Ši liga iš pradžių atrodo lyg paprastas diskomfortas, tačiau tai gali būti pavojingos ligos pradžia

Danielius Mažeikis , 2025-07-24, 07:15
0
Ši liga iš pradžių atrodo lyg paprastas diskomfortas, tačiau tai gali būti pavojingos ligos pradžia

Lėtinė venų nepakankamumo liga (LVNL) vis dažniau minima medicininiuose pranešimuose, o dėmesys šiai būklei išaugo po to, kai JAV prezidentui Donaldui Trumpui buvo nustatyta ši diagnozė. Nors ilgą laiką liga buvo laikoma tik kosmetiniu nepatogumu, naujausi tyrimai rodo, kad ji yra rimta kraujotakos sutrikimo forma, susijusi su padidėjusia širdies ligų rizika ir net mirtimi, ypač vyresniame amžiuje.

LVNL atsiranda tada, kai kojų venose esantys vožtuvai neveikia tinkamai, todėl kraujas vietoj to, kad tekėtų atgal į širdį, kaupiasi kojose. Dėl to pasireiškia tinimas, nuovargis, sunkumo jausmas, odos pokyčiai ir net opos. Nors daugeliui ši būklė vystosi palaipsniui, dažnai ji lieka nepastebėta iki tol, kol simptomai tampa ryškūs ir gyvenimo kokybę stipriai paveikiantys.

Su amžiumi venų vožtuvai natūraliai silpnėja. Tai viena pagrindinių priežasčių, kodėl LVNL dažniausiai diagnozuojama vyresniems nei 60 metų žmonėms. Papildomi rizikos veiksniai yra nutukimas, rūkymas, mažas fizinis aktyvumas ir širdies ligų istorija. Liga dažnai pasireiškia kartu su kitais širdies ir kraujagyslių sutrikimais, todėl ją svarbu vertinti kaip sudėtinę sveikatos problemos dalį.

Simptomai, kuriuos būtina atpažinti laiku

Lėtinė venų liga gali pasireikšti įvairiai. Dažniausiai tai yra tinimas, skausmas, sunkumo jausmas kojose, niežėjimas, spazmai, varikozės, o taip pat odos paraudimai ar net opelės. Kai kuriems pasireiškia vadinamasis neramių kojų sindromas. Kuo anksčiau liga diagnozuojama, tuo didesnė tikimybė išvengti komplikacijų ir pagerinti paciento gyvenimo kokybę.

Nors abi ligos pažeidžia venas, jų kilmė ir pavojingumas skiriasi. Giliųjų venų trombozė, tai kraujo krešulių susidarymas giliosiose kojų venose, kuris gali sukelti gyvybei pavojingą plaučių emboliją. Tuo tarpu LVNL dažniausiai vystosi lėčiau, bet taip pat gali smarkiai pabloginti kraujotaką ir odos būklę.

Kaip diagnozuojama ir gydoma LVNL

Liga nustatoma naudojant dvigubo srauto ultragarsą, magnetinio rezonanso ar kompiuterinės tomografijos venografiją. Pagrindinis gydymo būdas, tai kompresinė terapija, įskaitant elastinius tvarsčius, specialias kojines ar pneumatinius aparatus. Taip pat gali būti skiriami išoriniai tepalai, vaistai nuo uždegimo ar antibiotikai. Kai kuriais atvejais taikomos intervencinės procedūros, tai per smulkias angas į venas įvedami kateteriai, kurie padeda pašalinti užsikimšimus.

JAV statistika rodo, kad 2022 metais LVNL buvo pagrindinė diagnozė daugiau nei 5 tūkstančiuose pacientų, o bendras atvejų skaičius viršijo 230 tūkstančių. Liga buvo įrašyta kaip tiesioginė 62 asmenų mirties priežastis, o dar beveik tūkstančiuose atvejų, kaip prisidėjęs veiksnys. Dažniausias simptomas yra skausmas, kurį nurodo beveik trečdalis pacientų, toliau seka tinimas, nuovargis, sunkumas ir kojų mėšlungis.

Laiku atpažinta liga gali išgelbėti gyvybę

 

Pasak gydytojo Joshua Beckmano iš Teksaso Pietvakarių medicinos centro, lėtinė venų nepakankamumo liga gali smarkiai paveikti žmogaus gyvenimo kokybę, tačiau laiku pradėtas gydymas gali žymiai sumažinti rizikas. Kuo daugiau žmonių žinos apie šios ligos požymius, tuo didesnė tikimybė, kad pavojus bus pastebėtas ir suvaldytas dar ankstyvoje stadijoje.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas