Prisijunkite
Prisijunkite
Prieš dešimtmetį Lietuvoje saulės elektrinių buvo vos keli šimtai, o šiandien jas jau turi daugiau nei 120 tūkstančių gyventojų. Šis proveržis įvyko greičiau nei kas nors būtų tikėjęsis, ekspertai skaičiuoja, kad pagrindinis augimas vyko per pastaruosius penkerius metus.
Prie šuolio prisidėjo ne tik valstybės skiriamos subsidijos, bet ir žymiai pigesnė įranga bei pažengusios technologijos. Anot „Enefit“ privačių klientų segmento vadovo Augusto Junevičiaus, šiandien nauja elektrinė gali atsipirkti per 3–4 metus, o prieš penkerius metus atsipirkimo laikotarpis siekė net du kartus daugiau.
Ir tai tik viena priežastis, kodėl vis daugiau gyventojų renkasi nuosavą saulės energijos šaltinį. Be to, naujų technologijų dėka elektrinių modulių efektyvumas išaugo 15–25 proc., o įrangos kaina sumažėjo beveik perpus. Tai reiškia, kad net mažesnės investicijos šiandien duoda gerokai didesnį grąžos efektą.
Investicija, kuri ne tik atsiperka, bet ir leidžia sutaupyti
Vilnietės Ingos šeima 2021 metų pavasarį nusprendė įsirengti 5,5 kW galios saulės elektrinę ant savo kotedžo stogo. Per ketverius metus ji ne tik atsipirko, investicija jau viršijo 100 proc. grąžą.
Inga skaičiuoja, kad už elektrinę šeima sumokėjo 2 600 eurų, o jei būtų mokėję už visą tuo metu suvartotą elektros kiekį pagal rinkos kainas, sąskaita būtų siekusi net 3 440 eurų.
Šiandien jų mėnesinė sąskaita už elektrą siekia vos 19 eurų, o be elektrinės būtų apie 76 eurus. Tai reiškia, kad kiekvieną mėnesį šeima sutaupo apie 57 eurus, o per metus ši suma siekia beveik 700 eurų.
Apie pasirinkimą, kuris dar neseniai kėlė abejonių
Inga prisimena, kad sprendimas nebuvo sunkus, tuo metu, kai dar daug kas abejojo šios technologijos nauda, jie su vyru pasikalbėjo ir nusprendė, net jei atsiperkamumas sieks 4–6 metus, tai vis tiek yra logiškas ir tvarus pasirinkimas.
Galų gale atsipirkimas įvyko jau po ketverių metų – dėl palankių rinkos sąlygų ir itin gerų pasaugojimo paslaugų. Šiandien šeima džiaugiasi nemokama elektra saulėtais laikotarpiais ir galvoja apie plėtrą – planuojamas elektromobilis, tad svarstoma įsirengti papildomus saulės modulius bei energijos kaupiklį.
Motyvacijos dar labiau padidina ir tai, kad valstybė pradėjo skirti paramą kaupikliams, investicija į ateitį tampa vis labiau pasiekiama.
Ekspertų patarimai: žiūrėkite į priekį
A. Junevičius primena, kad prieš įsirengiant elektrinę svarbu įvertinti ne tik dabartinį elektros poreikį, bet ir tai, kaip jis gali keistis per artimiausius metus. Jei planuojamas šilumos siurblys, elektromobilis ar energijos kaupiklis, galbūt verta rinktis hibridinį inverterį jau dabar, kad vėliau netektų keisti visos sistemos ar daryti papildomų investicijų.
„Šiuolaikiniai moduliai yra gerokai efektyvesni nei prieš ketverius ar penkerius metus. Jie gamina daugiau, kainuoja mažiau, todėl tinka net ir tiems, kurie turi mažesnius stogus. Dabar rinktis saulės elektrinę yra daug paprasčiau – technologijos brandžios, specialistų netrūksta, o investicijų grąža aiški“, – pažymi „Enefit“ atstovas.
Inga taip pat pabrėžia, kad svarbu ne vien tik įrenginio kaina, svarbu ir tiekėjo patikimumas, garantijos laikotarpis bei priežiūros sąlygos. Jos teigimu, patikimas tiekėjas padeda ne tik pasirinkti tinkamą įrenginį, bet ir paskaičiuoti reikiamą galią, įvertinti ilgalaikį vartojimą, pateikia aiškų atsiperkamumo modelį.
„Tai nėra tik skaičiai – tai pasirinkimas, kuris veikia tavo kasdienį gyvenimą, tavo išlaidas, komfortą ir net požiūrį į ateitį. Saulės elektrinė tampa ne tik namų dalimi, bet ir gyvenimo būdo dalimi. O jei viską suplanuoji iš anksto – ji atsidėkoja su kaupu“, – sako Inga.
Nors prieš dešimtmetį saulės elektrinių idėja dar atrodė tolima, šiandien tai vis labiau įprasta investicija. Ir jei elektros kainos svyruoja, jei aplinka kelia neapibrėžtumo, saulės energija tampa viena iš stabiliausių, patikimiausių ir racionaliausių alternatyvų.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti