Karininkams skirti elektromobiliai tapo grėsme: Izraelis stabdo kiniškų automobilių naudojimą

Danielius Mažeikis , 2025-07-09, 17:55
0
Karininkams skirti elektromobiliai tapo grėsme: Izraelis stabdo kiniškų automobilių naudojimą

Izraelio Gynybos ministerija nusprendė stabdyti kiniškų elektromobilių tiekimą kariuomenės reikmėms, kilus įtarimams dėl galimo duomenų rinkimo ir jų perdavimo į Kiniją.

Sprendimas buvo priimtas po to, kai kibernetinio saugumo ekspertai įspėjo, kad kai kurios transporto priemonės gali būti naudojamos ne tik kaip kasdienio transporto priemonės, bet ir kaip potencialios žvalgybinės platformos. Kalbama apie BYD gamintojo elektromobilius, kuriuos buvo planuota skirti Izraelio gynybos pajėgų karininkams, ypač aukšto rango pareigūnams. 

Po išsamių tyrimų paaiškėjo, kad šiose transporto priemonėse integruotos elektroninės sistemos gali būti pajėgios rinkti įvairius duomenis, nuo buvimo vietos iki garso ir vaizdo įrašų, taip pat biometrinę informaciją. Tai kelia didžiulį susirūpinimą, ypač turint omenyje, kad kai kurie automobiliai jau buvo naudojami netoli Gynybos ministerijos pastatų Tel Avive.

Iki šiol Izraelio institucijos jau buvo gavusios daugiau nei 600 kiniškų automobilių, tarp jų ir „MG ZS EV“ bei „Chery Tiggo 8“ modelius, kurie tarnavo kaip tarnybinės transporto priemonės karininkams. Tačiau „BYD Atto 3“ modeliai, skirti paskirstymui pulkininkams leitenantams, nebuvo įjungti į naudojimą po to, kai buvo nustatyta, kad jų sistemos gali kelti pavojų informacijos saugumui.

Reaguojama papildomomis saugumo priemonėmis

Siekdami sumažinti galimus saugumo pažeidimus, pareigūnai išjungė automatinę pagalbos kvietimo funkciją, vadinamą „e-Call“, kuri avarijos atveju aktyviai jungiasi su skubios pagalbos tarnybomis. Tačiau specialistai įspėja, kad toks sprendimas yra tik dalinis ir negali visiškai pašalinti rizikos. 

Kibernetinio saugumo ekspertas dr. Harel Menashri tvirtina, kad net ir išjungus kai kurias funkcijas, automobiliai gali turėti kitų paslėptų ryšio kanalų, per kuriuos informacija gali būti perduodama į išorę.

Nacionalinis saugumas ir technologinė priklausomybė

Ši situacija išryškina platesnį klausimą, kokia turėtų būti valstybės pozicija technologijų kilmės ir jų integravimo į svarbias struktūras klausimu. Pasitikėjimas tiekėju tampa esminiu veiksniu, kai kalbama apie duomenų apsaugą ir kibernetinį saugumą. 

Kinijos technologijų bendrovės dažnai atsiduria dėmesio centre dėl galimos priklausomybės nuo Pekino politinių institucijų, todėl net pačios moderniausios technologijos gali būti vertinamos per saugumo prizmę.

Rizikos vertinimas tęsiamas

Izraelio sprendimas atspindi vis didesnį budrumą šiuolaikiniame pasaulyje, kur net automobiliai gali būti laikomi rizikos šaltiniu. Vyriausybinės institucijos ketina tęsti tyrimus ir vertinimus, siekdamos išsiaiškinti, kokio masto yra potenciali grėsmė, ir ar yra būtina visiškai atsisakyti kiniškų transporto priemonių naudojimo oficialioms reikmėms. 

Kol kas aišku viena, kad informacijos saugumas tampa vis svarbesniu kriterijumi, renkantis net ir tokias, atrodytų, buitiškas priemones kaip automobiliai.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas