Muzika vietoj vaistų? Naujas žvilgsnis į demencijos priežiūrą, ši terapija daro tikrus stebuklus

Danielius Mažeikis , 2025-07-23, 19:55
0
Muzika vietoj vaistų? Naujas žvilgsnis į demencijos priežiūrą, ši terapija daro tikrus stebuklus

Naujas Nacionalinės sveikatos tarnybos (NHS) projektas Jungtinėje Karalystėje atskleidė, kad muzikos terapija gali padėti sumažinti demenciją turinčių pacientų nerimą ir stresą, be vaistų pagalbos. Ankstyvieji rezultatai rodo, kad ši paprasta ir pigi priemonė gali iš esmės pakeisti pacientų priežiūrą ligoninėse.

Anglia Ruskin universitetas kartu su Kembridžo ir Piterboro NHS fondo partneryste atliko bandomąjį tyrimą dviejuose demencijos skyriuose. Buvo taikyta muzikos terapija, pavadinta MELODIC, siekiant padėti pacientams, patiriantiems stiprų emocinį diskomfortą. Projektas kilo iš poreikio rasti alternatyvą psichotropiniams vaistams, kurie dažnai taikomi šiems pacientams.

Terapija vyko pačiose ligoninių palatose, kur muzikos terapeutas vedė individualius užsiėmimus, kūrė asmeninius muzikos planus kiekvienam pacientui. Užsiėmimai apėmė dainavimą, muzikos klausymą ar grojimą instrumentais. Be to, artimieji ir globėjai gavo rekomendacijų, kaip įtraukti muziką į kasdienę pacientų priežiūrą.

Tyrimas parodė, kad pacientų gyvenimo kokybės rodikliai šiek tiek pagerėjo. Nors nerimo lygis šiek tiek padidėjo, sumažėjo kitų elgesio sutrikimų intensyvumas, o svarbiausia, tai nenustatyta jokių neigiamų šalutinių poveikių ar padidėjusio įvykių skaičiaus.

Tyrimo vadovės įžvalgos

Tyrimo vadovė Naomi Thompson, dirbanti Muzikos terapijos tyrimų institute Anglia Ruskin universitete, pabrėžė, kad demenciją turintys pacientai dažnai patiria didelį stresą, o personalas susiduria su sunkumais, ieškodamas humaniškų ir saugių būdų jiems padėti. Ji džiaugėsi, kad MELODIC metodika pasirodė veiksminga net ir sudėtingose sąlygose.

MELODIC metodika buvo kuriama remiantis 49 specialistų, pacientų ir jų šeimų interviu. Šie žmonės dalijosi savo patirtimis apie tai, kaip valdė pacientų nerimą ir kaip muzika padeda kasdieniame gyvenime. Galiausiai buvo sukurtas modelis, kurio mėnesinė kaina terapijai siekia apie 2700 eurų, o reikalinga įrangos investicija yra apie 540 eurų. Tai leidžia manyti, kad tokia priežiūros forma galėtų būti lengvai pritaikoma plačiau.

Garsas, kuris keičia ligoninių aplinką

Psichiatras dr. Ben Underwood pažymėjo, kad kai kuriems demencijos pacientams būna taip sunku, kad jie turi būti hospitalizuojami dėl savo saugumo. Tokiomis sąlygomis valdyti jų stresą ypač sudėtinga. Jis išreiškė viltį, kad muzikos terapija padės pagerinti ligoninės aplinką pacientams, šeimoms ir personalui.

Šis tyrimas buvo finansuotas Nacionalinio sveikatos ir priežiūros tyrimų instituto ir paskelbtas žurnale „Frontiers in Psychiatry“. Nors tai dar tik pradžia, rezultatai žada reikšmingus pokyčius, kurie ateityje gali tapti nauju standartiniu požiūriu į demencijos gydymą be vaistų.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas