Pavojus slepiasi ne saulėje, o tabletėje: specialistai rėžė be užuolankų, kada D vitaminas tampa nuodais?

Danielius Mažeikis , 2025-07-04, 11:59
0
Pavojus slepiasi ne saulėje, o tabletėje: specialistai rėžė be užuolankų, kada D vitaminas tampa nuodais?

D vitaminas yra būtinas organizmui, nes jis padeda pasisavinti kalcį, stiprina kaulus, imunitetą, veikia nuotaiką ir širdies veiklą. Gyvenant vietovėse, kur trūksta saulės, šio vitamino dažnai vartojama papildomai. Tačiau svarbu žinoti, kad jo perteklius gali būti pavojingas ir sukelti rimtų sveikatos sutrikimų.

D vitamino perteklių sukelia tik per didelis papildų vartojimas. Nė saulė, nė maistas, pavyzdžiui, žuvis ar pieno produktai nesukelia tokio pertekliaus. Problema kyla tuomet, kai žmogus vartoja pernelyg dideles šio vitamino dozes be gydytojo priežiūros arba pasikliaudamas savarankiškai perskaitytais patarimais internete.

Šis vitaminas yra tirpus riebaluose, todėl organizmas jo neišskiria su šlapimu kaip vandens tirpių vitaminų. Vietoj to, D vitaminas kaupiasi riebaliniame audinyje ir lėtai išsiskiria į kraują. Tai reiškia, kad net nustojus vartoti papildus, perdozavimo simptomai gali tęstis dar kelias savaites ar net mėnesius.

Trijų pagrindinių simptomų verta nepraleisti

1. Užkietėję viduriai

Vienas iš pirmųjų požymių, kad D vitamino organizme gali būti per daug, yra virškinimo sutrikimai. Vidurių užkietėjimas yra gana dažnas simptomas, ypač pastebimas žmonėms, kurie pradeda vartoti šį vitaminą didesnėmis dozėmis. Jei šis simptomas atsiranda netikėtai, būtina įvertinti, ar priežastimi negalėjo tapti papildai.

2. Viduriavimas

Nors gali atrodyti, kad viduriavimas ir užkietėjimas yra priešingi simptomai, tačiau abu jie signalizuoja apie žarnyno veiklos disbalansą, kuris gali kilti dėl padidėjusio kalcio kiekio kraujyje. Tokia būklė vadinama hiperkalcemija ir yra viena iš dažniausių D vitamino perdozavimo pasekmių.

3. Pilvo skausmai

Neaiškios kilmės, bukas ar spazminis pilvo skausmas taip pat gali būti ženklas, kad organizmas per daug prisotintas D vitamino. Tokie skausmai dažnai būna migloti, todėl jų kilmę sunku nustatyti be papildomų tyrimų. Kai kuriais atvejais pacientai netgi patenka į ligoninę dėl stiprių pilvo skausmų, o vėliau paaiškėja, kad priežastis yra per didelės vitamino D dozės.

Pavyzdžiai iš praktikos

Medikų praktikoje pasitaikę ne vienas atvejis, kai net vaikams buvo perdozuotas D vitaminas. Pavyzdžiui, jei kūdikiui ar mažam vaikui ilgą laiką duodamas multivitaminų kompleksas, kuriame yra labai daug D vitamino, tai gali baigtis hospitalizacija. Dėl susikaupusio kalcio gali sutrikti inkstų veikla, širdies ritmas ar virškinimas.

Kiek yra saugu?

Pagal daugelio šalių sveikatos tarnybų rekomendacijas, suaugusiam žmogui saugi maksimali dienos norma yra 100 mikrogramų arba 4000 tarptautinių vienetų. Vaikams iki dešimties metų, net perpus mažiau, iki 2000 vienetų. Tačiau šios ribos taikomos tik esant gydytojo rekomendacijai. Kasdieniam vartojimui pakanka kur kas mažesnės dozės, priklausomai nuo individualių poreikių.

Kada kreiptis į gydytoją?

Jei pajutote bent vieną iš aukščiau paminėtų simptomų ir šiuo metu vartojate D vitamino papildus, pasitarkite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku. Svarbiausia yra nevartoti šio vitamino profilaktiškai didelėmis dozėmis be aiškios priežasties. Net jeigu pasireiškė D vitamino trūkumas kraujyje, papildus reikia vartoti atsakingai ir reguliariai stebėti būklę.

D vitaminas yra būtinas sveikatai, tačiau jo perteklius gali būti ne mažiau žalingas nei trūkumas. Vartokite atsakingai, stebėkite savo organizmo siunčiamus signalus ir nepamirškite, kad daugiau ne visada reiškia geriau.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas