Europos Komisijos sprendimas Lietuvai kainuotų milijonus eurų: tai gerokai apkarpytų šalies biudžetą

Ina Jonaitienė , 2025-07-16, 14:55
0
Europos Komisijos sprendimas Lietuvai kainuotų milijonus eurų: tai gerokai apkarpytų šalies biudžetą

Rudenį Europos Komisija ketina atnaujinti Tabako akcizų direktyvą, o planuojami pakeitimai žada ne tik reikšmingą akcizų augimą, bet ir galimą jų pajamų perskirstymą. Teigiama, kad dalis jų gali atitekti nebe nacionaliniams biudžetams, o tiesiai į Europos Sąjungos kasą.

Pagal „Euractiv“ paviešintus dokumentus, svarstoma 139 proc. padidinti cigarečių akcizą, o taip pat apmokestinti ir kitus tabako produktus, nuo elektroninių cigarečių iki kaitinamojo tabako ir nikotino maišelių. 

Vokietijos vyriausybės dokumentuose minima, kad tabakas gali tapti vienu iš naujų nuosavų ES pajamų šaltinių. Taip būtų stiprinamas būsimas ES ilgalaikis biudžetas, kartu siekiant daugiau finansavimo gynybos reikmėms.

Tačiau neaišku, ar nauji mokesčiai būtų papildomi, ar įskaičiuojami į jau egzistuojančias įmokų ribas, kurios taikomos valstybėms narėms. Lietuvai tai esminis klausimas. Jei tai bus papildoma našta, finansinė žala gali būti milžiniška.

Švedija ir kelios kitos šalys, tarp jų Italija, Rumunija, Graikija ir Bulgarija, jau griežtai priešinasi pokyčiams, ypač nikotino maišelių apmokestinimui. Švedijos finansų ministrė Elisabeth Svantesson tokį sprendimą pavadino visiškai nepriimtinu ir pabrėžė, kad jų valstybė neturėtų prarasti dalies mokesčių dėl ES biudžeto reikalavimų.

Lietuvos finansų ministerija išlieka atsargi ir kol kas nesiima vertinti, kol Europos Komisija oficialiai nepateikė siūlymo. Vis dėlto ministerija pripažįsta, kad dalis galiojančių 2011 metų direktyvos nuostatų yra pasenusios, ypač susijusios su naujais produktais rinkoje.

Tuo tarpu ekonomistas Marius Dubnikovas teigia, kad Lietuva privalo priešintis planuojamiems pokyčiams.

„Laikas šiems klausimams dabar yra visiškai netinkamas. Lietuvai tai būtų itin nepalanku – visų pirma dėl mūsų sienos su trečiosiomis šalimis ir jau dabar augančios šešėlinės rinkos.“

Jis pabrėžia, kad Vakarų valstybės, turinčios aukštus akcizus, jau patiria kontrabandos šuolį. Panašus scenarijus gresia ir Lietuvai, ypač jei akcizai dar labiau augs, o dalis pajamų keliaus į Briuselį. 

KPMG duomenimis, Lietuvoje šešėlinė tabako gaminių rinka jau dabar sudaro apie 20 proc., o per metus valstybė dėl to netenka iki 100 mln. eurų.

M. Dubnikovas taip pat atkreipia dėmesį, kad tokie pokyčiai iškreiptų rinką – mažesnių akcizų šalys, tokios kaip Lietuva, pajustų skaudžiausią smūgį, o Vakarų šalims tai būtų vos pastebima korekcija.

Finansų ministerija priduria, jog „Lietuva, kaip pasienio valstybė, jau dabar kovoja su nelegalia prekyba. Todėl, jei būtų siūlomi pokyčiai minimalių tarifų srityje, reikalingos labai atsargios diskusijos.“

Planuojama ES akcizų pertvarka Lietuvai gali reikšti ne tik didesnes kainas ir išaugusią kontrabandą, bet ir tiesioginius biudžeto nuostolius. O tai reiškia, kad šioje kovoje tarp ES vieningumo ir nacionalinių interesų Lietuva turės pasirinkti, ar taikytis, ar priešintis.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas