Prisijunkite
Prisijunkite
Latvijoje kilęs ažiotažas dėl vieno rekordininko pensininko ir ne be priežasties. Daugelis žmonių vis dar svarsto, kaip galima gyventi oriai už 400 eurų pensiją, kai tuo metu kiti iš valstybės gauna sumas, kurios prilygsta aukščiausio lygio vadovų atlyginimams ar net viršija juos kelis kartus.
Vienas toks pavyzdys dabar aptarinėjamas Latvijoje, kur oficialiais duomenimis užfiksuota daugiau nei įspūdinga mėnesinė pensija. Tai ne atsitiktinumas, o rezultatas dešimtmečius trukusio darbo, didelių įmokų ir sistemos taisyklių, kurios vis dar daugeliui atrodo ne iki galo aiškios ar teisingos.
Ši istorija kelia klausimų ne tik Latvijoje, panašūs svarstymai galioja ir kitose šalyse, tarp jų ir Lietuvoje. Ar socialinio draudimo sistema skatina sąžiningai dirbti ir mokėti visus mokesčius, ar ji vis dėlto palanki tik labai siauram ratui žmonių?
Kiekvienas pensininkas ar dar tik būsimas pensininkas natūraliai pradeda mąstyti, ką turiu padaryti, kad ir mano pensija būtų didesnė? Ir ar tokie išskirtiniai atvejai parodo sistemos efektyvumą, ar priešingai – jos disbalansą?
Latvijos pensijų sistema sukūrė milijoninį pensininką
Remiantis leidiniu „Latvijas Avīze“ ir oficialiais Valstybinės socialinio draudimo agentūros (VSSA) duomenimis, Latvijoje gyvena pensininkas, kurio mėnesinė išmoka prieš mokesčius siekia net 44 tūkst. eurų.
Šis asmuo į pensiją išėjo prieš devynerius metus, tačiau tai jam nesutrukdė toliau dirbti ir kaupti papildomą pensinį kapitalą. Dar 2015 metais jo pensija buvo rekordinė – 19 tūkstančių eurų per mėnesį. Per beveik dešimtmetį ši suma padvigubėjo.
Pagal VSSA paaiškinimus, tokia pensija susidarė dėl kelių svarbių veiksnių. Visų pirma, vyras dešimtmečius mokėjo dideles socialinio draudimo įmokas nuo oficialių, itin aukštų pajamų. Antra, jis tęsė darbą net ir pasiekęs pensinį amžių, o tai leido kasmet atnaujinti ir padidinti jo išmoką pagal sukauptą kapitalą.
Trečia, jis niekada nedarė pertraukų įmokų mokėjime, o jo atlyginimas visada buvo registruotas pilna apimtimi.
Pensija – atlygis ar privilegija?
Ekspertai pabrėžia, kad tokia pensija nėra kažkoks sistemos iškrypimas ar klaida. Priešingai, tai teoriškai įmanomas rezultatas, jei žmogus nuosekliai dirba pagal aukščiausią atlyginimo lygį, moka įmokas be pertraukų, niekada nedalyvauja šešėliniuose susitarimuose ir net ir išėjęs į pensiją tęsia aktyvią profesinę veiklą.
Kitaip tariant, tai – labai retas, bet legalus atvejis. Vis dėlto, toks pavyzdys neišvengiamai iškelia klausimą apie sistemos proporcionalumą. Nors formaliai viskas atrodo sąžininga – daugiau įmokų, daugiau pensijos, tačiau emocinis fonas visuomenėje kitoks.
Dauguma pensininkų vos galą su galu suduria už kelis šimtus eurų per mėnesį. Todėl kai viešai paskelbiama apie žmogų, kuris kas mėnesį gauna tiek, kiek kiti uždirba per visus metus ar net dvejus, daliai visuomenės kyla pyktis, o kitai pavydas ar nepasitikėjimas visa sistema.
Ką rodo tokie atvejai?
Pagal preliminarius skaičiavimus, per pastaruosius šešerius metus šis pensininkas iš Latvijos biudžeto jau gavo apie 2,5 mln. eurų pensijos. Ir tai nėra galutinis skaičius, jeigu jis ir toliau gyvens aktyviai, dirbs ar išlaikys šią pensiją dar keliolika metų, bendra suma bus dar įspūdingesnė.
Tačiau svarbiausias aspektas, kurį pabrėžia tiek ekonomistai, tiek socialinės politikos ekspertai, yra tai, kad tokių atvejų sistema negali generuoti dažnai. Jie išlieka pavieniai, nes tam reikia unikalių karjeros, atlygio ir asmeninio elgesio aplinkybių.
Tai reiškia, kad bendra sistema vis dar paremta masiniu principu – visi moka, dauguma gauna vidutinę išmoką, o tik keletas išsiskiria įspūdingomis sumomis.
Ar tokia situacija įmanoma Lietuvoje?
Lietuvoje pensijų sistema veikia panašiais principais, kuo didesnės įmokos, tuo didesnė pensija. Tačiau mūsų šalyje pensijų lubos ir pensijų skaičiavimo formulės yra kiek griežtesnės. Todėl tokios sumos, kaip Latvijos atveju, per 40 tūkst. eurų per mėnesį, kol kas vargiai įsivaizduojamos.
Visgi, augant atlyginimams, didėjant socialinių įmokų bazei ir ilginant darbo laiką, teoriškai ir Lietuvoje kada nors galėtų atsirasti keli panašūs atvejai.
Tuo tarpu Latvijos pavyzdys dar kartą primena, kad jei visą gyvenimą sąžiningai dirbi, moki oficialias įmokas ir neatsisakai darbo net sulaukus pensijos – sistema atsidėkoja. Tik ne visiems tai pasiekiama.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti