Padarei šią klaidą statydamas automobilį? Pavarų dėžės remontas gali kainuoti tūkstančius eurų

Danielius Mažeikis , 2025-07-12, 17:55
0
Padarei šią klaidą statydamas automobilį? Pavarų dėžės remontas gali kainuoti tūkstančius eurų

Parkavimas su automatine pavarų dėže daugeliui atrodo lengvas ir intuityvus. Tačiau net ir čia slypi klaidų, kurios gali sukelti rimtų pasekmių. Vienas netinkamas veiksmas gali užblokuoti pavarų perjungimo svirtį arba netgi sugadinti brangius transmisijos komponentus. Vis dar daugelis vairuotojų nesupranta, kad vien tik įjungti režimą „P“ neužtenka. Tam, kad automobilis stovėtų saugiai ir būtų išvengta bereikalingų gedimų, būtina laikytis aiškių taisyklių.

Parkuojantis svarbiausia atminti, kad vien tik įjungti stovėjimo režimą nepakanka. Režimas „P“ fiksuoja transmisiją, tačiau neapsaugo automobilio nuo slinkimo, ypač jei jis paliekamas nuolydyje. 

Tokiu atveju visa automobilio masė remiasi į pavarų dėžės blokavimo mechanizmą. Būtent dėl to, norint išvengti įtampos pavarų dėžėje, visada būtina užtraukti rankinį stabdį arba įjungti elektroninį stovėjimo stabdį.

Ypač pavojinga statyti automobilį įkalnėje, kai stabdis neįjungtas. Tokiu atveju, kai bandysite vėl važiuoti, galite susidurti su situacija, kai svirties perjungti neįmanoma. Prireikus jėgos norint ją pajudinti, rizikuojama sulaužyti vidinius mechanizmus. Tai gali baigtis brangiu remontu, kurio buvo galima lengvai išvengti.

Kas nutinka, kai įjungiame „P“ judančiam automobiliui?

Kita dažna klaida yra bandymas perjungti pavaras, kai automobilis dar nėra visiškai sustojęs. Net jei automobilis juda labai lėtai, perjungimas į stovėjimo režimą gali sukelti mechaninius pažeidimus. 

Tai ypač pavojinga, kai vairuotojas iš įpročio jungia „P“ režimą dar prieš visiškai sustojus automobiliui. Tokiu atveju veikia didelės jėgos, kurios gali pažeisti blokavimo dantratį ar net užkirsti kelią vėlesniam perjungimui.

Šiuolaikiniuose automobiliuose dažnai būna elektroniniai saugikliai, neleidžiantys atlikti neteisingų perjungimų. Vis dėlto, kai kuriais atvejais jie neveikia esant labai mažam greičiui, todėl būtina būti atidiems ir vadovautis sveiku protu, pirmiausia visiškai sustoti, tik tada pasirinkti stovėjimo režimą.

Ką daryti, jei svirtis užsiblokuoja?

Užblokavus pavarų perjungimo svirtį, dažnai pasitaiko bandymų ją judinti per jėgą. Tai didelė klaida. Tokiais atvejais reikėtų pabandyti sumažinti įtampą pavarų dėžės mechanizme. Tai galima padaryti, švelniai pastumiant automobilį į priekį ar atgal, kol pavyks perjungti svirtį. Žinoma, tam dažnai prireikia kito žmogaus pagalbos.

Verta prisiminti, kad pavarų dėžė yra sudėtingas mechanizmas, sukurtas veikti ilgai, tačiau netinkamas elgesys trumpina jos tarnavimo laiką. Net jei automobilis neparodė gedimų po kelių neteisingų veiksmų, tai nereiškia, kad žala nepadaryta. Dažnas tokio pobūdžio neteisingas naudojimas galiausiai pasireikš per brangius remontus.

Kaip pasirūpinti automatinės pavarų dėžės ilgaamžiškumu?

Svarbiausias dalykas yra reguliari techninė priežiūra. Pirmiausia būtina laiku keisti pavarų dėžės alyvą. Rekomenduojama tai daryti kas 60 - 80 tūkstančių kilometrų. Nauja alyva užtikrina sklandų darbą, sumažina trintį ir šilumos susidarymą.

Taip pat svarbu vengti pernelyg agresyvaus važiavimo iš karto po variklio užvedimo. Šaltas alyvos sluoksnis būna klampus, todėl dėžė patiria papildomą apkrovą. Geriausia kelias minutes važiuoti ramiai, kol sistema įšyla iki darbinės temperatūros.

Reikėtų žinoti, kad režimas „N“ (laisva pavara) netinka važiavimui. Jis skirtas tik tempimui ar techninėms situacijoms. Važinėjimas šiuo režimu nepadeda taupyti degalų, o gali kenkti transmisijai. Taip pat svarbu nenaudoti vienu metu akseleratoriaus ir stabdžio, tai sukelia bereikalingą įtampą sistemoje.

Automatinė pavarų dėžė, tai patogus ir efektyvus sprendimas, tačiau reikalaujantis atsargaus elgesio. Taisyklingas parkavimas, teisingas pavarų perjungimas, laiku atliekama priežiūra ir elementarus atsargumas gali užtikrinti, kad ši brangi automobilio dalis tarnaus ilgai ir patikimai. Kiekvienas vairuotojas, kuris įsisavins šiuos įpročius, išvengs nemalonių situacijų ir sutaupys ateities remonto išlaidų.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Temos: Eismas

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas