Teta paliko jam viską, bet bankas pasiėmė paskutinius 10 eurų: paveldėtojas liko su klausimais ir be pinigų

Ina Jonaitienė , 2025-07-03, 17:54 (atnaujinta 2025-07-03, 19:22)
0
Teta paliko jam viską, bet bankas pasiėmė paskutinius 10 eurų: paveldėtojas liko su klausimais ir be pinigų

Šiais laikais daugelis žmonių turi bent vieną banko sąskaitą, kurioje laiko pinigus kasdienėms išlaidoms ar santaupoms. Vis dėlto, kai žmogus miršta, jo artimiesiems neretai tenka susidurti su painiomis situacijomis, bandant išsiaiškinti, kokiose sąskaitose buvo laikomi pinigai. 

Ir tai ne tik sudėtinga – dar ir kainuoja. Su tuo susidūrė Justas, kuris paveldėjo visą tetos turtą. Notaras jam užsiminė, kad teta galėjo turėti lėšų viename iš bankų, tačiau pats šios informacijos neturėjo – paveldėtojas turėjo kreiptis į banką tiesiogiai. 

Nuėjęs ten, Justas išgirdo, kad sąskaitoje likę tik 10 eurų. Banko darbuotojas pasiūlė šios informacijos pažymos nepirkti, nes ji kainuoja tiek pat, kiek sąskaitos likutis. Justas sutiko, sąskaita buvo uždaryta. Bet dabar kyla klausimų, ar tikrai ten buvo tiek mažai?

Pasak „Artea“ banko atstovės Dalios Kolmatsui, norint sužinoti, ar miręs žmogus turėjo banko sąskaitą, ši informacija paveldėtojui pateikiama nemokamai. Tačiau kiek pinigų buvo, jau yra mokama paslauga. 

SEB banko atstovė Leontina Lesauskaitė nurodo, kad dokumentų pateikimas leidžia paveldėtojui gauti duomenis apie visus turėtus finansinius produktus, sąskaitas, investicijas, pensijų fondus. 

„Urbo“ bankas priduria, jog svarbiausia pateikti mirties liudijimą, notaro pažymą ir dokumentą, patvirtinantį paveldėtojo tapatybę.

Anksčiau artimieji patys turėdavo kreiptis į visus bankus, tačiau dabar situacija kiek keičiasi, nes nuo 2025 metų pavasario notarai patys gali gauti informaciją iš VMI, kurios kredito įstaigos saugojo mirusiojo sąskaitas. Vis dėlto sumų notaras vis dar nemato, tam reikia kreiptis į kiekvieną banką.

Bankų įkainiai pažymoms skiriasi, SEB siekia 10 eurų, „Luminor“ – 15 eurų, „Artea“ – 10 eurų, „Urbo“ – taip pat 10 eurų, „Citadele“ – 20 eurų. Be to, šių dokumentų išdavimas gali užtrukti nuo kelių iki penkiolikos darbo dienų.

„Citadele“ pažymi, jog paveldėtojas gali kreiptis bet kada, nėra termino, kuris ribotų kreipimąsi dėl mirusio asmens lėšų. Net jei sąskaita uždaryta, duomenys saugomi 10 metų. Bet jei sąskaita uždaryta ir pinigai liko, jie perkeliami į vidinę sąskaitą, laikymas apmokestinamas, tad gauta suma gali būti mažesnė.

Dėl paveldėjimo kreipiamasi į notarą per 3 mėnesius nuo mirties. Jei to nepadaroma, teisę paveldėti įgyja kiti eilėje esantys įpėdiniai. Jei testamentas yra jis turi pirmenybę, jei ne – paveldima pagal įstatymą. 

Eilė: vaikai ir (ar) sutuoktinis; tėvai, vaikaičiai; seneliai, provaikaičiai; broliai ir seserys, proseneliai; dėdės ir tetos; pusbroliai ir pusseserės.

Taigi, jei kyla abejonių dėl sąskaitos likučio, net ir po jos uždarymo galima kreiptis dėl pažymos, tačiau teks sumokėti už jos išdavimą, o atgauta suma gali būti mažesnė nei tikėtasi.

Rekomenduojame perskaityti ir šiuos tekstus:

Pasidalinkite šiuo įrašu

Ar patiko šis įrašas?
 

0 komentarų

Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!

Prašome prisijungti

Rekomenduojame perskaityti

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas