Ukrainiečiai turi naują itin galingą ginklą: Kremlius dreba, Bayraktaro įpėdinis ruošiasi smūgiams Rusijos gynybai

Viktoras Baliulis , 2025-05-27, 14:54
0
Ukrainiečiai turi naują itin galingą ginklą: Kremlius dreba, Bayraktaro įpėdinis ruošiasi smūgiams Rusijos gynybai

„Bayraktar TB-2“ ilgą laiką buvo laikomas vienu iš simboliškiausių Ukrainos pasipriešinimo ginklų. Būtent šie bepiločiai išpopuliarino idėją, kad nedidelis ir manevringas dronas gali kardinaliai keisti šiuolaikinio karo eigą. 

Tačiau dabar dėmesys krypsta į jų įpėdinį – „Bayraktar Kizilelma“. Neseniai ketvirtasis šio drono prototipas, varomas Ukrainos AI-322F reaktyviniu varikliu, sėkmingai atliko bandomąjį skrydį.

„Baykar Technologies“ sukurtas „Bayraktar TB-2“ karo Ukrainoje pradžioje tapo lūžio tašku, ne kartą fiksuota, kaip šie dronai sunaikina dešimtis tankų, priešlėktuvinių sistemų ar transporto priemonių. 

Tiesa, technologijos nestovi vietoje, dabar akys krypsta į „Kizilelmą“, kurio kūrimas prasidėjo dar 2010 metais.

2023 metais šis dronas pirmą kartą pakilo į orą kartu su F-16C naikintuvu, o šiuo metu bandoma jo pažangiausia versija – PT-4, varoma galingu ukrainietišku AI-322F varikliu. Tai ne tik technologinis atnaujinimas, tai politinis ir simbolinis signalas, kad Turkijos ir Ukrainos bendradarbiavimas stiprėja net karo akivaizdoje.

Ką slepia PT-4 prototipas?

Paskutinieji bandymai buvo atlikti AKINCI bandymų centre, o „Baykar“ technologijų vadovas Selçukas Bayraktaras patvirtino, kad rezultatai viršijo lūkesčius. AI-322F variklis, pagamintas Ukrainos gamykloje „Iwczenko-Progress“, pasižymi kur kas didesne trauka nei anksčiau naudotas AI-25TLT. 

Maksimalus greitis gali siekti iki 1 100 km/h, o skrydžio trukmė – net iki 5 valandų. Toks galingumas leidžia „Kizilelmai“ smogti giliai priešo teritorijoje, o jo mažas radarinis matomumas (stealth funkcijos) ir galimybė naudoti dirbtinį intelektą manevravimui bei taikinių atpažinimui jį išskiria iš kitų šios klasės orlaivių.

Techniniai parametrai ir pajėgumai:

Ilgis 14,7 metro
Sparnų mojis 10 metrų
Maksimali kilimo masė 6 000 kg
Naudingoji apkrova iki 1 500 kg
Variklis AI-322F, turbo reaktyvinis
Greitis iki 1 100 km/h
Skrydžio trukmė iki 5 val.
Veikimo nuotolis 930 km
Startas nuo platformų galimybė kilti iš TCG Anadolu lėktuvnešio
Ginkluotė nuo valdomų bombų iki raketų „oras–žemė“

Gamyba – ir Ukrainoje

2021 metų „Saha Expo“ parodoje pasirašytas bendradarbiavimo susitarimas tarp „Baykar“ ir Ukrainos „Iwczenko-Progress“ ne tik užtikrino komponentų tiekimą, bet ir numatė dalinę gamybą Ukrainoje. 

Nors Rusija dėl to griežtai protestavo, Ukraina sugeba sėkmingai slėpti savo strateginius objektus, o gamyklų perkėlimas į požemines patalpas tampa vis dažnesne praktika.

Ką tai reiškia karo eigai?

„Kizilelma“ išplės Ukrainos puolimo galimybes, leisdamas smogti tolimiems ir aukštos vertės taikiniams, tokiems kaip amunicijos sandėliai ar logistikos centrai Rusijos gilumoje. 

Tai taip pat gali būti lūžis oro kovose, nes dronas geba skristi arti garso greičio, manevruoti žemoje trajektorijoje ir išlikti beveik nematomas radarams.

Galima neabejoti, kad kai „Kizilelma“ taps pilnai paruoštas masinei gamybai, jis gali ne tik paveldėti TB-2 šlovę, bet ir tapti nauju šiuolaikinio karo standartą apibrėžiančiu įrenginiu.

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas