Prisijunkite
Prisijunkite
Tai, ką mes dedame į burną, keičiasi greičiau nei spėjame apsiprasti. Kai kas dar nespėjo patikėti, kad avižų pienas gali pakeisti karves, o štai jau pasirodo kitas klausimas: o ką jei pienas iš bulvės? Skamba kaip pokštas, bet tai nebe teorija, o rimtas mokslas, ir jis jau vyksta dabar.
Keičiasi ne tik tai, kaip mes žiūrime į gyvulinę produkciją, bet ir tai, kaip ji gaminama. Vis daugiau įmonių ne bando imituoti sūrį ar mėsą, o tiesiog pagamina tuos pačius baltymus bet be gyvūnų. Augalai tampa gamyklomis, o jų viduje vyksta procesai, apie kuriuos dar prieš kelis metus būtų kalbėję tik futuristai.
Tad ar galima pagaminti pieno baltymus iš bulvių? Ne tik kad galima, bet tai jau daroma. Ir ne tik pienas, bet jau kuriama kiaulienos soja, jautienos žirniai, net mėsiškos kukurūzų burbuolės. Tai nebėra eksperimentas – tai tampa realybe, kuri netrukus gali pasiekti ir mūsų stalus.
Sūris iš bulvės? Taip, pagamintas be karvės
Izraelyje įsikūrusi bendrovė „Finally Foods“ sukūrė tai, kas skamba kaip kulinarinis paradoksas – tikrus pieno baltymus iš bulvės. Naudojant dirbtinį intelektą ir genų inžineriją, bulvės buvo išmokytos gaminti kazeiną, tai baltymas, kuris atsakingas už tai, kad sūris būtų, na, sūris.
Tai ne augalinis sūris, kuris primena tikrą. Tai ne alternatyva, o tikras pieno baltymas, tiesiog negautas iš karvės. Ir jis jau naudojamas sūriui gaminti, kurį įmonė taip ir vadina – „Finally Cheese“. Pirmieji laukai jau ruošiami bandymams, o jei viskas pavyks, šis produktas bus pristatytas rinkai Izraelyje ir JAV.
Tokie pokyčiai leidžia sumažinti poveikį aplinkai. Užtenka pagalvoti, kad nereikia jokios ganyklos, jokio metano, jokio melžimo. Tik bulvė, kuri dirba kaip baltymų fabrikas. Keista? Taip, bet tai jau vyksta.
Kiauliena iš sojos pupelės
Kita įmonė, „Moolec Science“, taip pat siūlo staigmeną. Jie sukūrė soją, kuri savo sudėtyje turi net 26 proc. kiaulienos baltymų. Ir tai ne šiaip skonis ar kvapas, o tikri gyvūniniai baltymai, pagaminti paties augalo ląstelėse. JAV žemės ūkio departamentas jau suteikė leidimą šiam produktui.
Pavadinta „Piggy Sooy“, ši sojos rūšis, kepant ar verdant, ne tik skleidžia tą pačią spalvą ir kvapą kaip mėsa, bet ji ir veikia panašiai. Tai ne sojos dešrelė su mėsos aromatu, o technologija, kuri gali realiai pakeisti gyvūninių produktų gamybą.
Jautiena žirniuose, o mėsa – kukurūzuose?
Jeigu vis dar nespėjai nustebti, laikykis, tai dar ne viskas. Ta pati „Moolec“ sukūrė ir žirnius su jautienos baltymu mioglobinu. Tai tas pats baltymas, kuris atsakingas už mėsos spalvą ir geležies kiekį. Žmogaus organizmui jis pažįstamas kaip maistinis šaltinis.
Dar viena įmonė, „IngredientWerks“, žengia dar toliau. Jie gamina jautienos baltymus kukurūzuose. Taip, kukurūzai, kuriuos paprastai valgome su druska ir sviestu, dabar naudojami gaminti raudoną, maistingą baltymą, kuris iki šiol buvo išgaunamas tik iš gyvūno audinių.
Ir tai ne tik eksperimentai. Įmonės jau peržengė laboratorijas – jos turi patentus, leidimus ir planus rinkai. Kukurūzų mioglobinas gaminamas tokiu kiekiu, kad tampa finansiškai konkurencingas tradicinei mėsai. O tai reiškia vieną, kad netrukus gali pasiekti mūsų prekybos lentynas.
Kodėl visa tai svarbu?
Šie produktai yra ne šiaip naujovė ar keistenybė. Jie gali iš esmės pakeisti tai, kaip gaminame maistą. Gyvulininkystė šiuo metu yra vienas didžiausių teršėjų ir išteklių naudotojų pasaulyje. Jei tas pačias medžiagas galima pagaminti augalų pagalba, tuomet atsiranda šansas išspręsti ne vieną problemą vienu metu.
Be to, tokie baltymai gali padėti spręsti sveikatos problemas. Daugelyje pasaulio vietų vis dar trūksta geležies, B grupės vitaminų ir kokybiškų baltymų. Jei šiuos junginius galima išgauti pigiau, švaresnėje formoje, be antibiotikų ir hormonų, visa tai gali turėti realų poveikį visuomenės sveikatai.
Ir, žinoma, viskas priklauso nuo požiūrio. Kai kuriems idėja apie kiaulienos baltymą sojoje gali skambėti atstumiančiai. Bet kai prisimeni, kad kasdien valgome daugybę perdirbtų produktų, gautų ne mažiau keistais būdais – tai tampa tiesiog dar viena nauja technologija.
Maisto ateitis jau čia
Kai kas šiuos pokyčius vadina maisto revoliucija. Bet iš tiesų, tai yra tik natūralus progresas. Kai planeta susiduria su ribotais ištekliais, o gyventojų skaičius auga, būtina ieškoti naujų sprendimų. Ir tie sprendimai jau čia: bulvės su sūriu, žirniai su jautiena, kukurūzai su mėsa.
Mokslininkai sako, kad tai tik pradžia. Artimiausiu metu galime išvysti dar daugiau tokių produktų. Ir galbūt jau netrukus klausimas nebus ar nori gyvulinės kilmės sūrio, o ar tavo sūris – iš karvės, ar iš bulvės?
0 komentarų
Komentuoti ir diskutuoti gali tik registruoti portalo lankytojai. Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės ir prisijungti prie diskusijų!
Prašome prisijungti