Prisijunkite
Prisijunkite
Šių metų pradžioje JAV uždraustas kinų valdomas socialinių tinklų hitas „TikTok“ iš programėlių parduotuvių dingo tik akimirksniui. Patyliukais grįžęs, sulaukęs kelių programėlės uždraudimo termino pratęsimų, „Tiktok“ jau po poros mėnesių greičiausiai atgims naujai. Skelbiama, kad „amerikietiškoji“ „TikTok“ versija pasirodys jau rugsėjo pradžioje, kai ją perims naujas pirkėjas, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Panašu, jog „TikTok“ komanda šiuo metu dirba prie naujos programėlės versijos, bendrovės viduje pavadintos „M2“ (dabartinė versija šiuo metu žymima – „M“). Ją programėlių parduotuvėse planuojama išleisti jau šių metų rugsėjo 5 dieną“, – pasakoja Jaunius Špakauskas, „Bitė Lietuva“ korporatyvinės komunikacijos vadovas.
Visa tai svarbu ir Lietuvai, nes mūsų šalyje „TikTok“ naudojasi daugiau kaip 300 tūkstančių lietuvių. Tiesa, vienintelis tyrimas, „Socialinių tinklų naudojimas Lietuvoje 2022“, kuris pateikė patikimus duomenis, atliktas dar prieš trejus metus. Per šį laiką „TikTok“ naudotojų skaičius Lietuvoje, greičiausiai, išaugo keliskart. Pavyzdžiui, „Facebook“ tuo pačiu laikotarpiu Lietuvoje naudojosi daugiau kaip 1,4 mln. žmonių.
Vis tik neaišku, kaip amerikietiškas „TikTok“ pakeis konkurencinį lauką Lietuvoje, nes Europoje ir toliau turėtų veikti kiniška socialinio tinklo versija.
„Nepaisant metų metus trunkančių pastangų, atsikratyti nacionaliniam saugumui galimai pavojų keliančiu kinų socialiniu tinklu net ir turtingiausiai bei galingiausiai pasaulio galybei nėra taip paprasta. „TikTok“ perdavimas amerikiečiams jautrus daugeliu požiūrių – pirmiausia teisiniu, bet taip pat ir politiniu, nes programėle naudojasi net pusė amerikiečių“, – priduria J. Špakauskas.
Bet koks sandoris dar turės būti patvirtintas ir Kinijos vyriausybės, kuri šiuo metu veda nelengvas derybas ir dėl muitų.
Vis tik kuris laikas pranešama, kad JAV prezidento administracija jau yra netoli susitarimo tam, kad „TikTok“ verslas JAV būtų parduotas investuotojų grupei. Kol kas nėra aišku, kas taps kultinės sėkmės sulaukusio socialinio tinklo, kuriuo naudojasi tarp 120 ir 170 mln. amerikiečių, pirkėju. Daugiau mažiau aišku tik tai, kad investuotojų grupę sudaro „ne kinų“ kapitalo atstovai.
Dabartinis daugumos savininkas – „ByteDance“ – turėtų išlaikyti mažumos akcijų paketą.
Buvo dingęs tik trumpam
Dar per pirmąją Donaldo Trumpo kadenciją (2017–2021 m.) buvo bandoma uždrausti „TikTok“ valstijose, remiantis nacionalinio saugumo argumentais. Vis tik draudimas taip ir nebuvo įgyvendintas.
Prasidėjus antrąjai prezidento kadencijai, „TikTok“ draudimo epopėja panašėjo į įtempto siužeto filmą.
Sausio 17 d. JAV Aukščiausiasis Teismas patvirtino įstatymą, reikalaujantį, kad „ByteDance“ parduotų „TikTok“ verslą JAV iki sausio 19 d., antraip programėlė bus uždrausta. Jau rytojaus dieną, sausio 18-ąją, „TikTok“ dingo iš „App Store“ ir „Google Play“, o jos veikimas buvo sustabdytas. Vis tik sausio 20 d. prezidentas D. Trumpas pasirašė vykdomąjį įsaką, laikinai atidedantį draudimą 75 dienoms. Nors programa vėl tapo pasiekiama, atsisiuntimai parduotuvėse tuo metu vis dar buvo apriboti.
J. Špakauskas pažymi, kad „TikTok“ Jungtinėse Valstijose buvo dingęs tik trumpam, kai kinų valdomas ir kultinės sėkmės sulaukęs socialinis tinklas pakliuvo po įstatymo „atsisakyk arba būsi uždraustas“ ešafotu.
„Šių metų pradžioje, sausio 19 d., socialinį tinklą valdanti „ByteDance“ programėlę laikinai pašalino iš tokių programėlių parduotuvių. Bet netrukus „TikTok“ ir vėl tapo prieinamas internete. Įpusėjus 2025 metų vasarai kinų socialinis tinklas JAV naudojamas be suvaržymų“, – sako vienas skaitmeninių paslaugų bendrovės „Bitė“ vadovų.
Tarp galimų „TikTok“ pirkėjų – matyti vardai
Galimų „TikTok“ pirkėjų eilė – marga ir pilna daugiau ar mažiau matytų vardų. Tarp galimų pirkėjų minėta didžiausia JAV elektroninės prekybos milžinė „Amazon“, taip pat profesinį socialinį tinklą „Linkedin“ sėkmingai valdanti „Microsoft“. Vis tik tarp realiausių „TikTok“ pirkėjų vėliau iškilo „Oracle“ – viena didžiausių JAV technologijų bendrovių, kuri specializuojasi programinės įrangos, debesų technologijų ir duomenų bazių valdymo sistemų srityse.
„Įdomu, kad „Oracle“ įkūręs Larris Ellisonas yra artimas buvusio „Twitter“, šiandien „X“, socialinio tinklo savininko Elono Musko bičiulis. L. Ellisonas ketverius metus buvo ir E. Musko valdomos „Tesla“ valdybos narys. Prie valdybos jis prisijungė 2018 metų gruodį, įsigijęs reikšmingą „Tesla“ akcijų paketą, kuris tuo metu buvo vertas apie 1 mlrd. JAV dolerių“, – pažymi J. Špakauskas.
Tarp galimų „TikTok“ JAV pirkėjų buvo ir mažiau žinomų vardų, pavyzdžiui, dirbtinio intelekto (DI) startuolis „Perplexity”, kuris šio socialinio tinklo algoritmą planavo paskelbti kaip atvirąjį kodą.
„Sudie“ ir „Laba diena“?
„Kai oras Lietuvoje primena kur kas mažiau šarmingą bisą (pakartojimą), pasirodė pranešimai apie „TikTok“ kalendorinio rudens planus. Panašu, kad kinų „TikTok“ kuria naują programėlės versiją prieš rugsėjį numatomą bendrovės pardavimą didžiausioje pasaulio ekonomikoje“, – sako J. Špakauskas.
Pranešama, kad bendrovė dar rugsėjo pradžioje turi planų anapus Atlanto paleisti naują programėlę. Dabar naudojama „TikTok“ versija nustotų veikti 2026 metų kovą.
Galimas daiktas, kad JAV valdžia „TikTok“ vartotojams lieps parsisiųsti naująją programėlę, jei norės ir toliau naudotis socialiniu tinklu.
Tyrimą „Socialinių tinklų naudojimas Lietuvoje“ 2022 metų vasarą „Bitė Lietuva“ užsakymu atliko KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų institutas.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti