Senolių ritualas, kuris atbaido visas nesėkmes: padarykite tai dabar ir savaitgalis bus geresnis nei galvojate

Lina Snarskienė , 2025-07-16, 19:55 (atnaujinta 2025-07-16, 20:51)
0
Senolių ritualas, kuris atbaido visas nesėkmes: padarykite tai dabar ir savaitgalis bus geresnis nei galvojate

Nuo senų laikų žmonės tikėjo, kad gamta yra neatsiejama kasdienio gyvenimo dalis. Dažnas paprotys ar įprotis gimė stebint augalus, jų savybes bei gamtos reiškinius. Šiandien tokie dalykai vadinami prietarais, tačiau jų šaknys glūdi senose tradicijose, kurios buvo perduodamos iš kartos į kartą. 

Net jei pats nenori tikėti stebuklais, niekas neuždraus išbandyti senolių patarimo. Yra vienas mažai žinomas paprotys, kilęs iš Pietų Lietuvos, kuris buvo ypač populiarus tarp žmonių, siekusių atsikratyti nesėkmių. Šis veiksmas paprastai būdavo atliekamas po liepos pilnaties, o pagrindinis jo „įrankis“ buvo nereikšmingai atrodantis augalas. 

Visgi mūsų protėviai tvirtino, kad būtent jis neleidžia prisiartinti nelaimėms. Dabartiniais laikais toks paprotys gali skambėti kaip kvailystė. Tačiau net jeigu nesi prietarų šalininkas, verta žinoti, kad šis augalas yra naudingas ir darže. Tad kodėl nepabandžius?

Kodėl verta susirinkti šį augalą savaitgalį

Asiūklis – taip vadinamas augalas, kurį seniau buvo patariama rinkti po liepos pilnaties. Daugelis jį laiko piktžole, tačiau anksčiau kaime jis turėjo kitą paskirtį. Tikėta, kad sukauptas jo ryšulys, padėtas prie namų ar ūkyje, saugo nuo nelaimių, garantuoja gerą derlių ir net sveiką gyvulių prieauglį.

Nors kiekvienas kraštas turėjo skirtingų prietarų, asiūklis dažnai būdavo siejamas su derlingumu ir apsauga nuo nelaimių. Lygiai taip pat buvo vengiama skinti šeivamedžio, tačiau liepoms priskirdavo globojančią galią. Senoliai gerai žinojo, kurio augalo reikėtų bijoti, o kurį laikyti šalia.

Net jei netiki, kad asiūklis atbaidys blogą energiją, verta žinoti, jog jis turi ir praktinę paskirtį. Jei turi daržą, ši žolelė tikrai ras vietą tavo ūkyje.

Kaip panaudoti surinktą asiūklį

Asiūklio panaudojimas anksčiau buvo labai įvairus. Sakydavo, kad jis padeda išsaugoti gyvulių sveikatą. Jo nedidelius kiekius berdavo į viščiukų ar arklių pašarą. Be to, iš šio augalo gamindavo natūralų purškalą nuo grybinių ligų ir kenkėjų. Tokį tirpalą ypač dažnai naudojo prižiūrint pomidorus ar kitus jautrius augalus.

Paprasta procedūra: asiūklį užpildavo vandeniu ir po kelių dienų gauta ištrauka tapdavo natūraliu pagalbininku darže. Tad net jei nelabai rūpi senovinės tradicijos, savaitgalį rinkdamas šį augalą gali pasirūpinti daržo sveikata.

Kai kuriose vietovėse toks paprotys buvo lyg mažas ritualas. Aišku, kiekviena vieta turėjo savus niuansus. Tačiau esmė išliko ta pati – asiūklis simbolizavo apsaugą nuo blogio ir nelaimių.

Galbūt viskas tik pramanas. O gal tiesiog kartais reikia paprasto veiksmo, kuris leis pasijausti saugesniam. Tad jei šį savaitgalį svarstai, ką veikti gamtoje, žinai, ką verta parsinešti namo. Kas žino – gal visai netikėtai atsikratysi tų smulkių nesėkmių, kurios taip dažnai erzina.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas