Prisijunkite
Prisijunkite
Gdansko širdyje, istoriniame senamiestyje, vykdant archeologinius kasinėjimus, aptiktas tikras kultūrinės reikšmės lobis. Sukiennicų ir Grodzkos gatvių sankirtoje, buvusioje ledainės „Miś“ teritorijoje, po pusmetriu žemės sluoksniu rasta senovinė antkapinė plokštė, vaizduojanti ginkluotą riterį. Specialistų nuomone, tai vienas iš nedaugelio tokio tipo artefaktų, rastų Lenkijoje, o galbūt ir visame regione.
Plokštė pagaminta iš kalkakmenio ir yra apie 150 centimetrų ilgio. Ant jos išraižytas riteris dėvi šalmą ir grandininius šarvus, rankose laiko skydą ir kardą. Šis atvaizdas liudija apie žmogų, kuris, matyt, priklausė aukštam socialiniam sluoksniui, tuo metu tokie antkapiai buvo retas reiškinys ir skirti tik išskirtiniams asmenims. Tyrėjai datuoja šį radinį XIII amžiumi, tai laikotarpis, kai dabartinis Gdanskas dar tik formavosi kaip svarbus uostamiestis ir prekybos centras.
Vienas iš šio atradimo unikalumo bruožų yra jo meninė išraiška. Riterio atvaizdas išlikęs pakankamai aiškiai, nepaisant daugelio šimtmečių poveikio. Nors kai kurios detalės išbluko, bendras kompozicinis sprendimas leidžia daryti prielaidas apie to meto laidojimo tradicijas, riterių aprangą ir simboliką.
Ar tai kapas, ar tik paminklinė plokštė?
Pasak archeologės Sylwios Kurzyńskos, radinys gali būti tiek tikra antkapinė plokštė, dengusi kapą, tiek perkelta iš kitos vietos relikvija. Nors šiandien nežinoma, ar po plokšte yra palaidojimas, tikėtina, kad kapo atveju jame nebus jokių vertingų įkapių. Tokia buvo tuo laikotarpiu vyravusi krikščioniška laidojimo tradicija, tai yra kuklumas, paprastumas, o vertės buvo laikomos ne daiktuose, bet tikėjime ir simbolikoje.
Vis dėlto, jei būtų rasta žmogaus palaikų, jie galėtų suteikti svarbios informacijos apie fizinę sveikatą, gyvenimo būdą ar net kilmę. Tai padėtų geriau suprasti XIII amžiaus visuomenės struktūrą ir kultūrinius ypatumus.
Skubus konservavimo poreikis
Didžiausias šiuo metu iškilęs pavojus yra medžiagos trapumas. Kalkakmenis, būdamas itin jautrus orui ir drėgmei, greitai oksiduojasi ir ima byrėti. Gdansko paveldosaugininkė Barbara Brzuskiewicz pabrėžia, kad plokštė turi būti kuo skubiau perkelta į profesionalią restauravimo dirbtuvę, kitaip ji gali tiesiog subyrėti į dulkes. Sprendimas jau priimtas, Pomorės vaivadijos paveldosaugos tarnyba organizuoja plokštės perkėlimą ir jos skubią konservaciją.
Istorinė vieta pilna paslapčių
Svarbu prisiminti, kad tai nėra pirmas reikšmingas archeologinis atradimas šioje vietoje. Anksčiau čia buvo rasta ir seniausios Gdansko bažnyčios, medinės šventovės, liekanos. Dendrochronologiniai tyrimai parodė, kad ji pastatyta 1140 metais. Tai rodo, kad šis miesto kampelis jau ankstyvaisiais viduramžiais buvo svarbus religinis ir kultūrinis centras.
Reikšmė kultūriniam paveldui
Šis radinys atveria naujas galimybes pažinti Gdansko viduramžių istoriją, atkurti svarbius miesto raidos etapus ir galbūt net papildyti žinias apie to laikotarpio visuomenės sluoksnius. Tokie atradimai ne tik praturtina archeologinį paveldą, bet ir skatina visuomenės domėjimąsi istorija, įtraukia miestiečius bei turistus į kultūrinį dialogą.
Jei plokštės išsaugojimas pavyks, ji neabejotinai galėtų tapti svarbiu Gdansko muziejiniu eksponatu ir vienu ryškiausių šio miesto simbolių, primenančių apie kilmingą, drąsų ir šiandien dar neišaiškintą riterį, kurio atvaizdas išliko amžių glūdumoje.
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti