia dėmesį, kad kiekvienas įsigytas kūrinys yra ne tik estetinis objektas, bet ir sprendimas, turintis ilgalaikę reikšmę. „Šiandien įsigyti kūriniai – rytdienos paveldas. Parodoje norėjome parodyti, kad kolekcija yra ne sustingusi laiko kapsulė, o gyvas organizmas, reaguojantis į socialinį kontekstą, meno lauko kaitą, netgi politiką“, – sako parodos kuratoriai.

Parodą, veiksiančią iki rugsėjo 21 d., lydės susitikimai ir kūrybinės dirbtuvės su joje pristatomais menininkais, suteiksiantys galimybę gyvai pažinti kūrėjų mąstyseną ir kūrybinio darbo procesus. Atidarymo proga lankytojai kviečiami į kuratorių ekskursijas, kurios vyks liepos 19 ir 24 dienomis (registracija netrukus bus paskelbta NDG socialiniuose tinkluose ir naujienlaiškyje).  

Atidarymo vakaro atmosferą liepos 18 d. kurs Big Tasty – vienas iš vakarėlių serijos „Tarp dviejų aušrų“ komandos narių. Šis pasirinkimas simboliškai primena, kad muziejus ir kolekcija – tai ne tik istorija, bet ir dialogas su dabar vykstančiais procesais.

Paroda atidaroma liepos 18 d., penktadienį, 18 val. Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius). Ji veiks iki rugsėjo 21 d. 

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas