Dešimtys milijonų už mandagumą? Pasakė, kiek iš tikrųjų kainuoja tavo „prašau“ ir „ačiū“ internete

Viktoras Baliulis , 2025-04-23, 07:55
0
Dešimtys milijonų už mandagumą? Pasakė, kiek iš tikrųjų kainuoja tavo „prašau“ ir „ačiū“ internete

Mandagumas internete turi savo kainą – ir ji gali būti didesnė, nei kada nors pagalvojai. Vienas neatsargus komentaras socialiniuose tinkluose užkūrė spekuliacijų laviną apie tai, kiek iš tikrųjų kainuoja mūsų mandagumas bendraujant su dirbtiniu intelektu. 

Ar keli papildomi žodžiai „prašau“ ir „ačiū“ gali lemti milijoninius nuostolius? Skamba absurdiškai, bet pažvelkime, ką apie tai sako skaičiai ir faktai. Viskas prasidėjo nuo Semo Altmano komentaro platformoje „X“, kuris netruko išplisti po pasaulio žiniasklaidą. 

Kažkas paklausė: kiek elektros energijos sąnaudų „OpenAI“ patyrė dėl to, kad žmonės mandagiai rašo „prašau“ ir „ačiū“ savo užklausose? Altmanas atsakė šmaikščiai: „Dešimtys milijonų gerai išleistų dolerių – niekada nežinai.“

Šis vienintelis sakinys tapo kibirkštimi. Tokie leidiniai kaip „New York Post“ ir „Futurism“ puolė skaičiuoti tariamą mandagumo kainą. Argumentas atrodė logiškas: kiekvienas papildomas žodis reiškia daugiau skaičiavimo, vadinasi, daugiau elektros energijos sąnaudų. 

Atsižvelgiant į „ChatGPT“ vartotojų skaičių, net smulkūs mandagumo intarpai galėtų turėti rimtą finansinį atgarsį. Tačiau tikrovė kiek sudėtingesnė. Pirmiausia, reikia įvertinti vieno žetono kainą. „OpenAI“ nurodo, kad naudojant „GPT-3.5 Turbo“, 1 000 įvesties žetonų kainuoja apie 0,0015 JAV dolerio, o 1 000 išvesties žetonų – apie 0,002 JAV dolerio.

„Prašau“ ir „ačiū“ kartu sudaro maždaug 2–4 žetonus. Tad kiekvienas toks mandagus intarpas kainuoja vos 0,0000015–0,000002 dolerio – tiesiog mikroskopinę sumą. Jei bandytume paskaičiuoti globaliai, tai sudarytų apie 400 dolerių per dieną arba maždaug 146 tūkst. dolerių per metus.

Tai yra gerokai mažesnė suma nei „dešimtys milijonų“, apie kurias užsiminė Altmanas. Iš tiesų, net milijoninės sumos nesusidarytų be išpūstų skaičiavimų ar nerealių prielaidų apie vartotojų elgseną.

Žvelgiant į platesnį paveikslą, JAV Energetikos informacijos administracijos ir Elektros energijos tyrimų instituto duomenimis, „OpenAI“ per mėnesį už elektrą sumoka apie 12 mln. dolerių – arba apie 140 mln. dolerių per metus. Šios sąnaudos apima visą veiklą – ne tik mandagias frazes.

Todėl net jei mandagūs žodžiai teoriškai ir prisideda prie bendrų sąnaudų, realių duomenų, kurie rodytų, kad būtent „prašau“ ir „ačiū“ sukuria milijoninius nuostolius, paprasčiausiai neturime. Tik vidinės „OpenAI“ ataskaitos galėtų tiksliai atsakyti į šį klausimą.

Altmano komentaras greičiau buvo humoristinė pastaba nei rimtas finansinis įvertinimas. Visgi jis priminė svarbią tiesą – kiekviena sąveika su dirbtiniu intelektu kainuoja realius išteklius: elektros energiją, skaičiavimo galią ir pinigus.

Tačiau kol kas galime būti ramūs – mūsų mandagumas, bendraujant su „ChatGPT“ ar kitais dirbtiniais intelektais, tikrai nepribaigs „OpenAI“ biudžeto. Ir jei „prašau“ bei „ačiū“ kainuoja vos kelias mikroskopines cento dalis, verta juos išlaikyti – jei ne finansų, tai bent jau bendravimo kultūros vardan.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas