Prisijunkite
Prisijunkite
Liepa daugeliui augintojų yra metas, kai pomidorų krūmeliai jau pradeda krauti vaisius, bet kartu reikalauja papildomo dėmesio. Neužtenka tik reguliariai laistyti ar šalinti perteklines šakeles – jei norima gausesnio derliaus, verta stiprinti pačią augalo šaknų sistemą.
Būtent tam liepos pradžioje verta panaudoti vieną itin paprastą, bet itin veiksmingą namų gamybos priemonę, kurios pagrindas – sėmenys. Šiame straipsnyje papasakosime, kaip ją pasiruošti, kada naudoti ir kodėl rezultatas tikrai stebina.
Pomidorų augintojai žino, kad sveikas krūmas – tai ne tik tvirti stiebai ir žali lapai. Visas derlius prasideda ten, kur nematoma – žemėje. Būtent šaknys užtikrina augalui gyvybiškai svarbių medžiagų pasisavinimą, todėl būtent jomis reikėtų pasirūpinti pirmiausia. Laimei, tam nereikia brangių trąšų – pakaks žiupsnelio sėmenų ir šiek tiek kantrybės.
Kodėl šaknys lemia pomidorų gausą
Pomidorų šaknys, kaip ir bet kurios kitos daržovės, ne tik prilaiko augalą žemėje, bet ir veikia tarsi pompa – siurbia vandenį bei maistines medžiagas iš dirvožemio. Jei šaknys silpnos, net ir tinkamai laistant augalas stokoja jėgų. Todėl norint didesnio derliaus, būtina paskatinti jų augimą.
Liepos mėnuo yra puikus metas stiprinti šaknų sistemą, nes augalas dar aktyviai formuoja vaisius. Jei tuo metu gaus papildomo maisto, atsidėkos dvigubai. Viena iš efektyviausių ir kartu paprasčiausių priemonių – naminė sėmenų trąša.
Linų sėmenys, be to, kad natūralūs ir ekologiški, turi savyje daug fosforo, magnio, kalcio, omega-3 rūgščių ir B grupės vitaminų. Šios medžiagos ne tik maitina šaknis, bet ir padeda augalui geriau išlaikyti drėgmę. Tai ypač svarbu sausros laikotarpiu, kai žemė greitai džiūsta.
Kaip paruošti sėmenų mišinį pomidorams
Viskas, ko reikės – penkių litrų vandens, penkių šaukštų linų sėmenų bei indo. Į vandenį suberkite sėmenis, išmaišykite ir palikite pastovėti bent pusdieniui. Idealu būtų laikyti šią masę 24 valandas – tiek užtenka, kad mišinys pavirstų į gleivingą, švelniai tirštą suspensiją.
Po paros gautą mišinį reikėtų praskiesti – į vieną dalį sėmenų trąšos pilkite keturias dalis vandens. Tik tuomet jis bus saugus ir ne per stiprus. Labai svarbu, kad šią trąšą pilkite tiesiai prie šaknų, jokiu būdu ne ant lapų – priešingu atveju gali atsirasti puvinys ar lapų dėmės.
Geriausias laikas tręšti – anksti ryte arba vėlyvą vakarą, kai saulė nebe tokia aktyvi. Taip sumažinsite nudegimų riziką ir padėsite augalui efektyviau įsisavinti medžiagas.
Kaip dažnai naudoti sėmenų trąšą
Kad ir kokia naudinga būtų ši trąša, persistengti nereikėtų. Specialistai rekomenduoja naudoti ją tik du kartus per sezoną: vieną kartą – augimo pradžioje, kai formuojasi šaknys ir lapija, antrą – per žydėjimo ar vaisių formavimosi laikotarpį.
Šie du kartai užtenka tam, kad sustiprintų šaknų sistemą, padidintų žiedų kiekį ir skatintų vaisių formavimąsi. Didesnis dažnis gali duoti priešingą efektą – šaknys ims pūti, o dirvožemis per daug suriebės.
Papildomi patarimai pomidorų augintojams
Nepamirškite ir bendrų priežiūros taisyklių – nuolat šalinkite apatinius lapus, kad krūmas geriau vėdintųsi. Taip pat apribokite krūmo aukštį, palikdami vieną ar dvi viršūnes, kad augalas koncentruotų energiją į vaisius, o ne į naujų lapų gamybą.
Svarbu stebėti, kad krūmai nesutankėtų, nes tuomet drėgmė ilgiau išsilaiko tarp lapų, o tai puiki terpė grybelinėms ligoms. Šaknų stiprinimas sėmenimis padeda išvengti tokių problemų – augalas tampa tvirtesnis, atsparesnis stresui, geriau toleruoja sausrą ar staigius temperatūros svyravimus.
Galutinis rezultatas – ne tik sveikesni krūmai, bet ir gausesnis, sultingesnis derlius. Dviejų paprastų tręšimų per sezoną pakanka, kad pomidorų kibirai prisipildytų greičiau, nei tikėjotės. O svarbiausia – viskas visiškai natūralu ir pigu.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti